en
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۱۰: حفره‌ مشترک

۲۴ فریم – سرویس آموزش:  دهمین فیلمنامه از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم، فیلمنامه‌ی «حفره‌ی مشترک» نوشته‌ی «اسما ابراهیم‌زادگان» است. این فیلم موفق به کسب افتخاراتی همچون نامزدی بهترین فیلم / بهترین کارگردانی /بهترین صداگذاری و صدابرداری / بهترین فیلمبرداری در هفتمین جشن خانه‌ی سینما، دریافت دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی درهفتمین جشن خانه‌ی سینما، جایزه‌ی بهترین فیلمبرداری در پنجاه و چهارمین جشنواره‌ی منطقه‌ای (کومش)، جایزه‌ی بزرگ پنجاه و چهارمین جشنواره‌ی منطقه‌ای (کومش)، کسب رتبه‌ی سوم در بخش کتاب و سینما در سی و سومین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران، بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی در سی و سومین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران، جایزه‌ی بهترین فیلمبرداری در سی و سومین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران، بهترین فیلم در سی و سومین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران، بهترین فیلم از نگاه هنر و تجربه در سی و سومین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران، جایزه‌ی بهترین کارگردانی از جشنواره موج و جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران جوان جشنواره‌ی حسنات بوده است.

فیلمنامه‌ی «حفره‌ی مشترک» روایت‌گر داستان مرد جوانی به نام محمود است که به تازگی مستأجر زوجی به نام‌های امین و مریم شده و ساکن خانه‌ای است که به دلیل وجود حفره‌ای در سقف آن موقعیتی غیرمتعارف دارد. در «حفره‌ی مشترک» می‌توان گفت ما با داستانی سوررئال مواجهیم که در آن حفره‌ی میان محمود و همسایگان‌اش (امین و مریم) به مثابه‌ی گذرگاه زمانی است که او در رویای خود می‌تواند کارکرد اصلی آن را بیابد. در دنیای واقعی «حفره» از معایب خانه به شمار می‌رود، که می‌بایست سال‌ها پیش ترمیم می‌شد، اما همین «حفره» به محمود کمک می‌کند که در پایان خودش را پیدا کند و از آن تشویش خاطری که به واسطه‌ی حضور امین و مریم داشته است رهایی یابد.
خرده داستان «حمید بوکسور» نیز شخصیتی را معرفی می‌کند که برای پیدا کردن پسر خود حاضر است تمام دنیا را زیر پا گذارد، در حالی که همین شخصیت در واقع به کشف هویت محمود توسط خود او می‌انجامد و معانی رویاهای‌اش را در این حفره می‌یابد.
از نظر ساختاری، «حفره‌ی مشترک» نقشی اساسی در داستان ایفا می‌کند و حتا می‌توان آن را همچون شخصیتی منفعل اما اساسی دانست که شخصیت اصلی داستان باید خودش را با آن وقف دهد. حفره‌ای که نقطه‌ی اشتراک محمود و داستان حمید بوکسور را می‌چیند. کارکرد رویاگونه‌ی حفره در این داستان به گونه‌ای است که مخاطب را با خود به رویای از پیش‌ساخته‌ی خود می‌برد و گذر زمان را برای‌اش بی‌معنا می‌کند.
در مجموع «حفره‌ی مشترک» داستانی است که از صداهای خارج از کادر، صدای ذهنی شخصیت و رویا در روایت‌اش بهره‌ای اساسی به منظور درآمیختن فضای واقعی و رویا برده است.

اسما ابراهیم‌زادگان درباره‌ی این فیلمنامه و نحوه شکل گیری آن برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

هدیه‌ی مجله‌ی همشهری به من داستان «‌حفره‌ی مشترک» بود.
عکس روی جلد آن شماره‌ی مجله دو کودک خندان نشسته بر روی صندوق عقب پیکان و تیتر انتخابی «یک لحظه احساس می‌کنم سرم بالاتر از ابرهاست» ‌از داستان «‌حفره‌ی مشترک».
عموی‌ام جوان بود و مریض که رفت.
اولین ناهار بدون او را یادم می‌آید. سر سفره به تخت و کپسول اکسیژن‌اش که گوشه‌ی پذیرایی بیکار افتاده بود نگاه می‌کردم. فکر می‌کردم حالا چه‌طور نفس می‌کشد؟ مگر می‌تواند بایستد که تخت‌اش را نبرده؟ قرص‌های بعد از صبحانه، نهار،‌ شام. این‌ها همه چه می‌شوند؟
نقطه‌ی اتصال من با داستان «‌حفره‌ی مشترک»‌ همین ‌ندانستن‌ها بود. همین سوال‌های بی‌کران،‌ بی‌تکلیفی اشیاء.
زمان کمک می‌کند یاد بگیریم چه‌طور با جای خالی کنار بیاییم، بپذیریم و بگذریم.
چه‌طور گاهی احساس کنیم سرمان بالاتر از ابرهاست.

 

 

مشاهده تیزر فیلم و دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه حفره مشترک

آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۱۰: حفره‌ مشترک

  1. منتقد گفت:

    متاسفانه سینما شده رادیوی تصویری ، دیالوگ پشت دیالوگ . جایی برای تصویر نذاشتن و بدتر اینکه این فیلمنامه ها مورد قبول و حمایتهای فراوان میشوند و کارهای صامت یا اکسپریمنتال ، تحقیر و نادیده .
    نسلی که راکد مانده و تلاشی هم نمیکند که بروز بشود و سلیقه های متفاوت را نگربه و درک کند ، هنر را راکد نگه میدارد و هروز شاهد هنرهای بیشمار تکراری خواهیم بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه