آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۲۱: از من نترس

۲۴ فریم – سرویس آموزش: سرویس آموزش ۲۴ فریم در ادامه‌ی مسیری که برای همراهی با مخاطبان فرهیخته و علاقه‌مند خود آغاز کرده است، از امروز انتشار سری جدید مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» خود را از سر می‌گیرد. در طی انتشار سری اول این مجموعه (که مشتمل بر بیست فیلمنامه‌ی شاخص و قابل‌بحث از سینمای کوتاه بود)، تلاش کردیم با انتخاب‌هایی دقیق و ارائه‌ی آثار به شکلی آراسته و درخور مخاطبین‌مان، در حد توان، پاسخگوی لطف و همراهی شما بوده و تا حدی یاری‌گر آن دسته از عزیزانی باشیم که شاید دسترسی چندانی به منابع نوشتاری فیلم‌ها نداشته باشند. همچنان بر این باوریم که انتشار این مجموعه، علی‌رغم تمام دشواری‌هایی که در مراحل مختلف گردآوری و آماده‌سازی دارد، می‌تواند برای دوست‌داران عرصه‌ی فیلمسازی و به طور خاص فیلمنامه‌نویسی مفید واقع شود و البته بازخوردهای مهرآمیزی که از شما عزیزان در طول مسیر دریافت کردیم این باور را در ما تقویت کرد. امیدواریم در ادامه‌ی این مسیر همچنان رو به رشد باقی مانده و شایسته‌ی توجه همه‌ی فعالان عرصه‌ی فیلم کوتاه، به ویژه فیلمسازان مستقل، باشیم.
امروز در بیست و یکمین فیلمنامه از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم، فیلمنامه‌ی «از من نترس» نوشته‌ی «نگین امین‌زاده» تقدیم مخاطبان می‌گردد. این فیلم موفق به کسب افتخاراتی همچون برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلمنامه از جشنواره‌ی باستائو قزاقستان (۲۰۱۶)، برنده‌ی تندیس بهترین فیلم و تندیس بهترین کارگردانی از جشنواره‌ی استانی برکه – لامرد  (۱۳۹۵)، برنده‌ی تندیس بهترین فیلم، تندیس بازیگر زن (سودابه بیضایی) و تندیس بهترین موسیقی (یونس اسکندری) از یازدهمین جشنواره‌ی فیلم کوتاه کل گراش (اسفند ۱۳۹۳)، برنده‌ی تندیس بهترین فیلم از جشنواره فیلم کوتاه شیراز (۱۳۹۳)، کسب مقام دوم بهترین فیلمنامه از سومین جشنواره فیلم‌نامه نویسی بیشاپور (۱۳۹۲) شده و همچنین منتخب جشنواره‌هایی همچون جشنواره‌ی نور آمریکا (۲۰۱۶)، جشنواره‌ی Ekurhuleni آفریقای جنوبی (۲۰۱۶)، جشنواره‌ی سراسری دانشجویی فیلم کوتاه سیستان (اسفند ۹۶)، سیزدهمین جشنواره‌ی نهال (اردیبهشت ۹۵)، جشنواره‌ی نگاه رضوی (۱۳۹۴)، جشنواره‌ی فیلم زنان هرات (مهر ۹۴) و جشنواره‌ی Los Angeles CineFest (می ۲۰۱۵) بوده است.

«از من نترس» روایتی ترسناک از ترسی نهفته دارد که در آن سوژه‌ها اغلب خود را آگاهانه، اما از سر اضطرار، در موقعیتی دلهره‌آور قرار می‌دهند. از ابتدای داستان مشخص می‌شود که با موقعیتی پنهان‌کارانه، از جنس زنانه، مواجهیم که در آن زن نمی‌خواهد شوهرش از ماجرایی بو ببرد. ترس ناشی از آگاه شدن شخص دوم ماجرا منجر می‌شود که ترس دیگری به داستان اضافه شود و آن ترس مبتنی بر از دست دادن دوست است؛ دوستی که به گونه‌ای خود را در شکل‌گیری این دلهره سهیم نمی‌داند و در واقع از همان ابتدا خواسته‌ای جز کمک ندارد. سکانس‌بندی داستان به شکلی است که تمامی وقایع در یک نقطه قابل رویت هستند و مخاطب با جغرافیایی متفاوت روبه‌رو نمی‌شود. همین امر باعث می‌شود که حس تعلیقی به داستان اضافه شود و ما را بر آن دارد تا اشکال مختلفی از پاسخ به دلهره‌ی لیلی را در ذهن‌مان متصور شویم. علی‌رغم تمرکز بر ترس مورد نظر، خرده پیرنگی نیز در جریان است که همان عشق نهفته‌ی بیژن نسبت به لیلی است؛ عشقی که با سرکوب بیرونی و درونی مواجه است. از سویی لیلی، علی‌رغم حس دلسوزانه نسبت به او، نمی‌تواند عشق او را بپذیرد و از سوی دیگر ترس ناشی از وجود مرد دیگری (بابک) موجب می‌شود این عشق سربسته ‌بماند. «از من نترس» شکلی جدید از ترس‌های درهم تنیده است؛ ترس‌هایی پی‌در‌پی، ترس‌هایی که این نکته را به ما گوشزد می‌کنند که برای نترسیدن ابتدا باید ترسید! زیرا که هیچ ترسی بدون نترسیدن به سرانجام خود نرسیده است.

«نگین امین‌زاده» درباره‌ی احساس خود نسبت به این فیلمنامه و فرآیند شکل‌گیری آن برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

نوشتنِ یادداشت برای فیلمی که بیشتر از پنج سال از تولیدش می‌گذرد کار آسانی نیست. باید به فضای گذشته برگردی و از خلال خاطره‌ها خودِ آن روزها و اندیشه‌ی آن روزهای‌ات را به یاد بیاوری. این پروسه در مورد «از من نترس» برای من جذاب است و جذاب‌تر آن‌که فیلمنامه‌اش مدنظر است. فیلمنامه‌ی «از من نترس» را از همه‌ی فیلمنامه‌های کوتاهی که نوشته‌ام بیشتر دوست دارم. فیلم توسط نظارت و ارزشیابی از جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران خارج شد و دیده نشد. شاید چیزی که باعث شد این فیلمنامه را بیشتر از بقیه دوست داشته باشم پروسه‌ی نوشتن‌اش بود. فیلم را برای کارگاه فیلمسازی عباس کیارستمی می‌ساختم. کمتر از یک ماه تا پایان دوره مانده بود که ایده‌ی اولیه‌ی فیلمنامه را پیدا کردم. در ابتدا طبق قانون کلاس، فیلمنامه را کوتاه‌تر و برای ده دقیقه نوشته بودم. آن را که خواندم، کیارستمی گفت ناتمام است. قصه را ادامه دادم و در بازنویسی‌ها به این فیلمنامه رسیدم و همین را تا پایان دوره ساختم. هر چند کیارستمی معتقد بود این قصه هنوز هم می‌توانست ادامه پیدا کند…
امیدوارم از خواندن‌اش لذت ببرید.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه از من نترس

تنظیم مطلب و آماده‌سازی فیلمنامه: محسن خانی‌پور