en
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۱۱: خوابگردها

۲۴ فریم – سرویس آموزش:  سرویس آموزش ۲۴ فریم در یازدهمین پست از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخبِ» خود، فیلمنامه‌ی «خوابگردها» نوشته‌ی «پویا نبی» و «پوریا شجاعی» را تقدیم علاقه‌مندان می‌کند. این فیلمنامه مبنای ساخت فیلمی به همین نام به کارگردانی «پویا نبی» قرار گرفته است که موفق به کسب افتخاراتی چون نامزد بهترین فیلمبرداری، صدابرداری و صداگذاری در هشتمین جشن خانه‌ی سینمای ایران، برنده‌ی بهترین فیلمبرداری در سی و چهارمین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران، نامزد بهترین صدابرداری و صداگذاری از جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران، منتخب جشنواره‌های بوستون آمریکا، سوسه ارمنستان، انقلابی ملبورن استرالیا، دوسلدورف آلمان، برنده‌ی بهترین طراحی صحنه‌ی فیلم کوتاه از سومین سمپوزیوم طراحان صحنه و لباس ایران و نامزد بهترین طراحی لباس فیلم کوتاه از سومین سمپوزیوم طراحان صحنه و لباس ایران شده است.

فیلمنامه‌ی «خوابگردها» روایتی لامکان و لازمان است؛ عمارتی ویرانه در ناکجا، مردی بی‌نام، یک دوربین پولاروید، یک رادیو، دیواری پر از عکس و … یک شخصیت زن. تمرکز و نقطه‌ی اتکای فیلمنامه به وضوح بر رویاهای کودکی شخصیت اول می‌گذرد تا جایی که می‌توان فیلمنامه را روایتی رویاگونه قلمداد نمود که از درون آن شخص گذشته‌اش را می‌یابد. نویسنده سعی داشته است با توصیف صحنه و جاگذاری ابزارهای مختلف فضا را به خوبی نشان دهد و تا حد زیادی نیز توانسته است. اگرچه هر فیلمنامه‌ای می‌بایست توصیف صحنه داشته باشد، اما این فیلمنامه تمرکزی جدی بر فضاسازی و صداهای غیر ‌دیالوگ خارج از صحنه دارد و از آن‌ها برای جذب مخاطب و برانگیختن کنجکاوی او استفاده کرده است. برای مثال از صدای گریه‌ی کودک در صحنه‌هایی به موازات صحنه‌های پویای جلوی دوربین برای تداعی مضمون اصلی فیلمنامه، که همان بازیابی دوره‌ی مشخصی از زندگی شخصیت اول است، بهره برده است. ماهیت عکس‌ در داستان را نمی‌توان انکار کرد، چرا که بر خلاف دیگر ابزارهای به کار گرفته شده‌ی نویسنده حضور فعالتری دارند؛ به شکلی که می‌توان آن را تمهیدی برای یادآوری و حتا در مواقعی فراموشی استفاده نمود. کارکرد آن بیشتر در جایی دیده می‌شود که شخصیت اول انتظار دیده شدن خود را در عکس دارد، اما نمی‌بیند و این به نوعی ازخودبیگانگی او را قوت می‌بخشد و ماهیت خواب‌گونه‌ و رویایی داستان را بیشتر می‌کند. وجود شخصیت زن مقابل شخصیت اول (مرد) و اشاره به نگاه‌های متقابل و متناوب این دو به یکدیگر و حتا گیجی و سردرگمی و متعاقب آن دنبال نمودن زن توسط مرد به خوبی شکننده بودن جنس مرد را در مقابل نوعی اغواگری صوتی و تصویری زن نشان می‌دهد و از این رهاورد تلنگری به ناخودآگاه شخصیت اول می‌زند تا او قدرت بازسازی گذشته‌ی مبهم خود را پیدا کند.

پویا نبی درباره‌ی این فیلمنامه و نحوه‌ی شکل‌گیری آن برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

حدود سه سال پیش با کتاب «تفسیر خواب» (تعبیر خواب) نوشته‌ی زیگموند فروید ترجمه‌ی شیوا رویگریان آشنا شدم، کتابی جذاب و خواندنی با ترجمه‌ای شیوا در مورد عالم خواب و تأثیرش بر ارکان زندگی انسان. پوریا شجاعی که فیلم‌نوشت کار قبلی‌ام «سایلنت» را بر عهده داشت، فیلمنامه‌ی کوتاهی را برای من آورد با نام «خوابگردها» که به لحاظ کانسپتی در فاز آن روزهای‌ام و تا حدی نزدیک به نظریات فروید در کتاب تفسیر خواب بود. «خوابگردها» علاوه بر این‌که دومین اثر اقتباسیِ کارنامه‌ی مختصر و کوتاه من است، یک ویژگی مهم هم داشت و آن سینما بودن در تعریف آن چیزی که من از سینما تلقی می‌کنم بود؛ یعنی بازی نور، رنگ، صدا و حرکت چیزی که فیلم‌های قبلی‌ام تا حدی فاقد آن‌ها بود. شاید به همین دلیل است که «خوابگردها» را بهترین، کامل‌ترین، عزیزترین و، در گوشی بگویم، اولین فیلم کوتاه‌ام می‌دانم!

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه خوابگردها

آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۱۱: خوابگردها

  1. علی اسماعیلی گفت:

    مرسی از شما بابت فیلمنامه های که می گذارید ، لطفا این بخش را با قدرت ادامه بدید

  2. مهرنوش گفت:

    سلام بچه‌ها خسته نباشین. این بخش خیلی خوبه. امکانش هست فیلمنامه روتوش کاوه مظاهری رو بذارین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه