آموزش: دوشنبه‌های بزرگان (در میان ستارگان) / قاب‌هایی درون قاب در فیلم‌های پل تامس اندرسن

۲۴ فریم– سرویس آموزش: عنوان کلی پست‌های روز دوشنبه سرویس آموزش ۲۴ فریم، دوشنبه‌های بزرگان (در میان ستارگان) است و چارچوب مطالب آن معرفی یک فیلمساز صاحب سبک و بحث در تکنیک های کار و دلایل ماندگاری اش می باشد. در ویدیوی این پست. به کاربردهای خلاقانه قاب در قاب در سینمای پل تامس اندرسن پرداخته شده است.

قاب درون قاب یکی از تکنیک­ های موثر در ترکیب­ بندی است که از سوی بسیاری از کارگردانان به منظور القای معانی و اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است. این وجه از ترکیب­ بندی ارتباطی مستقیم با عناصر درون کادر و نحوه چیدمان آن ها دارد. استفاده از المان­ های های پیش زمینه، میان زمینه و پس زمینه و طراحی ارتباطی خاص و معنادار میانشان را می توان تعریفی از فرآیند قاب درون قاب دانست. موقعیت جغرافیایی لوکیشن فیلمبرداری و هوشیاری بالای فیلمساز دراستفاده از المان­ های از پیش موجود در مکان مورد نظر که می­ تواند در شکل دادن به چنین روابطی در فیلم کمک کند. المان­ هایی همچون پنجره ­ها ، درها و … که به نوعی به چشمان بینندگان جهت می دهند. همان طور که پل تامس اندرسن نیز در فیلم­ هایش از این خصیصه استفاده  می کند تا بیننده را متقاعد سازد که شخصیت هایش در محیط اطرافشان محاصره شده­ اند که البته این معنی از قاب درون قاب می تواند یکی از معانی ممکن باشد، چون قاب درون قاب با توجه به آنچه که فیلمساز قصد دارد شکل می­ گیرد و در نتیجه معانی خاص خود را خواهد داشت.

همچنین استفاده از محور عمقی درون کادر برای چنین ترکیب بندی ای می تواند موثر واقع شود. محوری که توجه را به عمق کادر معطوف می­ کند. این مورد خصوصاً می­ تواند در یک دالان یا راهرو به خوبی اجرا شود. همچنین استفاده از اشکال هندسی همچون دایره، مربع و … (شبیه به آن چه که می ­توانید از فضای خالی یک لامپ ببینید) و یا با استفاده از مخاطبین (ناظران) دایجتیک اطراف شخصیت مورد نظر، قابی دایره­ ای شکل درون کادر ایجاد کنید. قاب در قاب فرصتی است برای فیلمساز که فضای درون کادر خود را با استفاده از خطوط مکانی، اشکال هندسی و اندازه های المان­ های درون کار، تقسیم کند؛ خواه بخواهد از پیش ­زمینه، میان ­زمینه و پس ­زمینه استفاده نماید یا نه، این تکنیک می تواند در انتقال معانی ضمنی و غیرآشکار فیلم مفید واقع شود.

در ویدیوی این پست، که از کارهای فیلیپ بروبیکر (Philip Brubaker) و وبسایت Fandor انتخاب و به طور اختصاصی از سوی گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ترجمه و زیرنویس شده است، به کاربرد خلاقانه قاب در قاب ها در فیلم های پل تامس اندرسن در قالب یک فیلم-مقاله دیگر می پردازیم که نشان می دهد چگونه استفاده خلاقانه از این عنصر در ترکیب بندی نماهای فیلم می تواند به ابزاری برای انتقال مفاهیم مورد نظر فیلمساز منجر شود.

 

ترجمه: امیررضا قانعی محمدی
زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور