en
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: راه‌حل‌های ساده (DIY) در فیلم‌سازی: پنج ترفند نورپردازی هوشمندانه‌ که می‌توانید با گوشی هوشمندتان اجرا کنید

۲۴ فریم – سرویس آموزش: در ویدئوی DIY این هفته از سرویس آموزش ۲۴ فریم، به یکی‌ از قابلیت‌ها و کاربردهای گوشی‌های هوشمند در کار فیلم‌سازی اشاره شده است: نورپردازی. در این ویدئو خواهید دید که چه‌طور می‌توان به راحتی به کمک این ابزار ساده و همیشه در دسترس کارهای خلاقانه‌ای در کار نورپردازی فیلم انجام داد.

گوشی‌های هوشمند: کاربردی‌ترین و دم‌دست‌ترین منابع نوری که شاید حتا نمی‌دانستید دارید.

اگر شما هم یکی از مخاطبان پیگیر و علاقه‌مند ویدئو-مقاله‌های سرویس آموزش ۲۴ فریم هستید، حتماً می‌دانید که ما به دنبال ارائه‌ی راه‌حل‌هایی ساده و خلاقانه برای سهولت بخشیدن به کار فیلم‌سازی شما هستیم و در این راستا ویدئوها و مقالاتی با محوریت فیلم‌سازی ارزان و استفاده از ابزارهای ساده و در دسترسی مثل گوشی‌های هوشمند برای‌تان ترجمه و ارائه کرده‌ایم.

یکی از موارد استفاده‌ی خلاقانه از گوشی‌های هوشمند در فیلم‌سازی DIY در نورپردازی ساده و کم‌هزینه است. در این ویدئو، زَک رَمِلان (Zach Ramelan) پنج روش نوآورانه و بسیار مفید به شما آموزش می‌دهد که به کمک آن‌ها می‌توانید خلاقیت‌هایی در نورپردازی به کمک گوشی همراه‌تان به خرج دهید.

بگذارید یک نکته را روشن کنیم: نه. شما به احتمال قوی نخواهید توانست از صفحه نمایش گوشی‌تان یا چراغ‌قوه‌ی آن به عنوان نور اصلی استفاده کنید. البته شاید هم بشود، کسی چه می‌داند. ولی به احتمال قوی گزینه‌ی چندان مناسبی برای این کار نخواهد بود. (مگر این که به کار شما آمده باشد، که در این صورت، تجربه‌ی خودتان را حتماً با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.)

در این ویدئو، رَمِلان از گوشی هوشمندش به عنوان ابزار نورپردازی پرکننده، نور جنبی، نور پس‌زمینه و نور بالای سر استفاده می‌کند تا بتواند قدری رنگ و کمی جزئیات به تصویر اضافه کند. او حتا از این روش برای بازتاب دادن نور به روی چهره‌ی خودش نیز بهره می‌برد. اگر راست‌اش را بخواهید، به نظر می‌رسد انگار او توانسته است تا حدودی از نور گوشی همراه‌اش به عنوان منبع نور اصلی استفاده کند. پس شاید بهتر باشد ادعای‌ قبلی‌مان مبنی بر این که «گزینه‌ی مناسبی نیست» پس بگیریم و آن را این‌گونه تعدیل کنیم: اگر این روش امکان‌پذیر هم باشد، احتمالاً بهترین گزینه نیست، و در اغلب موقعیت‌های فیلم‌برداری ممکن است عملی هم نباشد.

شعار همیشگی فیلم‌سازی DIY این است که: بهترین دوربین همانی‌ست که در اختیار دارید. همین شعار را می‌توان درباره‌ی ابزارهای نورپردازی نیز تکرار کرد، و شاید هر ابزار دیگری که بخواهید با استفاده از آن فیلم‌تان را بسازید.

این ویدئو را با ترجمه و زیرنویس اختصاصی گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ببینیم.

منبع: nofilmschool.com

ترجمه‌ی متن و ویدئو: دکتر امیررضا قانعی محمدی

زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه