آموزش: معرفی مدارس معتبر فیلمسازی در ۲۴ فریم – ۸: مدرسه فیلم «La Femis» پاریس

۲۴‌ فریم – رها امیر‌فضلی: مدرسه فیلم فمیس، مدرسه‌ای مختص آموزش فیلم و تلویزیون واقع در پاریس می‌باشد که دوره های تخصصی خود را با اهداف تحقیقات هنری، پیشرفت حرفه‌ای و آموزش تکنیک‌های فیلمسازی برگزار می‌کند.

در سال ۲۰۱۲ این مدرسه در مجله‌ی هالیوود ریپورتر، رتبه‌ی ششم در آموزش بین‌المللی فیلمسازی را از آن خود کرد و در سال ۲۰۱۴ به سومین مدرسه‌ی این لیست ارتقا یافت. فارغ التحصیلان این مدرسه تا به حال ده بار موفق به دریافت سه جایزه‌ی بین‌المللی معتبر یعنی نخل طلای جشنواره کن، شیر طلایی جشنواره ونیز و خرس طلایی جشنواره برلین شده‌اند که پس از دو مدرسه فیلم بیجینگ و تیش این مدرسه را در رتبه اول دستاورد‌های بین‌المللی قرار می‌دهد.

برای مشاهده‌ی فیلم‌های دانشجویی تولیدی این مدرسه اینجا کلیک کنید.

تاریخچه

تا سال ۱۹۸۵ موسسه‌ی IDHEC معتبرترین موسسه‌ی آموزش فیلمسازی در فرانسه به شمار می‌رفت که در این سال با دستور وزیر فرهنگ وقت نوسازی شده و با نام لا فمیس به فعالیت خود ادامه داد. لا فمیس یکی از اعضای دائم سیلکت (شبکه‌ی بین‌المللی مدارس آموزش فیلمسازی) میباشد. در سال ۱۹۹۹ این مدرسه به محل فعلی خود واقع در استودیو پاته در خیابان فرانکوور منتقل شد.این مدرسه در حال حاضر زیر نظر معاونت فرهنگ و ارتباطات فرانسه مدیریت می‌شود.

این مدرسه تا به حال بیش از ۷۰۰ دانشجو را در رشته‌های مختلف کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی، تهیه‌کنندگی، تدوین، فیلمبرداری، مهندسی صدا، طراحی صحنه، مشاوره فیلمنامه، پخش فیلم و مدیریت آموزش داده است.

در میان فارغ‌التحصیلان این مدرسه افراد به نامی همچون تئوآنجلوپولوس، آلن رنه، فرانسوآ اوزون، ژان ژاک آنارد، کوستا گاوراس، امانوئل برکوت، روبرتا نریکو، کلود میلر و آندره زوالوسکی به چشم می‌خورند.

تحصیل

دوره‌های اصلی این مدرسه در رشته‌های کارگردانی، تدوین، فیلمبرداری، تهیه، مهندسی صدا و طراحی صحنه برگزار می‌شوند که همگی چهار سال تحصیلی ادامه خواهند داشت. این مدرسه علاوه بر این دوره‌ها در رشته‌های پخش فیلم (۲ ساله)، ساخت سریال‌های تلویزیونی، دکترای SACRe (علوم، هنر، آفرینش و تحقیق) و منشی‌گری صحنه نیز دانشجو می‌پذیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رشته‌های غیر‌اصلی بر روی نام هر کدام کلیک کنید:

پخش فیلم

ساخت سریال‌های تلویزیونی

دکترای SACRe 

منشیگری صحنه

در دوره‌های اصلی آموزشی این مدرسه تمامی دانشجویان رشته های مختلف یک سال را به تحصیل در زمینه‌ی مبانی شغل‌های مختلف فیلمسازی و کسب تجربه‌ی عملی در هر یک خواهند گذراند.

در سال دوم و سوم تحصیلی دانشجویان بر اساس رشته‌ی خود کلاسهای تئوری، تمرین‌های عملی، تحلیل فیلم، سمینار‌های تحلیلی و فیلمسازی مستقل خواهند پرداخت.

سال چهارم تحصیلی دانشجویان به تکمیل پروژه‌ی پایان نامه‌ی هر دانشجو و شرکت در پروژه‌ی پایان نامه‌ی دیگر دانشجویان اختصاص خواهد داشت.

به اختصار، این مدرسه آموزش خود را وقف سینه فیلیا کرده است و دانشجویان در دوره‌های مختلف به بررسی مهارت‌های پیشرفته‌ی گذشته و حال، و پیشبینی و ساخت آینده‌ی سینما خواهند پرداخت.

برای مشاهده‌ی اساتید این مدرسه اینجا کلیک کنید.

دوره فیلمنامه نویسی

در دوره‌ی فیلمنامه نویسی، دانشجویان تمامی ژانر‌ها و شیوه‌های روایی را به صورت عملی تجربه خواهند کرد. آموزش در این رشته بر اساس نگارش فیلمنامه‌های بلند داستانی خواهد بود. برای نگارش هر فیلمنامه دانشجویان از اساتید دروس یک ماموریت را دریافت کرده و ملزم به تکمیل آن، پیشرفت قوه‌ی خلاقه‌ی خود و استفاده از مهارت‌های درام نویسی خود می‌باشند.

برای تکمیل پروژه‌های نگارشی، کلاس‌های درام کلاسیک نیز به منظور یافتن سبک و زبان شخصی به دانشجویان ارائه خواهد شد.

سپس، چندین ورکشاپ عملی به استادی بازیگران مشهور سینمایی بر اساس متون تکمیل شده برگزار خواهد شد که در آنها بازیگران با اجرای متون به دانشجویان امکان بررسی ساختار فیلمنامه‌ی خود، گمانه زدن میزان باورپذیری شخصیت و عیب‌یابی شیوه‌ی دیالوگ‌نویسی را خواهد داد.

دانشجویان این رشته همچنین ملزم به نگارش فیلمنامه‌های کوتاه به همراه دانشجویان رشته کارگردانی می‌باشند که علاوه بر ایجاد فرصت حضور در صحنه فیلمبرداری، به ایشان شیوه تعامل در پروژه‌های مشترک فیلمنامه‌نویسی را خواهد داد.‌ در پایان دوران تحصیلی دانشجویان قادر خواهند بود تا فیلمنامه‌هایی در هر مدت زمان نگارش کنند، به ساختار و زیرمتن فیلمنامه‌نویسی مسلط باشند و هر فیلمنامه‌ای را تحلیل و عیب‌یابی کنند.

دوره کارگردانی

این دوره بر اساس آموزش مهارت‌های فهم و استفاده از زبان سینمایی به دانشجویان و در عین‌ حال کمک به ایشان برای پیدا کردن زبان شخصی در سینما طراحی شده است.

دانشجویان این رشته با فراگیری مهارت‌های تکنیکال، مبانی فیلمبرداری و مهندسی صدا، شیوه‌های فیلمنامه‌نویسی، تحلیل تدوین و انجام پروژه‌های مشترک راه و شیوه‌ی کارگردانی در زندگی حرفه‌ای آینده خود را درک خواهند کرد.

تمرکز اصلی این دوره بر کسب مهارت‌های مورد نیاز برای کارگردانان به منظور مدیریت صحیح تیمی و اخذ تصمیمات هوشمندانه به منظور پیشبینی و ساخت یک فیلم بلند داستانی یا مستند خواهد بود. بدین منظور دانشجویان پس از کلاس بندی بر اساس رشته در سال دوم تحصیلی به نگارش فیلمنامه های بلند خواهند پرداخت و میبایست در این سال به ساخت یک مستند بلند با تمرکز بر پروسه‌ی پیش تولید فیلم بپردازند. در سال سوم تحصیلی دانشجویان میبایست همزمان با نگارش و کارگردانی یک فیلم کوتاه داستانی، به تکمیل یک فیلمنامه‌ی بلند داستانی نیز بپردازند. در این سال دانشجویان فرصت تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر عضو سیلکت را نیز خواهد داشت (FUC یا CalArts). در سال چهارم تحصیلی دانشجویان میبایست برای پروژه‌ی پایان نامه‌ی خود یک فیلم کوتاه داستانی کارگردانی کنند.

فیلم‌های تولیدی هر ساله‌ی دانشجویان در اکران‌های سالانه‌ی داخل و خارج از مدرسه به بررسی و نقد توسط دانشجویان، میهمانان، اساتید و کارکنان مدرسه گذاشته خواهند شد.

همزمان با پروژه‌های عملی دانشجویان کلاسهایی در زمینه‌ی آناتومی داستان، تحلیل فیلمنامه، نشست‌های اکران و تحلیل آثار مشهور سینمایی، مراحل تولید، مبانی فیلمبرداری، تحلیل تدوین، مبانی مهندسی صدا و … را نیز به منظور دریافت اطلاعات مورد نیاز برای تکمیل فعالیت‌های عملی خود را نیز خواهند گذراند.


دوره
ی تهیه کنندگی

اهداف اصلی آموزشی در این دوره شامل تربیت تهیه کنندگان حرفه‌ای در زمینه‌های خلاقه و کسب و کار سینمایی و کسب تجربه از طریق انجام کار عملی و رشد مسئولیت پذیری در ایشان می‌باشد.

اساتید این دوره همگی از تهیه کنندگان مشهور بدنه‌ی سینمای بین المللی انتخاب می‌شوند که تجربه‌های کاری متعددی را پشت سر گذاشته و قادر به آموزش مدیریت، نظم، برنامه‌ریزی، خلاقیت، روابط عمومی و شیوه‌های مختلف تولید به دانشجویان بر اساس تجربه‌های شخصی خود می‌باشند.

دانشجویان در طی دوران تحصیلی خود فرصت‌های متعددی برای ورود به بازار کار حرفه‌ای و دریافت سفارش از خارج مدرسه را خواهند داشت که من جمله‌ی آن شرکت در بازار دو جشنواره‌ی معتبر و فرصت تحصیل و کار در ژاپن (آکادمی بیجینگ) در سال دوم و سوم تحصیلی میباشد.

دانشجویان همچنین فرصت تهیه فیلم‌های دانشجویی دیگر دانشجویان در رشته‌های مختلف، همکاری با دانشجویان رشته پخش فیلم و همکاری با آتلیه‌ی لودویگزبرگ-پاریس را خواهند داشت که به ایشان فرصت انجام کار عملی و آزادی عمل در زمینه‌های خلاقه‌ی رشته را خواهد داد.

همچنین در سال سوم تحصیلی دانشجویان با نویسندگی و تهیه کنندگی برای تلویزیون نیز آشنا خواهند شد.

دورهی مهندسی صدا

هدف اصلی این دوره آموزش مهندسین صدا برای داشتن توانایی کار بر روی هر گونه پروژه سینمایی با هر گونه استایل کارگردانی میباشد که با در نظر گرفتن ۷ روش تحقق خواهد یافت:

 • آموزش مهارت‌های تکنیکی و کار با نرم‌افزار‌ها
 • آموزش کار با تمامی تجهیزات به روز مورد نیاز برای انجام پروسه‌ی صدابرداری تا صداگذاری
 • انتقال تجربیات کار توسط اساتید و آموزش فیلمسازان در زمینه‌های کار گروهی، هدف‌گذاری و مسئولیت‌پذیری
 • تقویت قوه‌ی خلاقه‌ی دانشجو و تاکید بر اهمیت آن در برابر توانایی و مهارت‌های تکنیکی
 • کمک به دانشجویان در کشف و تقویت زبان و سبک شخصی
 • شرکت در پروژه‌های دانشجویان دیگر رشته‌ها و کسب تجربه
 • اعتقاد به عدم کاربردی بودن تخصص در زمینه‌ی صدا (صدابرداری، صداگذاری، میکس صدا). در اصل در این رشته تمامی دانشجویان می‌بایست به مهارت کافی در هر سه زمینه برسند. بر اساس تجربه‌ی دپارتمان اخذ تحصص در زمینه‌های صدا کاریابی پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویان را دشوار خواهد کرد.

دورهی تدوین

آموزش در این دوره بر اساس تلفیق مهارت‌های تکنیکی و داستان‌سرایی شکل می‌گیرد. این دوره به دانشجویان کمک خواهد کرد تا با به کارگیری قوه‌ی تجسم و اهمیت دادن به تدوین به عنوان بخش مهمی از میزانسن به بهترین شکل برای تدوین هر گونه پروژه‌ی سینمایی آماده شوند.

دانشجویان به فراگیری مبانی اصلاح رنگ و نور و مهندسی صدا خواهند پرداخت تا با درک عمیقی از پروسه‌ی پس‌تولید، با آشنایی با نرم افزار‌های به روز و درکی عمیق از زیبایی‌شناسی تدوین، به تدوین پروژه‌های مختلف بپردازند.

همزمانی تدریس تئوری و عملی به دانشجو کمک خواهد کرد تا با چالش‌هایی در زمینه‌ی میزانسن از جمله فضا، بازی بازیگران، شیوه‌های روایی، معیار‌های زیبایی شناسی و اخلاق روبرو شده و آنها را با موفقیت پشت سر بگذارند.

همکاری دانشجویان رشته تدوین با دانشجویان دیگر رشته‌ها در زمینه‌ی تدوین فیلم‌های داستانی و مستند دانشجویی و همچنین دریافت سفارش از خارج مدرسه بخشی مهم از کار‌های عملی دانشجویان این رشته را شامل می‌شود. این فیلم‌ها سپس در ورکشاپ‌های مستمر به تحلیل و نقد گذاشته خواهند شد.

دورهی طراحی صحنه

طراح صحنه‌ی هر فیلم رابط کارگردان و تیم تولید آن فیلم با فرهنگ‌های مختلف می‌باشد. او فردی است با قوه‌ی تخیل باورنکردنی در زمینه‌های رنگ، فضا، معماری و نورپردازی که همواره در حال تحقیق، اختراع، ریسک پذیری و اقتباس است. در دوره‌ی طراحی صحنه‌ی مدرسه فمیس دانشجویان خواهند آموخت تا مشکلات صحنه‌ی فیلمبرداری را تحلیل و حل کنند، با کارگردان و دیگر عوامل رابطه‌ی تیمی صحیحی ایجاد کنند، با استفاده از مهارت طراحی خود مراحل پیش تولید را ساده کنند، قوه‌ی تحلیل و نقد خود را فعال کنند، سبک شخصی خود را پیدا و تقویت کنند، فرهنگ‌های مختلف را تحلیل و ارزیابی کنند و به صورت کاربردی از آن در طراحی صحنه‌ی فیلم‌ها استفاده کنند، معیار‌های زیبایی شناسی را به خوبی بشناسند و در زمینه‌ی طراحی صحنه به ساختار شکنی بپردازند.

اخذ پذیرش

مدارک عمومی مورد نیاز برای اخذ پذیرش در رشته‌های اصلی:

 • مدرک دیپلم
 • مدرک تحصیلی (حداقل ۴ سال سابقه تحصیل مربوط با رشته)
 • تسلط به زبان فرانسه
 • داشتن زیر ۳۰ سال سن
 • کپی پاسپورت عکس دار
 • سه عکس از متقاضی
 • فاکتور حقوق‌ها و رونوشت قراردادها (در صورت داشتن سابقه‌ی فعالیت سینمایی حرفه‌ای)

اخذ پذیرش در مدرسه فیلم فمیس به صورت امتحان رقابتی انجام خواهد شد. این امتحان به صورت کتبی و شفاهی و کاملا به زبان فرانسه، در محل سفارت فرانسه کشور متقاضی برگزار خواهد شد.

مراحل اخذ پذیرش:

 • ارسال پورتفولیوی کامل کاری مربوط به رشته‌ به منظور تایید صلاحیت متقاضی
 • در صورت تایید صلاحیت، متقاضی می‌بایست در آزمون کتبی اطلاعات تخصصی شرکت کند. برای مشاهده‌ی اطلاعات مورد نیاز هر رشته برای پشت سر گذاشتن این آزمون اینجا کلیک کنید.
 • پس از موفقیت در آزمون اطلاعات تخصصی متقاضی در آزمون سه ساعته‌ی نگارش تحلیل فیلم شرکت خواهد کرد.
 • در صورت موفقیت در آزمون تحلیل، متقاضی در آزمون شفاهی نیم ساعته شرکت خواهد کرد. این آزمون به صورت عمومی در محل سفارت برگزار خواهد شد و سوالاتی در زمینه‌ی فرهنگ و هنر کشور وی، پورتفولیو و تجارب کاری از او پرسیده خواهد شد. در ادامه متقاضی به معرفی خود، تشریح اهداف کاری و هدف از انتخاب مدرسه فیلم فمیس خواهد پرداخت.

هزینه تحصیل

هزینه‌ی تحصیل در تمامی رشته‌های عمومی مدرسه فیلم فمیس یکسان و سالیانه ۱۰.۶۷۰ یورو می‌باشد.

نظر شما !!
 1. روزبه

  این بخش واقعا عالیه، دارین همرو هوایی میکنین :))
  ولی کاش راجع به فمیس کمی مفصل تر توضیح می‌دادین. من خیلی دوس داشتم شرح دروس رو هم بدونم.

 2. مرتضی

  درجه یک مثل همیشه.

 3. سمانه منعم

  ممنون از مقاله بسیار مفیدتون. خیلی خوبه که به یک آرشیو خوب از مدارس خوب فیلمسازی برسیم.
  برای تمام دوستانی که وقتشون رو در سوره و سینما- تئاتر به یغما رفت خوندن این مطالب جذابه.