en
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - فیلمسازی با بودجه بسیار کم: آیا شما هم مرتکب این پنج اشتباه شده‌اید؟

۲۴ فریم – دانیال زین العابدینی: فیلم هایی هستند که با وجود بودجه ی بسیار کم، دیدنی و قابل توجه هستند، ولی حتا این فیلم ها هم بودجه ای داشته اند که با حداقل استاندارد های این صنعت فرصت هزینه های چند میلیونی داشته باشند. ما حدس می زنیم که شما نیز چنین شرایطی برای هزینه های بالا ندارید. بنابراین در این مطلب که از سایت www.nyfa.edu انتخاب شده است، به پنج اشتباه رایج در فیلمسازی با بودجه بسیار کم اشاره می کنیم.

۱ – برنامه ریزی نادرست:

Picture1 - ۱

مهم است بدانیم که در هر تولیدی، هر قدر هم کوچک، برنامه ریزی نقش مهمی را ایفا می کند. البته نه به آن دلیلی که شما فکر می کنید.

اگر شما در حال ساخت فیلمی با بودجه بسیار کم هستید، این احتمال وجود دارد که شما و همراهانتان صرفاً در تلاشی خالصانه برای خلق اثری هنری باشید. ولی این تلاش هنری قرار نیست پول اجاره خانه ی شما را بدهد. و بقیه افراد تیم هم احتمالاً به ناچار برای گذران زندگی شغل دیگری دارند.

شما لزوماً مجبور نیستید که کل زمان افراد را در اختیار بگیرید. ولی اگر میخواهید فیلم را درست به اتمام برسانید لازم است تا از همه ی افراد حاضر در پروژه بخواهید که روی یک برگه لیستی از ساعت هایی که وقت شان خالی است و می توانند در پروژه حاضر باشند را بنویسند. به کمک چنین ابزاری خواهید توانست از زمان هایی که همه افراد امکان حضور دارند، استفاده کنید.

۲- انتخاب یک فیلم نامه ی عالی ولی غیرعملی

Picture2 - 2

آیا فیلم نامه فوق العاده ای پیدا کرده اید که همه را تحت تاثیر قرار میدهد؟ فوق العاده است! آیا فیلمنامه تان شامل سکانسی است که در فضا رخ می دهد و گامی نوآورانه در ژانر علمی تخیلی است؟ یا یک سکانس فرار از زندان دارد که مخاطب را روی صندلی اش میخکوب می کند؟

فراموشش کنید. کاملاً مشخص است که بودجه ی شما اجاره نمی دهد که جلوه های ویژه این چنینی یا لوکیشن های عجیب غریب داشته باشید. ولی هستند فیلمسازان با بودجه کم که با ناآگاهی از این مساله، رویارویی با چنین مشکلاتی را به بعدها موکول می کنند و به ناچار در میانه راه تولید اثر شکست می خورند.

۳- استفاده نکردن از تمامی منابع در دسترس:

Picture3 - 3

اگر فیلمسازی با بودجه کم را شامل سه بخش در نظر بگیریم، دو بخش آن شامل استعداد و یک بخش مربوط به خلاقیت می شود (یا حتا برعکس). در گام اول، مشخص کردن مشکلات و پیدا کردن راه حل، مهارتی است که باید به کار بگیرید و این موضوع در مورد مسایل مالی هم صدق می کند – اگر به دنبال راهی برای افزایش بودجه فیلم تان  و استفاده از آن به شکلی مناسب نیستید، خودتان را دست کم گرفته اید.

هر روش و راهی را که بتواند به شما کمک مالی کند امتحان کنید : معافیت مالیاتی و کمک های مالی (حتی اگر پر کردن فرم های بی شمار کار ملال آوری به نظر برسد). سعی کنید از تمام ارتباطاتی که در طول زندگی خود بدست آورده اید، استفاده کنید و همیشه به جای خرید تجهیزات با پول اندکی که دارید، به دنبال راهی برای یافتن تجهیزات رایگان (یا ارزان) و در دسترس باشید. اگر در مدرسه فیلمسازی هستید از تجهیزات رایگانی که در اختیارتان قرار می گیرد استفاده کنید. اگر در شهر بزرگی هستید با شرکت های مرتبط تماس بگیرید و تقاضا کنید که اگر ممکن است تجهیزاتی برای استفاده روزانه به شما امانت داده شود.

۴- متمرکز کردن تمام توجه بر کیفیت تصویر :

Picture4 - 4

تمامی مواردی که پیش تر درباره فیلمسازی با بودجه کم مطرح شدند، در یک مورد اشتراک دارند: زمانی که بحث کیفیت تصویر مطرح باشد، هیچ یک از این موارد در هیچ گستره ای از تخیل درخشان نیستند، ولی زمانی که بحث صدا مطرح باشد، هیچ یک از روش های ساخت فیلم با بودجه کم، در آن صرفه جویی نمی کنند. کیفیت صدای فیلم چیزی است که فیلمسازان آماتور بیش از هر چیزی به دنبال صرفه جویی در آن هستند و می توان کم کاری در این زمینه را نشانی از آماتور بودن فیلمساز دانست.

۵- فراموش کردن بودجه برای بازاریابی اثر :

Picture5 - 5

ما میدانیم که بخش تجاری فیلمسازی چندان جذاب نیست و می تواند به همان اندازه هزینه بردارد که برای ساخت صرف شده است. پس سخت است که برای این کار پولی ذخیره کرد. اما باید بدانید که اگر از این مساله غفلت کنید، تمام زحماتی که کشیده اید بر باد خواهد رفت. به هر حال بی معنی است که برای ساخت فیلمی با بودجه کم جرات به خرج دهید، در حالی که کسی قرار نیست آن را ببیند.

و این اشتباه رایج را مرتکب نشوید که ارقام مربوط به بحث مالی فیلم را فکرنشده تخمین بزنید؛ با دقت به جزئیات همه هزینه های ورود به مسابقات و جشنواره هایی که در ادامه می خواهید شرکت کنید و همین طور به هزینه قرار دادن اثرتان در سایت های اینترنتی برای دیده شدن توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه