آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۱۶: هنوز نه…

۲۴ فریم – سرویس آموزش: در شانزدهمین پست از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم، این هفته فیلمنامه‌ی فیلم «هنوز نه…»، نوشته‌ی «آرین وزیردفتری» و «شادی کرم‌رودی» تقدیم مخاطبان عزیز می‌شود. فیلمی که بر مبنای این فیلمنامه و به کارگردانی «آرین وزیردفتری» ساخته شده موفق به کسب افتخاراتی همچون جایزه‌ی بزرگ و جایزه‌ی نتپک از جشنواره‌ی بوسان، منتخب جشنواره‌ی بروکلین، جایزه‌ی بهترین فیلم کوتاه آسیایی سی و پنجمین جشنواره‌ی بین‌المللی فجر، جایزه‌ی بزرگ بخش بین‌الملل و جایزه‌ی هنر و تجربه از سی و سومین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران شده است.

«هنوز نه» را باید فیلمنامه‌ی «تصویر» دانست. تصویری که از خلاقیت بصری نویسنده ناشی می‌شود. پدر و مادری که در حال صحبت از طریق شبکه‌ی مجازی با فرزند خود هستند و فرزندشان آن‌ها را در یک قاب واحد می‌بیند اما در واقع آن‌ها در دو قاب مستقل و جداگانه به سر می‌برند. نویسنده تلاش کرده است تا با دیوارکشی نامحسوس میان دو شخصیت داستان، این دو را در دو قاب مستقل ببیند و این نگاه را به تدریج به بیننده نیز بقبولاند. در ادامه‌ی داستان، گفتگوهای این دو شخصیت نیز مهر تائیدی بر این جدایی اعتباری یا همان فاصله‌ی نامحسوس میان آن‌هاست؛ فاصله‌ای که بیننده حاضر به قبول آن نمی‌شود، هرچند چاره‌ای جز پذیرش آن ندارد.
این عدم پذیرش و مقاومت مخاطب به دلیل فضا و اتمسفر دوستانه‌ای است که در سکانس اول به او القا می‌شود. تولدی که این پدر و مادر اینترنتی برای فرزندشان برگزار می‌کنند مخاطب را به این فکر وامی‌دارد که یک عامل محرک بیرونی می‌تواند منجر به اتحاد و بازگشت انسان‌ها به زندگی خود، چه فردی و چه اجتماعی، گردد. این عامل محرک در این فیلمنامه همان دخترشان است و در انتها نیز عامل محرک دیگری (دختر دوچرخه سوار) این اتحاد را شکل می‌دهد. یکی شدن تصاویر جدا شده به واسطه‌ی حرکت دوچرخه، همان خلاقیتی است که نویسنده از آن بهره می‌برد و به نوعی به فاصله‌گیری والدین، «هنوز نه…» می‌گوید. از طرف دیگر، رویکرد گفتگومحور سکانس‌های فیلمنامه سعی بر فریب مخاطب دارد، به نحوی که ما انتظار سازش یا عدم سازش قطعی میان دو شخصیت را داریم، اما غافل از آن‌که فریب خورده‌ایم. این فریب تلنگری به مخاطب سینما وارد می‌کند که شاید دیالوگ را همیشه کارساز و حلال پیچش‌های داستانی نداند!

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه هنوز نه

نظر شما !!
 1. حسین طالبی

  سلام
  دم شما گرم. خسته نباشید.
  یکی از نیاز های اصلی برای نویسنده های کوتاه رو مرتفع می کنید با این بخش.
  امیدوارم ادامه دار باشه این برنامه.
  و یک سوال: این فیلمنامه ها نسخه نوشته شده قبل از ضبطه یا از روی فیلم نوشته شده؟
  ————————————————————————–
  ۲۴ فریم: ممنون از همراهی شما. طبعا نسخه قبل از فیلمبرداری!