آموزش: معرفی مدارس معتبر فیلمسازی در ۲۴ فریم – ۱۵: آکادمی فیلم رم

۲۴ فریم – رها امیر‌فضلی: آکادمی فیلم رم واقع در استودیو چینه‌چیتا، فعالیت خود را وقف فرهنگ، ارتباطات صوتی‌ و تصویری، سرگرمی و پیشرفت هنر‌ سینمای ایتالیا کرده است. هدف این آکادمی تبدیل علاقه‌ی دانشجویان به توانایی‌، و سپس وارد کردن مستقیم ایشان به صنعت سینما و تلویزیون کشور ایتالیاست. این هدف از طریق برنامه‌های آموزشی دقیق، انتقال اطلاعات تئوری و عملی توسط بهترین اساتید و فعالان سینمای ایتالیا و در اختیار قرار دادن تجهیزات و امکانات مورد نیاز دانشجویان به دست می‌آید.

شیوه تدریس در این آکادمی بر پایه‌ی ارتباط مستقیم دانشجو با اساتید مدعو و هیئت علمی می‌باشد. همچنین، گستردگی طیف اساتید آکادمی و تعدد اساتید مدعو به ارتقا سطح کیفی آموزش کمک شایانی می‌کند. دانشجویان از طریق کار کردن با اساتید بیش از کسب دانش تئوری، به تقویت بنیه‌ی کار عملی خود در رشته‌ی انتخابی خواهند پرداخت.

دوره‌های ارائه شده در این آکادمی دو ساله بوده و شامل موارد زیر می‌شود: فیلمنامه نویسی و کارگردانی،  تهیه‌کنندگی، فیلمبرداری، مهندسی صدا و تدوین، بازیگری و طراحی لباس.  این دوره‌ها عموما به زبان ایتالیایی برگزار خواهند شد. با این وجود، درصدی از این کلاسها به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. بنابراین دانشجویان ملزم به تسلط بر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی می‌باشند.

برای مشاهده‌ی نمونه فیلم‌های تولیدی توسط دانشجویان این آکادمی اینجا کلیک کنید.

تهیه کنندگی

این دوره‌ی دو ساله پوشش‌دهنده‌ی تمامی اطلاعات مورد نیاز یک تهیه کننده در زمینه‌های کسب و کار سینما و تلویزیون، آشنایی با روند‌های تولید و تهیه‌کنندگی خلاقه خواهد بود. این دوره عموما ۹۵۰ ساعت آموزش را شامل خواهد شد.

سال اول: این سال با تمرکز بر توانایی‌های تکنیکی تهیه‌کننده و آشنایی او با روند‌های تولید آثار سینمایی و تلویزیونی برگزار خواهد شد و شامل اطلاعات در زمینه‌ی کسب و کار، اقتصاد و درامد زایی در صنعت سینما خواهد بود. دروس این سال دانشجویان را با وظایف دستیار اول کارگردان و برنامه ریز، مدیریت صحنه، مدیریت تولید بازبینی لوکیشن و واحد پس‌تولید آشنا خواهد کرد. در ادامه، دانشجویان با براورد هزینه، مدیریت بودجه و وظایف اجرایی تهیه‌کننده آشنا خواهند شد.

سال دوم: دروس ارائه شده در این سال مباحث لاین پرودوسینگ، درامد‌زایی، همکاری با تهیه‌کنندگان بین‌المللی، پرداخت مالیات، تبلیغات، کپی رایت و قانون‌های رایج، تهیه‌کنندگی و مدیریت پس‌تولید، پخش و فروش فیلم را پوشش خواهند داد. در این سال دانشجویان فرصت همکاری در پروژه‌های خارج دانشگاهی را به عنوان تهیه کننده اجرایی خواهند داشت.

بازیگری

این دوره‌ی ۲ ساله افراد علاقمند را برای بازیگری جلوی دوربین سینما و تلویزیون‌ آماده خواهد کرد. این دوره عموما ۹۰۰ ساعت آموزش را شامل خواهد شد.

سال اول: این سال با تمرکز بر مباحث تربیت صدا، آواز و بدن برگزار خواهد شد. دانشجویان در این سال با اجرای نمونه‌هایی کلاسیک از سینمای وسترن برای بازی در مقابل دوربین آماده خواهند شد. همچنین، کلاسهایی با مباحث نورپردازی، قاب‌شناسی، آشنایی با وسایل ضبط صدا و تعامل با کارگردان نیز برگزار خواهد شد.

سال دوم: کلاسهای برگزار شده در این سال شامل ورزش‌های رزمی، مونولوگ، متد‌های بین‌المللی بازیگری، حس در بازی، مصاحبه‌های کاری، دوبله و نریشن خواهد بود.

تدوین و مهندسی صدا

این دوره‌ی دو ساله دانشجویان را در دو زمینه‌ی تدوین و مهندسی صدا (صداگذاری و صدابرداری) آموزش خواهد داد. این دوره عموما ۹۵۰ ساعت آموزش را شامل خواهد شد.

سال اول: این سال با تمرکز بر آموزش نرم‌افزار‌های مربوط، تئوری و فیزیک صوت، مبانی صدابرداری در استودیو و لوکیشن، تکنیک‌های تدوین، کار با موزیسین فیلم، تدوین اولیه و مبانی تدوین برگزار خواهد شد.

سال دوم: در این سال دانشجویان مستقیما وارد بازار کار حرفه‌ای تدوین و مهندسی صدای فیلم بلند و کوتاه خواهند شد. همچنین، کلاسهایی با موضوعات آشنایی با دوربین و تجهیزات صدابرداری، مبانی جلوه‌های ویژه بصری، جلوه‌های ویژه بصری پیشرفته، آفرینش فضای صوتی اثر، صداگذاری و تدوین در ژانر،‌ کار با دستیاران تدوین، آشنایی با مبانی اصلاح رنگ و نور، تدوین تریلر و موزیک ویدیو نیز برگزار خواهند شد.

کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی

این دوره‌ی ۲ ساله دانشجویان را در دو زمینه‌ی فیلمنامه نویسی و کارگردانی تربیت خواهد کرد. این دوره عموما ۱۰۰۰ ساعت آموزش را شامل خواهد شد.

سال اول: تمرکز اصلی این سال بر فراگیری مبانی ساختار فیلم (کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی)، از ایده تا اجرا خواهد بود. دو درس اصلی این سال فیلمنامه‌نویسی برای فیلم‌های کم بودجه و کار با دوربین‌های فیلمبرداری خواهد بود. دیگر کلاسهای این سال شامل فرمت‌های فیلمبرداری،‌ مبانی کارگردانی، ساختار درام‌های سه پرده‌ای، آشنایی با تاریخ سینمای کلاسیک هالیوود، شیوه‌های تولید،‌ آشنایی با کارگردانی بازی‌های کامپیوتری،‌ تقطیع فیلمنامه و دکوپاژ، استوری‌بورد و کانسپت می‌باشد.

سال دوم: کلاسهای برگزار شده در این سال شامل جنسیت در سینما، زبان شخصی، فیلمسازی مولف، نگارش شخصیت‌های تاثیرگذار، دیالوگ‌نویسی، فیلمنامه نویسی مستند، فیلمنامه نویسی بلند، فیلمنامه‌نویسی و کارگردانی سریال‌های تلویزیونی و اینترنتی، تکنیک‌های ساخت فیلم‌کوتاه، عکاسی، کار با بازیگر، پیچینگ، تاریخ سینمای ایتالیا، برنامه‌ریزی و کارگردانی حس فیلم خواهد بود.

فیلمبرداری

این دوره‌ی دوساله دانشجویان را در زمینه‌ی فیلمبرداری و کسب‌وکار یک فیلمبردار آماده می‌کند. این دوره عموما ۹۵۰ ساعت آموزش را شامل خواهد شد.

سال اول: تمرکز این سال بر مقوله‌های آشنایی با لنز، نورپردازی، ساختار فیلم، سینمای آنالوگ تا دیجیتال، تئوری عکاسی و شیوه‌های تولید خواهد بود. همچنین کلاسهایی با موضوعات فریمینگ، ترکیب‌بندی تصویر، مدیریت فیلمبرداری، عکاسی و فیزیک نور نیز پوشش داده خواهد شد.

سال دوم: در این سال کلاسهایی با موضوع استدی‌کم، اصلاح رنگ و نور، فیلمبرداری سریال‌های تلویزیونی و اینترنتی، فیلمبرداری ژانر، تاریخ سینمای کلاسیک هالیوود و آفرینش حس و حال در فیلم برگزار خواهند شد.

طراحی لباس

این دوره‌ی دو ساله دانشجویان را برای طراحی لباس خلاقه و تخصصی سینمایی آماده خواهد کرد. این دوره عموما ۹۵۰ ساعت آموزش را شامل خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی این رشته اینجا کلیک کنید.

اخذ پذیرش

شرایط عمومی اخذ پذیرش در آکادمی فیلم رم:

  • مدرک دیپلم
  • مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
  • آشنایی با زبان ایتالیایی و انگلیسی
  • بیانیه شخصی شامل انگیزه‌ی تحصیلی و سطح آشنایی با فیلمسازی
  • نمونه کار حرفه‌ای مرتبط با رشته انتخابی

متقاضیان اخذ پذیرش در آکادمی فیلم رم میبایست پس از تایید مدارک در آزمون کتبی و عملی ورودی شرکت نمایند. این آزمون‌ها هر کدام ۳۰ دقیقه به طول خواهند انجامید.

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در رشته‌های کارگردانی و فیلمنامه نویسی، فیلمبرداری، طراحی لباس، تدوین و مهندسی صدا به صورت سالیانه ۶۵۰۰ یورو میباشد.

هزینه تحصیل در دو رشته‌ی بازیگری و تهیه‌کنندگی به صورت سالیانه ۵۵۰۰ یورو می‌باشد.