en
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

صفحه اصلی - اخبار - شوراهای تخصصی تولید استانی انجمن سینمای جوانان ایران: ناامیدی از تغییرات ساختاری و دوباره همان دایره بسته همیشگی + بودجه این نهاد دولتی در سال ۹۸

۲۴ فریم: سال گذشته بحث‌های مختلفی پیرامون شفاف‌سازی مالی نهاد دولتی انجمن سینمای جوانان ایران و ادغام انجمن در راستای کوچک‌سازی سازمان سینمایی مطرح شد. از سوی دیگر با مشخص شدن بودجه ۱۷ میلیاردی این نهاد در سال ۹۷ و چگونگی تخصیص آن در حوزه‌های مختلف، انتقاداتی به مدیریت آن وارد شد. (این‌جا را مطالعه کنید) به نظر می‌رسد ریشه همه این انتقادها به انجمن و جشنواره فیلم کوتاه تهران را بتوان در محفلی بودن این نهاد و نگرش انحصارگرایانه‌اش جست‌وجو کرد. هر چند مدیران انجمن امسال ظاهرا تصمیم تازه‌ای گرفته‌اند و با معرفی شوراهای تخصصی تولید استانی سعی کرده‌اند در جهت بهبود وضعیت تولید در شهرستان‌ها گام بردارند. اما انگار تنها ویترین ماجرا عوض شده و ما باز هم شاهد تکرار نام‌هایی هستیم که اغلب‌شان خارج از دایره جریان نزدیک به این نهاد قرار نمی‌گیرند. از این رو فیلمسازان مستقل نسبت به این موضوع انتقاداتی را با ما در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته‌اند. چند روز پیش بودجه سال ۹۸ انجمن نیز از سوی سازمان سینمایی اعلام شد. ۲۲ میلیارد تومان که در ادامه جدول آن را مشاهده خواهید کرد. بودجه نسبت به سال قبل افزایش یافته و مدیران باید برای توجیه آن دست به تغییراتی در انجمن بزنند. اما با وجود اعتراض‌های فراوان و عدم رضایت جامعه فیلم کوتاه نسبت به ساز و کار این نهاد، این تغییرات نه ساختاری و جدی، بلکه بیشتر نمایشی بوده و در جهت همان رفتار گزینشی و رانتی گذشته انجمن به نظر می‌رسد. پیش از این هم تکرار کرده‌ایم که انجمن سینمای جوانان از طریق اختصاص بودجه و نظارت بر چگونه دیده شدن فیلم‌ها (به علت در اختیار داشتن جشنواره فیلم کوتاه و حضور در هیئت‌های انتخاب و داوری) تلاش می‌کند تا حد امکان فیلمسازان مستقل سینمای کوتاه ایران و فیلم‌های غیرمنطبق بر نگرش رسمی را به حاشیه براند و به وسیله بودجه‌ای که عمومی است، در جهت پررنگ کردن طیف خاصی از فیلمسازان قدم برمی‌دارد. در این شرایط متاسفانه صنف فیلم کوتاه منفعلانه رفتار کرده و به هیچ عنوان سعی در از بین بردن این انحصار نمی‌کند.

در ادامه بخشی از یادداشت یک فیلمساز کوتاه (امیر غلامی) را نسبت معرفی شوراهای تخصصی تولید استانی انجمن می‌خوانید:

«انجمن سینمای جوانان به عنوان متولی [دولتی] سینمای کوتاه ایران، در تولید حقیقت ناکام مانده است. لذا از طریق مدیریت سرمایه و اخذ مجوز، برای تولید این حقیقت بهره می‌برد. به همین دلیل به نیت مدیریت و تولید، خیل عظیمی از لشکریان خود را عازم استان‌ها کرده است، تا از آن طریق بتواند تولیدات را مدیریت و در سطح میانمایه‌گی نگه دارد. تکراری بودن سناریو انجمن و تغییر نکردن این اعضاء هرگز اجازه نداده است که این روند شکل درستی به خود بگیرد.

۱- در ۳ سال قبل بخش عمده‌ای از همین شورای تخصصی استان‌ها از طریق انجمن سینمای جوانان ایران برای تهیه کنندگی آثار کوتاه با بودجه انجمن ماموریت گرفتند که این پروژه با اعتراض شدیدی همراه شد. این در حالی است که شاید تولیداتی انجام گرفته باشد، اما در نهایت خیلی از بودجه‌ها حیف و میل شد و فیلمسازان نیز معترض بودند.

۲- در یک دهه اخیر همین اعضاء معرفی شده برای شوراهای تخصصی استان‌ها، همیشه شورای نظارت استان‌ها نیز بوده‌اند و البته خروجی‌ای که نداشت هیچ، به مافیایی شدن سینمای کوتاه در ایران نیز کمک و بخش عمده‌ای از فیلمسازان را از چرخه تولید خارج کرد.

حال بعد از اعتراضات شدید به انجمن سینمای جوانان و مافیای فیلم کوتاه، و البته قبول شکست در یک دهه اخیر، مدیران پروژه جدیدی را در پیش گرفته‌اند. معرفی شوراهای تخصصی جدید در هر استان. خنده‌دار است. چرا که این‌ها همان شوراهای قدیمی هستند، با این تفاوت که این‌بار فقط استان‌شان تغییر کرده است. اگر آن‌ها قبلا در مسئولیت‌شان در استان خود شکست خورده‌اند، این بار نیز شکست خواهند خورد و به سینمای بومی آن استان هم لطمه جبران ناپذیری وارد خواهند کرد. این موارد نشان می‌دهد که مافیایی سینمای کوتاه ایران حاضر به تغییر در رفتار خود نیست و تا زمانی که سینمای کوتاه ایران، که همان کارگردان‌های فیلم‌های بلند در آینده هستند، را به قهقرای تاریخ نبرند بیخیال نخواهد شد.»

بودجه نهاد دولتی انجمن سینمای جوانان در سال ۹۸: 

شوراهای تخصصی تولید استانی انجمن سینمای جوانان ایران: ناامیدی از تغییرات ساختاری و دوباره همان دایره بسته همیشگی + بودجه این نهاد دولتی در سال ۹۸

  1. سارا گفت:

    درود
    به نظرم از بین شوراهای تخصصی تولید که تا به حال معرفی شده اند ترکیب اعضای شورای تخصصی تولید در استان خوزستان ضعیف ترین و بدترین ترکیب است. همه اعضا انسان های خوبی هستند شکی در این نیست اما اکثرشان -به جز یک نفرشان- رزومه مناسبی برای عضویت در این شورا را ندارند. جای تاسف است. خوزستان فیلمسازان شاخص و مهم تری در سطح ملی و بین المللی دارد. جالب است که اثری از آن ها در این شورا نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه