en
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۳۱: روشویی

۲۴ فریم – سرویس آموزش: سی و یکمین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم به فیلمنامه‌ی «روشویی» نوشته‌ی «پوریا کاکاوند» اختصاص یافته است. فیلمی که بر مبنای این فیلمنامه و به کارگردانی «جابر رمضانی» ساخته شده، موفق به کسب افتخاراتی چون برنده‌ی تندیس بهترین فیلمنامه، برنده‌ی تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن و برنده‌ی تندیس بهترین صداگذاری از دوازدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم کوتاه نهال، برنده‌ی تندیس ویژه‌ی هیئت داوران و برنده‌ی تندیس بهترین دستآورد هنری برای فیلمنامه از سی و دومین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه تهران و برنده‌ی تندیس بهترین فیلمنامه و برنده‌ی تندیس بهترین عنوان فیلم از چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی پورته آلگره برزیل شده است. در مورد جایزه‌ی دستآورد هنری این اثر در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه ذکر این نکته جالب است که این جایزه معمولاً به جلوه‌های ویژه در فیلم‌ها تعلق می‌گرفت. ولی در سی و دومین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، اعلام شد که در آن سال این جایزه به یک فیلمنامه داده می‌شود، چرا که هیئت داوران این فیلمنامه را یک دستآورد هنری در فیلم کوتاه دانسته‌اند.

داستان «روشویی»‌ از عشقی سخن می‌گوید که علی‌رغم ماهیت غم‌آلود کلیشه‌ای آن، پیام‌آور نامهربانی‌ها و کج‌اندیشی‌هاست؛ روایت زندگی بازماندگانی که غالباً نمی‌دانند برای فقدان ستون خانواده‌شان غمگین باشند یا خوشحال! ندانستنی که از دیالوگ‌ها به خوبی پیداست و از سرگشتگی‌ای درونی حکایت دارد. در واقع تمرکز اصلی داستان بر تلاقی دو حس متفاوت در زمانی واحد تأکید دارد. اولین حس که همان خوشحالی ناشی از اتمام روابط ظاهراً نامتعارف متوفی دارد که شاید سطحی و گذرا باشد، اما به هر حال قابل رویت است و دیگری حس کم شدن و از دست دادن عضوی که همواره دیده می‌شد که اکنون با نبود او مواجه‌اند. در کشمکش این دو حس متضاد باید شخصی قربانی ‌شود تا از طریق آن آرامش روحی و روانی از دست رفته بازگردد. «روشویی» از شستن و شروعی دوباره می‌گوید، شروعی که قدرت عمده‌اش در دست کشیدن از وقایع گذشته است.

«جابر رمضانی»، کارگردان اثر، در یادداشتی کوتاه درباره‌ی زمینه‌ی شکل‌گیری فیلمنامه‌ی «روشویی» برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

«روشویی» برای من و پوریا کاکاوند ایده‌ای بود که در سال ۹۲ هر بار به کارواش می‌رفتیم زنده می‌شد. به همین خاطر به این نتیجه رسیدیم که چه کار مهم‌تری جز ساختن این فیلم داریم. زمستان ۹۳ پوریا کاکاوند «روشویی» را نوشت و من ساختم.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه روشویی

تنظیم مطلب و آماده‌سازی فیلمنامه: محسن خانی‌پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه