en
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: چرا انتخاب عنوان مناسب برای فیلم مهم است؟

۲۴ فریم – سرویس آموزش: هر فیلم‌ساز و شرکت فیلم‌سازی‌ای علاقه دارد که مردم فیلم‌اش را برای دیدن انتخاب کنند. به همین دلیل هم هست که در صنعت سینما، مسأله‌ی تبلیغات فیلم بسیار مهم است. شما هر قدر که فیلم خوبی ساخته باشید و آن را پر از مفاهیم عمیق و تکنیک‌های فراوان کرده باشید، اگر نتوانید مخاطب را متقاعد به تماشای فیلم‌تان کنید، زحمات خود و گروه‌تان را بر باد داده‌اید. از طرفی نیز، همگی با پیچیدگی‌های فرایند تبلیغ فیلم و معرفی آن و هزینه‌های‌اش آشناییم؛ اما برای ترغیب مخاطب به دیدن فیلم‌تان راه ساده‌تری هم هست: انتخاب یک عنوان جذاب و کنجکاوی‌برانگیز. در ویدئو-مقاله‌ی این هفته از سرویس آموزش ۲۴ فریم، به نکاتی پرداخته شده است که با توجه به آن‌ها می‌توانید با انتخاب یک عنوان مناسب برای فیلم‌تان، چاره‌ای جز تماشای فیلم برای مخاطب باقی نگذارید.

در فرآیند تبدیل شدن ایده به فیلمنامه و سپس اجرا و به تصویر کشیدن امور ذهنی، شاید اغلب فیلم‌سازان به بسیاری از امور و جزئیات توجه نمایند؛ مسائلی که در نگاه‌شان واجد اهمیت بوده و می‌بایست آن را به گونه‌ای مناسب حل نمایند. این مسائل می‌تواند شامل ایده (به خودی خود- ابتدا، میانه و انتهای‌اش)، داستان، وقایع داستان، روابط علت و معلولی و جزئیاتی دیگر به فراخور فرمی که مد نظر است، باشد. در مرحله‌ی بعد، فیلم‌ساز وارد مرحله‌ی اجرایی شده و سعی می‌کند آن‌چه را که به عنوان فیلمنامه در دست دارد با زبان تصویر بیان نماید. در این بین، یکی از جزئی‌ترین و در عین حال مهم‌ترین مواردی که اغلب بدان توجه نمی‌شود و یا به نوعی از آن سریع عبور می‌کنند، «عنوان فیلم» است. به عبارتی دیگر، برخی از فیلمنامه‌نویسان، علی‌رغم قدرت تخیل و پرداخت‌شان در داستان‌پردازی و ساختاربندی یک اثر، از یافتن نامی مناسب، که شایسته‌ی فیلم‌شان باشد، ناتوان‌اند! برخی نیز با انتخاب عناوینی نامناسب نه تنها کمکی به فیلم (در مرحله‌ی توزیع و پخش) نمی‌کنند، بلکه گاهی شرایطی را پدید می‌آورند که فیلم با استقبال پایین‌تری روبه‌رو شود!

«عنوان» فیلم می‌تواند یکی از عوامل تأثیرگذار در فرآیند توزیع و پخش فیلم باشد. تصور کنید به تماشای فیلمی با این عنوان می‌روید: «نابودگر»! و خیلی تفاوتی نمی‌کند چه شماره‌ای جلوی آن عنوان می‌بینید: ۱،۲،۳ و… زیرا این عنوان به طور مستقیم به شما می‌گوید که چه اتفاقی می‌خواهد روی دهد. این عنوان را در کنار تصویری از آرنولد شوارتزنگر و یک شاتگان در دستان‌اش! در نظر بگیرید! دیگر سوالی برای مخاطب باقی نمی‌ماند و این یک عامل تحریک‌کننده برای وی است و کنجکاوی او را برمی‌انگیزد برای دیدن صحنه‌های اکشن و دانستن این که آیا نسبت به فیلم‌هایی که تا آن زمان دیده‌ «جذاب‌تر» است یا خیر!

بلیک اسنایدر در کتاب «Save the cat»، از تیتر «عنوان کشنده» استفاده می‌نماید و منظورش در واقع این است که در کنار داشتن لاگ‌لاینی کنایی و مؤثر، می‌بایست عنوان گیرایی نیز داشته باشیم. وی معتقد است که عنوان و لاگ‌لاین در حقیقت همچون ضربات یک و دوی مشت در مشت‌زنی هستند و عنوان خوب می‌بایست واجد وجهی کنایی بوده و داستان را به نوعی بازگو نماید. (منظور از کنایی بودن یعنی توجه مخاطب را جلب نماید به آن‌چه که می‌تواند روی دهد، نه صرفاً وعده‌ای برای صحنه‌هایی پر زرق و برق و هیجانی!) در واقع، عنوان مناسب می‌تواند تصاویری را در ذهن مخاطب ایجاد نماید؛ تصاویری که او با دیدن فیلم بدان‌ها نائل شود (به فانتزیِ خودساخته‌اش). البته این امکان نیز وجود دارد که انتظارات‌اش با شکست مواجه شوند. همین امر باعث می‌شود مخاطب برای دیدن فیلم بلیت آن را تهیه کرده و به تماشای‌اش بنشیند.

در این ویدئو-مقاله‌، کارستن رانکوئیست (Karsten Runquist) به اهمیت مسأله‌ی انتخاب عنوان مناسب در فرآیند فیلم‌سازی پرداخته و با مثال‌های مناسب سعی در توضیح و تبیین این امر جزئی اما بسیار مهم داشته است. امیدواریم با تماشای این ویدئو-مقاله در آینده و برای پروژه‌های آتی‌تان توجه بیش‌تری را نسبت به این بخش از فیلم‌سازی داشته باشید.

این ویدئو-مقاله را با ترجمه و زیرنویس اختصاصی گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ببینیم.

ترجمه، زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه