en
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: راه‌ حل‌های ساده (DIY) در فیلم‌سازی: چگونه با استفاده از آهن‌ربا، گیره و پایه‌ی مکنده یک کارمانت دست‌ساز درست کنید.

۲۴ فریم – سرویس آموزش: فیلم‌برداری در ماشین جذابیت‌ها و محدودیت‌های خاص خود را دارد. یکی از تجهیزات حرفه‌ای که برای کمک به فیلم‌سازان برای این کار طراحی شده است کارمانت‌ها هستند. کارمانت‌ها ابزارهایی هستند که به وسیله‌ی آن‌ها می‌توان دوربین را بر روی بدنه‌ی اتومبیل نصب کرد و از صحنه‌ی درون ماشین در حال حرکت فیلم‌برداری کرد. ممکن است شما گاهی نتوانید از پس هزینه‌ی کرایه‌ی چنین تجهیزاتی برای گرفتن صحنه‌ی مهمی از فیلم‌تان که در ماشین می‌گذرد بربیایید. این ویدئو به شما نشان می‌دهد چه‌طور با استفاده از ابزارهایی ساده و تمهید جالبی به عنوان «مثلث‌بندی» دوربین یک کارمانت دست‌ساز DIY برای خودتان دست و پا کنید.

امروز کلمه‌ی جادویی «مثلث‌بندی» (Triangulation) را داریم.

کارمانت‌ها برای تجهیزات دوربین شما همیشه هم گران نیستند؛ معمولاً می‌توانید یک پا‌یه‌ی مکنده‌ با قیمت مثلاً ۲۰ دلار خریداری کنید. اما مشکلی که در استفاده از این قبیل کارمانت‌ها وجود دارد این است که هر چند آن‌ها مسئله‌ی قرار گرفتن دوربین بر روی ماشین را حل می‌کنند، ولی در حل مشکل ناپایدار شدن تصویر ضبط‌شده چندان موفق عمل نمی‌کنند. این‌جاست که «مثلث‌بندی» وارد ماجرا می‌شود. کارمانت‌های گران‌تر از میله‌های اضافی برای محکم کردن تجهیزات دوربین شما در جهات متعدد استفاده می‌کنند تا از حرکت‌های نامطلوب دوربین جلوگیری ‌کنند؛ ساختاری که، همان‌طور که حدس می‌زنید، شبیه یک «مثلث» است.

در این ویدئو، لیستی از موارد موردنیاز پیشنهاد شده است. این موارد، طبق پیشنهاد سازنده‌ی ویدئو، از این قرار هستند:

لیست ملزومات

  • پایه‌ی مکنده‌ی وودزِ (Woods) چهار و نیم اینچی
  • بازوی قابل‌نصب مجیک آرمِ ۱۱ اینچی
  • پیچ‌های ربع­ اینچی
  • دو عدد میله‌ یا میخ چوبی سه و هشت اینچی
  • آهن‌رباهای گِرد
  • گیره ابزار
  • مفصل زانویی با سر توپی
  • نوارچسب گافر

کل موارد موردنیاز همین‌ها هستند. سازنده‌ی ویدئو در استفاده از میله‌ی آهن‌رباییِ دومی با اضافه کردن یک سر توپی کوچک به قسمت بالای آهن‌ربای گِرد قدری پرزرق و برق‌تر عمل می‌کند که ممکن است شما اگر کاملاً به گیره‌ها اطمینان نداشته باشید بخواهید از آن برای هر دو میله استفاده کنید. حالا که حرف از گیره‌ها شد، اشاره می‌کنیم که شما هم احتمالاً از کار با این گیره‌ها خوش‌تان خواهد آمد. لوهرام (سازنده‌ی ویدئو) تعداد زیادی ویدئوی آموزشی مفید ساخته است که در آن‌ها صرفاً با استفاده از این گیره‌ها توانسته ابزارهای DIY متنوعی، از سه‌پایه‌ی گوریلی (GorillaPod) گرفته تا لرزه‌گیر میکروفون (mic shock mount)، بسازد. این گیره‌ها مستحکم، قابل‌انعطاف و بسیار ارزان هستند. به علاوه، این امکان را فراهم می‌کنند که بدون نیاز به سوراخ‌کاری و مته کردن چیزی به چیز دیگر چنین ابزارهایی را ساخت.

در این ویدئوی آموزشی، که از سایت NoFilmSchool انتخاب و به طور اختصاصی توسط گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ترجمه و زیرنویس شده است، مایکل لوهرام (Michael Lohrum)، از کانال یوتیوب DIYCameraGuy، با روشی بسیار جذاب، به شما نشان می‌دهد که نه تنها کارمانت گوپروی (GoPro) خود را با ملاحظات DIY بسازید، بلکه چه‌طور با میله‌ها و آهن‌رباها آن را مثلث‌بندی کنید.

آیا شما هم از چنین محصول DIY ای ممکن است استفاده کنید؟ نظرتان را در کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

ترجمه‌ی متن و ویدئو: ایمان رحمانی

زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه