en
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: راه‌حل‌های ساده (DIY) در فیلم‌سازی: هشت راه برای استفاده از کیسه‌ی زباله‌ی سفید در ساخت فیلم

۲۴ فریم – سرویس آموزش: زمانی که تصمیم می‌گیرید فیلمی کم‌هزینه بسازید، بیش از هر موقعیت دیگری نیاز دارید که خلاقیت به خرج بدهید. در این موارد، وسایل و ابزارهایی که شاید در حالت عادی به نظرتان ربطی به کار ساخت فیلم نداشته باشند می‌توانند در کمال شگفتی به یاری‌تان بیایند! در ویدئو-مقاله‌ی DIY این هفته از سرویس آموزش ۲۴ فریم به یکی از این وسیله‌ها پرداخته شده است: کیسه‌ی زباله‌ی سفید! در این ویدئو خواهید دید که چگونه می‌توان از این وسیله‌ی شاید منزجرکننده به شکلی خلاقانه در کار فیلم‌سازی استفاده کرد.

فکر کردید آن کیسه زباله‌های سفید فقط به درد این می‌خورند که آرزوها و امیدها و پس‌مانده‌ی غذای‌تان را با آن‌ها دور بریزید؟! خب، اشتباه فکر کرده‌اید!

چه کسی شیفته‌ی راه‌حل‌های ساده در فیلم‌سازی است؟ بله…. همه! ویدئوی این هفته کارِ دِیو ناپ (Dave Knop – که با نام ناپ‌تاپ نیز شناخته می‌شود) است و واقعاً هم ویدئوی خوبی است. چرا؟ چون که:
۱- وسیله‌ی مورد استفاده در این ویدئو را همه‌مان به راحتی می‌توانیم در اطراف‌مان پیدا کنیم.
۲- این وسیله‌ قابلیت بالایی برای استفاده‌های چندمنظوره دارد.
۳- این وسیله اغلب بوی دلچسبی دارد (البته قطعاً پیش از آن‌که برای هدف نهایی‌شان مورد استفاده قرار بگیرند!) خب، این وسیله‌ی ساده‌ی پیشنهادی چیست؟ کیسه‌ی زباله، دوست من!

کیسه‌های زباله همیشه در راه‌حل‌های ساده در فیلم‌سازی کاربرد داشته‌اند، اما بیش‌ترین کاربردشان در محافظت تجهیزات ساخت فیلم در برابر نفوذ آب و باران است. البته این کاربرد بسیار مهمی‌ست، اما ناپ‌تاپ (knoptop) به ایده‌های فوق‌العاده خلاقانه‌ای در استفاده از این وسیله سر صحنه‌ی فیلم‌برداری رسیده است. در ادامه فهرستی از راه‌حل‌هایی که او در ویدئو به آن‌ها اشاره کرده است می‌بینید: (فراموش نکنید، او به طور ویژه درباره‌ی کیسه‌ی زباله‌ی سفید حرف می‌زند.)

۱- پخش نور تابیده‌شده از پنجره:
یک کیسه‌ی زباله‌ی سفید روی سطح پنجره بچسبانید تا نور شدیدی را که از آن می‌تابد پخش کنید.
۲- بازتاب‌دهنده‌ی نور:
کیسه‌های زباله‌ی سفید گزینه‌ی بدی برای استفاده به عنوان سطوح بازتاب‌دهنده‌ی نور نیستند.
۳- محافظت در برابر گرد و خاک و آلودگی‌های زمین:
نیاز دارید که وسایل‌تان را روی زمین خیس و کثیف بگذارید؟ خب، کاری ندارد دوست من! یکی از آن کیسه‌ها روی زمین پهن کنید!
۴- محافظت در برابر باران:
باران دوست خوبی برای دوربین شما نیست. پس لنزها و کل کیف تجهیزات‌تان را داخل یکی از کیسه‌های زباله بیاندازید و بدوید و جایی پناه بگیرید.
۵- صداهای فالی باران:
این مهم‌ترین لحظه‌ی ویدئو تا این‌جاست… از کیسه‌های زباله می‌توان صداهای قابل‌قبولی برای باران تولید کرد.
۶- وایت‌بالانس:
نیاز دارید وایت‌بالانس دوربین‌تان را تنظیم کنید؟ می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان با یک کیسه‌ی زباله‌ی سفید این کار را انجام دهید.
۷- کیسه‌ی شن:
کیسه‌تان را با شن، سنگ یا هر چیزی که اطراف‌تان پیدا می‌شود پر کنید و یک کیسه‌ی شنی DIY درست کنید.
۸- توپ چینی DIY:
چه کسی هست که عاشق این ایده نشود؟! کمی از نفس مبارک‌تان داخل کیسه‌ی زباله بدمید و آن را روی نورهای اِل‌ای‌دی‌تان سوار کنید. (یادتان نرود که نباید هرگز این کار را با نورهای داغ استودیویی انجام دهید. هر چه رشته‌اید پنبه خواهد شد!)
آیا شما هم راه‌حل‌های ساده‌ی DIY دیگری به ذهن‌تان می‌رسد که بتوان با یک کیسه‌ی زباله‌ی سفید اجرا کرد؟ نظرتان را با ما و دیگران در میان بگذارید.

این ویدئوی جالب را با ترجمه و زیرنویس اختصاصی گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ببینیم.

منبع: nofilmschool.com

ترجمه‌ی متن و ویدئو: دکتر امیررضا قانعی محمدی

زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه