آموزش: چگونه یک فیلم کوتاه گیرا بسازیم و بازدید فیلم‌مان را بالا ببریم؟

۲۴ فریم – امین مهرورز: در این یادداشت کوتاه، به چند نکته اشاره شده است که به شما یادآوری می‌کنند چه‌طور فیلم‌ کوتاه‌تان را طوری بسازید که به اندازه‌ی کافی برای مخاطب‌تان گیرا باشد و بعد چه‌طور آن را به شکلی مناسب تبلیغ کنید و دیگران را درباره‌اش مطلع کنید. بی‌تردید، ممکن است این‌ها نکاتی ساده به نظر برسند، اما کافی‌ست نگاهی به اطراف‌تان بیاندازید تا تعداد بی‌شماری فیلم‌ کوتاه ببینید که بی‌ هیچ‌ توجهی به این نکات ساخته شده و در عمل در جلب مخاطب و تبلیغ مناسب ناکام می‌مانند.

فیلم کوتاه فیلمی‌ست که با در نظر گرفتن عنوان‌بندی پایانی مدت زمان ۴۰ دقیقه یا کم‌تر داشته باشد.

درست است! ولی فیلم کوتاه چیزی بیش‌تر از این‌هاست. فیلم کوتاه راهی فوق‌العاده است برای پرورش و رشد همه‌جانبه‌ی استعداد نوپای شما در فیلم‌سازی. ولی در کنار آن لازم است که فیلم‌تان با همه‌ی انتظارات مخاطبین پروپاقرص و سخت‌گیر سینما هم‌راهی داشته باشد. برای همین هم شما باید یک ساختار بسیار تأثیرگذار برای فیلم کوتاه‌تان در نظر بگیرید تا اثرتان مخاطبان را جذب کند و احیاناً باعث نشود چرت‌شان بگیرد.

در ادامه، به ایده‌های مشخصی اشاره کرده‌ایم که می‌توانند در ساختن یک فیلم کوتاه گیرا و جذاب به شما کمک کنند:

۱- یادتان باشد که این فیلم یک فیلم کوتاه است؛ پس نباید نیمی از وقت‌تان را صرفاً برای زمینه‌سازی و پیش‌داستان هدر دهید. شروع فیلم باید تا حد ممکن قوی باشد.

۲- از آن‌جایی که شما زمان زیادی ندارید، پس شخصیت اصلی‌تان را به سرعت به بیننده معرفی کنید. به علاوه، نگذارید مدت زمان کوتاه عاملی بازدارنده برای‌تان باشد.

۳- مهم‌ترین کار این است که شخصیتی قوی برای فیلم خود پرورش دهید، چرا که یک شخصیت به‌یادماندنی همواره جزء اصلی یک فیلم کوتاه است.

۴- لزومی ندارد که به اصول همیشگی و رایج در فیلم‌سازی مقید باشید. بهترین راه برای درگیر کردن مخاطب تا لحظه‌ی آخر این است که جزئیات کلیدی را در لحظه‌ی مناسب فاش کنید تا تعلیق و هیجان در فیلم حفظ شود. بهترین راهکار برای رسیدن به یک موقعیت برد-برد این است که یک داستان گیرا با یک شخصیت قوی داشته باشید که به شکلی تصویری و همراه با تعلیق به مخاطبان معرفی می‌شود و آن‌ها را از لحظه‌ی اول درگیر خودش می‌کند.

تبریک! حالا به محض این که فیلم خود را ساختید، آماده‌اید تا به بقیه‌ی دنیا نشان‌اش بدهید. اما بدون تردید، هیچ‌کس هم بیش‌تر از خود شما شوق معرفی و شناساندن آن به دنیا را ندارد؛ چرا که شما ایده‌تان را خرج این فیلم کرده‌اید و برای‌اش عرق ریخته‌اید و خون دل خورده‌اید.

در ادامه، به چند نکته برای افزایش بازدید فیلم کوتاه‌تان اشاره کرده‌ایم:

۱- برای شروع تبلیغات فیلم‌تان، یک وبسایت بسازید که شامل همه‌ی اطلاعات درباره‌ی فیلم‌تان باشد؛ از جمله خلاصه‌ی فیلم، اطلاعاتی از عوامل فیلم و … . این بخش را ساده و مختصر تنظیم کنید تا مصنوعی و نمایشی جلوه نکند.

۲- مجموعه یادداشت‌هایی را به ثبت مراحل ساخت فیلم اختصاص دهید. مردم عاشق این هستند که پشت صحنه را هم ببینند و از اتفاق‌ها و تلاش‌هایی که در پشت صحنه شکل گرفته‌اند مطلع شده و از آن‌ها الهام بگیرند.

۳- یک صفحه‌ی هواداران فیلم‌تان در فیسبوک، توییتر و اینستاگرام ایجاد کنید و از خانواده و دوستان و دنبال‌کنندگان‌تان بخواهید که آن را به اشتراک بگذارند تا بتوانید با کسانی که ممکن است به اثرتان علاقه‌مند باشند ارتباط بگیرید. بهترین استراتژی بازاریابی آنی است که به بهترین شکل ممکن با مخاطبان ارتباط می‌گیرد.

۴- یکی از مهم‌ترین کارها ساختن یک تیزر پرسش‌برانگیز است. واکنش مردم بعد از دیدن تیزر باید این‌طور باشد که بگویند: «این فیلم درباره‌ی چیه؟» و البته شما باید در انتهای تیزر، وبسایت فیلم را هم ذکر کنید تا بیننده‌ای که جذب شده بداند که برای گرفتن اطلاعات بیش‌تر باید به کجا مراجعه کند.

۵- قدم مهم دیگر ساختن تریلری‌ست که برق از سر مخاطب بپراند و یک الی دو هفته بعد از انتشار تیزر پرسش‌برانگیزتان آن را منتشر کنید. باز هم حواس‌تان باشد که حتماً تریلر شما نیز باید برای بیننده جذاب و گیرا باشد و البته یادتان نرود که وبسایت فیلم را در پایان تریلر هم ذکر کنید.

۶- یک مورد دیگر از بهترین راه‌های افزایش بازدید فیلم کوتاه‌تان این است که آن را به جشنواره‌های فیلم یا وبسایت‌های آنلاین فیلم و یا شبکه‌های تلویزیونی بفرستید. مجدداً یادآوری می‌کنیم که وبسایت‌تان را در پایان تیتراژ ذکر کنید. به علاوه، اگر فیلم‌تان جایی پذیرفته شد، اطمینان حاصل کنید که مخاطبان آنلاین‌تان از این اتفاق مطلع شوند و بتوانند احتمالاً فیلم را از این طریق تماشا کنند.

مثل خیلی موارد، خارج از چارچوب فکر کردن منجر به نتیجه می‌شود. در پایان کار، وقتی که همه‌ی این کارها را انجام دادید، خواهید دید مخاطبان شما بیش‌تر از آن چه در ابتدای کار تصور می‌کردید در معرض کارتان قرار گرفته‌اند.

خب، حالا که می‌دانید چه طور یک فیلم کوتاه گیرا بسازید و تبلیغ‌اش کنید تا بازدیدهای‌تان را بالا ببرید، بیاید و دست‌به‌کار ساختن اولین فیلم کوتاه‌تان شوید. کسی چه می‌داند؟ شاید روزی شما حتا بتونید اولین فیلم بلند خودتان را هم کلید بزنید.

موفق باشید!

منبع ترجمه‌: امین مهرورز