دو حضور بین‌المللی برای فیلم‌های کوتاه «فروزان»، «باران آهسته می‌بارد» و «زونا»

۲۴ فریم: فیلم کوتاه «فروزان» به کارگردانی میرعباس خسروی‌نژاد در بخش مسابقه یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی Goddess on the Throne و ششمین دوره جشنواره FerFilm کوزوو حضور خواهد داشت.

«فروزان» داستان زن جوانی است که شوهرش فوت شده و با دو فرزند کوچکش در روستا زندگی می‌کنند. او سعی می‌کند از خانواده اش در مقابل حمله شبانه دزدها محافظت کند.

به نقل از روابط‌ عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، جشنواره بین‌المللی Goddess on the Throne در سال ۲۰۰۲ به عنوان اولین جشنواره فیلم در کوزوو تأسیس شده و در آن فیلم‌ها به‌طور هم‌زمان در قطارهای در حال حرکت از یک شهر به شهر دیگر، ایستگاه قطار و سالن سینما نمایش داده می‌شوند. این جشنواره که از تاریخ ۲۳ تا ۲۷ آگوست برابر با ۱ تا ۵ شهریورماه برگزار می‌شود، با هدف نمایش و ارزیابی فیلم‌های جدید فیلم‌سازان از سراسر جهان و همچنین ایجاد ارتباط با هنرمندان و در نظر گرفتن فرصت‌های تولید مشترک برگزار می‌شود.

این فیلم کوتاه همچنین در بخش مسابقه ششمین دوره جشنواره بین‌المللی Ferfilm که از تاریخ ۲ تا ۶ سپتامبر برابر با ۱۱ تا ۱۵ شهریور در کشورکوزوو برگزار می‌شود نیز حضور خواهد داشت.

همچنین فیلم کوتاه «باران آهسته می بارد» در سیزدهمین دوره جشنواره «سینمای آماتور کینوکیمریا» و دهمین جشنواره جهانی «دایتیاتکو» روی پرده می‌رود. این فیلم کوتاه به کارگردانی سعید نجاتی، نخستین محصول مشترک انجمن سینمای جوان دفتر قم و شهرداری ازمیر ترکیه است. در جشنواره «کینوکیمریا» فیلم‌هایی از تمام ژانرها و با موضوعاتی مانند مبارزه با خشونت، مواد مخدر، خشونت با کودکان و … در ۲ بخش رقابتی و غیررقابتی به نمایش گذاشته می‌شوند.

به نقل از ایسفا، جشنواره «دایتیاتکو» نیز که از سال ۲۰۰۹ شروع به کار کرده است با هدف کشف استعدادهای فیلمسازی کودک برای بهبود سطح حرفه‌ای فیلم و تلویزیون کار خود را پیش گرفته است. «باران آهسته می بارد» که در ازمیر ترکیه و در سال ۲۰۱۶ به تولید رسیده، روایت دانش‌آموزانی است که قصد کمک کردن به معلم خود را دارند.

سیزدهمین دوره جشنواره «سینمای آماتور کینوکیمریا» ۱۷ تا ۱۹ سپتامبر  ۲۰۱۸ برابر با ۲۶ تا ۲۸ شهریور و دهمین جشنواره جهانی «دایتیاتکو» ۵ تا ۸ سپتامبر ۲۰۱۸ برابر با ۱۴ تا ۱۷ شهریور در کشور اوکراین برگزار می شود.

فیلم کوتاه «زونا» به کارگردانی طوفان نهان قدرتی نیز در پنجمین دوره جشنواره فیلم «سینما پورو» ایتالیا و دومین دوره جشنواره فیلم «بعلبک» لبنان رقابت می کند.

جشنواره «سینما پورو» با هدف گرد هم جمع کردن فیلمسازانی حرفه ای و آماتور از سراسر جهان هر سال توسط بنیاد فرهنگی «سینما پورو» برگزار می شود. پنجمین دوره این جشنواره ۲۱ سپتامبر در ایتالیا برگزار می شود.

جشنواره فیلم «بعلبک» نیز که در شهر تاریخی بعلبک لبنان و در بناهای تاریخی این شهر برگزار می شود در دومین دوره خود فیلمسازانی از سراسر جهان را گرد هم خواهد آورد. این جشنواره نیز در تاریخ ۷ سپتامبر برگزار می شود.