فهرست فیلم‌های منتخب و اعضای هیئت انتخاب سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران / حضور کمرنگ سینماگران زن در بین اعضای هیئت انتخاب

۲۴ فریم: سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران ۱۸ تا ۲۴ آبان‌ ماه سال جاری در پردیس سینما گالری ملت برگزار می‌شود. در ادامه فهرست فیلم‌های منتخب و اعضای هیئت انتخاب سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران را می‌خوانید. نکته شایسته توجه حضور کمرنگ سینماگران زن در میان اعضای هیئت انتخاب است. به طوری که از میان ۱۹ نفری که فیلم‌ها را در بخش‌های داستانی، انیمیشن، مستند و تجربی انتخاب کرده‌اند تنها نام ۴ زن دیده می‌شود. هیئت انتخاب بخش داستانی شامل ۱۰ نفر می‌شود که فقط یک نفر از آن‌ها خانوم است. البته که معتقدیم ملاک انتخاب باید شایستگی افراد باشد و نه جنسیت آن‌ها؛ اما حضور به شدت کمرنگ سینماگران زن در این جشنواره دولتی حتما موجب نادیده گرفتن استعداد‌ها، توانایی‌ها و تجربه‌های زیستی بخش فعال و موثری از جامعه خواهد شد.

هیئت انتخاب بخش داستانی:

«میردولت موسوی»، «کاوه قهرمان»، «بهمن ارک»، «رضا فهیمی»، «نوشین معراجی»، «کامران رضایی»، «امید شمس»، «علی‌محمد قاسمی»، «شهریار پور‌سیدیان» و «کاوه سجادی‌حسینی»

فیلم‌های بخش داستانی:

«lover» به کارگردانی محمد ثریا
«گرگ‌ها» به کارگردانی امیررضا جلالیان
«عزیز» به کارگردانی سیدمهدی موسوی
«سور بُز» به کارگردانی سعید زمانیان
«جایی در میان گاوها» به کارگردانی محمدعلی حسینی و حسین فلاح‌آبادی
«جونده» به کارگردانی نوید صولتی
«ضدضربه» به کارگردانی عادل تبریزی
«قفل» به کارگردانی علی جوان
«سکوت» به کارگردانی وهاب گایینی
«آتامان» به کارگردانی احسان عباس‌زاده
«آتاری» به کارگردانی فرهاد فداکار
«والو» به کارگردانی سجاد قنبرپور
«خانم و آقای فلانی» به کارگردانی شیرین قره‌داغی
«اینجا جایی برای فرود نیست» به کارگردانی رضا جمالی
«به وقت جدید یا قدیم؟» به کارگردانی کیان حجازی
«اضافه بار» به کارگردانی یاس میلانی
«او که اهلی نشد» به کارگردانی صالح کاشفی
«اجباری» به کارگردانی محمدجواد خورشا
«کرگدن» به کارگردانی آرمین پورمحمد
«کوه سفید» به کارگردانی مهرداد حسنی
«مَگرالن» به کارگردانی مریم زارعی
«رأی» به کارگردانی سپیده برنجی
«مُحاق» به کارگردانی کیوان عدالتی‌فرد
«تاناکورا» به کارگردانی حامد پری‌زاده، سیدمیثم حسنی و امیررضا رشتی
«اپیلوگ» به کارگردانی امین اکتسابی بناب و مهدی آذری
«دابُر» به کارگردانی سعید نجاتی
«بی‌ریختی» به کارگردانی محمد رحمتی
«پاندای قرمز» به کارگردانی علی پاک‌نیا
«کوچه» به کارگردانی محمدرضا مصباح
«مادر برفی» به کارگردانی مرجان خسروی
«سگ دعوا» به کارگردانی علی عارف‌نسب
«آزاده» به کارگردانی میرعباس خسروی‌نژاد
«ژوان» به کارگردانی کاوه جاهد
«دیگری» به کارگردانی سامان حسین‌پور و آکو زندکریمی
«باخ» به کارگردانی مهران قربانی
«گاومیش» به کارگردانی ابراهیم اشرف‌پور
«برادر» به کارگردانی مهدیه محمدی
«وودی آلن» به کارگردانی عاطفه مولوی
«امتحان» به کارگردانی سونیا حداد
«بیا پیش عمو» به کارگردانی فرشاد ارشادی
«زوزه مرد» به کارگردانی رضا گمینی
«دستور» به کارگردانی فرشید عبدی
«فیلمرغ» به کارگردانی امیرمسعود سهیلی
«بنفشه‌زار» به کارگردانی آبتین سلیمی‌طاری
«اِکو» به کارگردانی مهین صدری
«به چیزی دست نزن» به کارگردانی ارغوان حیدراسلام
«لکه» به کارگردانی شورش وکیلی
«اِشغال» به کارگردانی علی عزیزی
«نفر سوم» به کارگردانی پویا امین‌پوری
«بچه مردم» به کارگردانی جواد ستوده‌نیا
«گوشت‌خوار» به کارگردانی امیرحسین محسنی
«اسباب‌بازی» به کارگردانی نیما رحیم‌پور
«حلق‌آویز» و «جذر بیست‌سالگی» به کارگردانی رقیه توکلی
«لاری» به کارگردانی مجید فرهنگ‌بافتانی
«زرد خالدار» به کارگردانی باران سرمد
«شوفر» به کارگردانی رضا نجاتی
«مطرود» به کارگردانی امیر مهندسیان
«شوان» به کارگردانی بیژن زرین
«بهتر از نیل آرمسترانگ» به کارگردانی علیرضا قاسمی
«دراپ» به کارگردانی شاهین حق‌شعار
«دم اژدها» به کارگردانی سعید کشاورز
«سونا» به کارگردانی مریم مهدیه
«موناکو» به کارگردانی آرمان خوانساریان
«بند» به کارگردانی علیرضا میرزایی
«آنکادر» به کارگردانی مرتضی میرمنتظمی
«حلزون» به کارگردانی سینا محمدیان

هیئت انتخاب بخش تجربی:

«سید وحید حسینی نامی»، «آرمین ایثاریان» و «مجید برزگر»

فیلم‌های بخش تجربی:

«رویارو» به کارگردانی سیدعلیرضا حسینی

«برف‌های سپید سرگردان» به کارگردانی محمدرضا وطن‌دوست

«نگاه» به کارگردانی سمیه و مریم‌سادات مکی‌نژاد

«لذت‌های گناه‌آلود» به کارگردانی مهدی فردقادری

«آقای ایکس» به کارگردانی سیاوش نجف‌پور فرد

«لیمبود»به کارگردانی تورج هیبتی

«السینور» به کارگردانی احسان معجونی

«جنگ و صلح» به کارگردانی احسان میرزایی

«تقاطع» به کارگردانی حسن‌وحدانی آبریز

«گلوله‌های تعمید» زیور حجتی

«به سبک زمین» به کارگردانی پیام رضایی

«مالوم» به کارگردانی احسان سلطانی

«درخت سفید» به کارگردانی فریما خلیلی

«کمدی الهی» به کارگردانی بهناز زحمتکش

«صحنه تاریخ» به کارگردانی سهند سرحدی

«صورت‌های بی‌چهره» به کارگردانی حسام رحمانی

«امواج خیال‌» به کارگردانی علی غلامی

«تاش‌های تهی» به کارگردانی سهیل چیوانی

«کناره» به کارگردانی مجید شهبازی

«امید» به کارگردانی مهدی حسینقلی و مجتبی ضرغام‌پور

«زندگی زیباست» به کارگردانی مصطفی رحیمی

«وقتی زنی کنار گلی نشسته بعد از ۱۵۴ سال خسته می‌شود» به کارگردانی شهریار حنیفه

«سوپ» به کارگردانی تی‌یام یابنده

«تا ابد سکوت» به کارگردانی سامان آریان‌پور

«پیدایش» به کارگردانی آبتین مظفری

«سایه‌های سنگین کلاغ» به کارگردانی بهنام اسدالهی

هیئت انتخاب بخش انیمیشن:

«امیرمحمد دهستانی»، «شیوا صادق‌اسدی» و «پرستو کاردگر»

فیلم‌های بخش انیمیشن:

«افسانه کوه اژدها» به کارگردانی اصغر صفار و عباس جلالی یکتا
«خورده شده» به کارگردانی محسن رضاپور
«فرفره» به کارگردانی شیوا ممتحن
«هویت» به کارگردانی علیرضا صالحی
«سیم ششم» به کارگردانی بهرام عظیمی
«زر زری کاکل زری» به کارگردانی مهین جواهریان
«جسم خاکستری» به کارگردانی سمانه شجاعی
«پدر» به کارگردانی محمد کیوان مرز
«ناهار در چمنزار» به کارگردانی حمیدرضا بیات
«ملکوت» به کارگردانی فرنوش عابدی
«طغیان» به کارگردانی ماژان کیمیایی اسدی و علیرضا احدنوری
«خانه» به کارگردانی سیدمحمدرضا خردمندان سعدی
«جبیر» به کارگردانی ریحانه میرهاشمی
«وینگ» به کارگردانی بهزاد هاتف
«قصه مردی که لب نداشت» به کارگردانی میلاد شاه‌جانی
«یکدیگر» به کارگردانی سارا طبیب‌زاده
«این رویای من نبود» به کارگردانی وریا نیک‌منش و مریم هاشم‌نژاد
«گرسنگی» به کارگردانی زهرا رستم‌پور
«کالف» به کارگردانی ملیحه غلامزاده
«چشمان سرخ» به کارگردانی شهرام خوارزمی
«آقای گوزن» به کارگردانی مجتبی موسوی
«…رفت» به کارگردانی سمانه فضل‌اله اسدی
«پلکان» به کارگردانی سیامک واحد
«کودک و صلح» به کارگردانی کامران ابوذری
«این سو، آن سو» به کارگردانی لیدا فضلی
«یک نفر» به کارگردانی محبوبه کلایی

هیئت انتخاب بخش مستند:

«آزاده بیزارگیتی»، «یاسر خیّر» و «هوشنگ میرزایی»

فیلم‌های بخش مستند:

«گالین» به کارگردانی عزت‌الله پروازه
«لسک» به کارگردانی محمدرضا وطن‌دوست
«شما زنده‌اید آقای بدیعی» به مسعود عین‌آبادی
«باغ فرشته» به کارگردانی علی دلکاری
«چی‌دا» به کارگردانی محسن کولیوندی
«آب.خاک.آتش» به کارگردانی مهدی اسدی
«شهر آشوب» به کارگردانی کریم فائقیان
«آنجا که باد می‌ورزد» به کارگردانی مینا مشهدی مهدی
«کارواش» به کارگردانی محسن سخا
«جلیل و خلیل» به کارگردانی روح‌الله اکبری
«آهسته و آرام» به کارگردانی دلاور دوستیان
«خانه روشنان» به کارگردانی زهرا نیازی
«من باید پرواز کنم» به کارگردانی غزاله رضوی
«مانداک» به کارگردانی افروز خانبلوکی
«ماهیاک» به کارگردانی فرح زارع مهرجردی
«آقای خلیلیان» به کارگردانی مازیار کاظمی
«آنها» به کارگردانی رضا عبیات
«پنهان» به کارگردانی شیرین برق‌نورد
«آشو» به کارگردانی جعفر نجفی
«گاهی برای رفتن» به کارگردانی ریبوار محمودپور