آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۲۵: فراموشی

۲۴ فریم – سرویس آموزش: در بیست و پنجمین پست از مجموعه‌ی «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم، امروز فیلمنامه‌ی فیلم کوتاه «فراموشی» نوشته‌ی «حسین امیری دوماری»، «محمد داودی» و «پدرام پورامیری» ارائه می‌شود. فیلم کوتاهی که بر مبنای این فیلمنامه و به کارگردانی «فاطمه محمدی» ساخته شده، موفق به کسب افتخاراتی همچون برنده‌ی جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران از پنجمین جشنواره‌ی ۵th alemlere film festival (ترکیه) در ۲۰۱۹، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم از نوزدهمین جشنواره‌ی Moondance (آمریکا) در ۲۰۱۸، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم از چهارمین جشنواره‌ی Veracruz (مکزیک) در ۲۰۱۸، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد برای «محسن قاضی‌مرادی» از جشنواره‌های پرواز و آیات، نامزد بهترین تدوین از جشنواره‌ی آپادانا و منتخب چهل و هفتمین جشنواره‌ی دانشجویی Sehsüchte (آلمان) در ۲۰۱۸، دوازدهمین جشنواره‌ی Buffalo (آمریکا) در ۲۰۱۸، هفتمین جشنواره‌ی Africa (نیجریه) در ۲۰۱۸، چهاردهمین جشنواره‌ی Utopia (آمریکا) در ۲۰۱۸، دهمین جشنواره‌ی Oregon State (آمریکا) در ۲۰۱۸، یازدهمین جشنواره‌ی Post Alley (آمریکا) در ۲۰۱۸،‌ یازدهمین جشنواره‌ی Peace On Earth (آمریکا) در ۲۰۱۹، هفدهمین جشنواره‌ی Garden State (انگلستان) در ۲۰۱۹، یازدهمین جشنواره‌ی Dostluk (ترکیه) در ۲۰۱۸، چهاردهمین جشنواره‌ی Poppy Jasper (آمریکا) در ۲۰۱۹، سومین جشنواره‌ی Sharm El Sheikh در ۲۰۱۹، چهاردهمین جشنواره‌ی Beloit در ۲۰۱۹، جشنواره‌ی رشد، ⁩جشنواره‌ی منطقه‌ای کاشان، جشنواره‌ی سلامت، جشنواره‌ی سیمرغ، ⁩جشنواره‌ی ملی دانشجویی زاهدان، جشنواره‌ی هفت هنر و جشنواره‌ی مهر سلامت شده است.

قصه‌ای عاشقانه از پیرمرد و پیرزنی در جدال با فراموش شدن شاید توصیف مناسبی برای «فراموشی» باشد. روایتی از زندگی ساده و بی‌آلایش مرد و زنی که برای با هم ماندن بهانه‌ای ندارند. داستانی که در آن نویسنده مهربانی و نجابت پیرزنی را به تصویر کشیده است که در مقابله با هجوم افراد غریبه باز هم بر اصول خود پایبند است و با درایت خود سعی دارد بر مشکلات و تنهایی خود غلبه کند. فیلمنامه روایت‌گر تنهایی زوجی‌ست که در سال‌های پایانی زندگانی‌شان باید برای هم ماندن را باز هم تمرین کنند. پیرنگی مشخص و خطی همراه با فضایی قهرمانانه در داستان به چشم می‌خورد. قهرمانی که آموخته است برای فراموش نشدن باید «فراموشی» را فراموش کند.

«فاطمه محمدی»، کارگردان اثر، درباره‌ی مضمون فیلم «فراموشی» برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

مخاطبان همیشه منتظر یک داستان هستند که قلب و ذهن‌شان را به چالش بکشد. اما این داستان ممکن است در آینده خود اتفاق بیفتد، به طوری که آن‌ها به نوعی تماشای آینده‌ی خود را که قبلاً تجربه نکرده‌اند نظاره‌گر خواهند بود. این فیلم همچنین سؤالات دیگری را نیز در ذهن مخاطب رقم خواهد زد. آیا ما نیز پدر و مادر خود را در دوران پیری تنها خواهیم گذاشت و یا خود در این دوران رها خواهیم شد؟ رنج تنها در درد کشیدن است؟ و این فیلم نشانگر سالخوردگی بدون حمایت فرزاندان است. و در نهایت، این فیلم به سادگی نشان دادن عشق به یکدیگر است. من معتقدم انسان‌ها زمانی دچار فراموشی می‌شوند که از سمت عزیزان‌شان فراموش شوند.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه فراموشی

تنظیم مطلب و آماده‌سازی فیلمنامه: محسن خانی‌پور