آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۲۹: تو هنوز اینجایی

۲۴ فریم – سرویس آموزش: فیلمنامه‌ی این هفته از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم، «تو هنوز اینجایی» نوشته‌ی «کتایون پرمر» و «محمد روحبخش» است. این فیلم موفق به کسب افتخاراتی همچون برنده‌ی جوایز بهترین فیلم، بهترین بازیگر زن، بهترین تدوین، بهترین صدا و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران و نامزد جوایز بهترین بازیگر مرد، بهترین کارگردانی و بهترین طراحی صحنه و لباس در پانزدهمین جشنواره‌ی فیلم کوتاه نهال (۱۳۹۷)، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم بخش دانشجویی جشنواره‌ی سلامت (۱۳۹۷)، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم‌برداری و نامزد جایزه‌ی بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین صداگذاری و بهترین طراحی صحنه از نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه (ایسفا) (۱۳۹۷)، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین تدوین و نامزد بهترین فیلم‌برداری و بهترین کارگردانی از جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران (۱۳۹۷) و نامزد جایزه‌ی بهترین فیلم کوتاه از بیستمین جشن خانه سینما بوده است.

«تو هنوز اینجایی»، بر خلاف ظاهر تدوین گونه‌ی فیلمنامه‌اش، باطنی ساده دارد و سعی دارد این سادگی را مخاطب به آسانی درک نکند. به نظر می‌رسد نویسنده با انتخاب داستانی غیرخطی و استفاده از فلش‌بک و فلش‌فورواردهای متعدد در طول داستان، سعی داشته به نوعی پیچش بصری برای مخاطب بیآفریند و به تماشای تلاش او برای درک این لحظات بنشیند. استفاده و تأکید به جا از آمبیانس صحنه و صدای راه رفتن دختر به ما کمک می‌کند که راحت‌تر خود را در موقعیت پسر نابینا قرار دهیم و شرایط او را درک کنیم. از سوی دیگر میل دختر به جدایی حالتی شعاری به خود می گیرد. در واقع دختر سعی دارد خود را از زندگی با چنین شرایطی رها کند و به لحاظ قانونی مسئولیتی نداشته باشد، اما او همچنان خود را اسیر وجدان و درگیر معیارهای اخلاقی خود می‌بیند و درمی‌یابد که هنوز خود را در مقابل پسر مسئول می‌داند.

«کتایون پرمر»، یکی از دو نویسنده و کارگردان اثر، درباره‌ی احساس خود به فیلمنامه‌ی «تو هنوز اینجایی» برای ۲۴ فریم چنین نوشت:

«تو هنوز اینجایی» برای من و تمام گروه‌مان تجربه‌ای بود که بخشی از خودمان را در آن پیدا کردیم…

و «محمد روحبخش»، دیگر نویسنده و کارگردان این فیلم، در توضیحاتی افزود:

نگارش فیلمنامه‌ی «تو هنوز اینجایی» برای‌مان روندی نسبتاً طولانی داشت. روندی که ناخوداگاه از تعداد شخصیت‌ها و دیالوگ‌ها کم می‌کرد و چیزی که باقی می‌گذاشت توضیحی برای حس‌وحال همان لحظه‌ی دو شخصیت بود. روندی که برای همه‌ی ما همان چیزی را که در کارگردانی، بازیگری ، فیلمبرداری، تدوین و… می‌خواستیم در خود داشت و تا پایان تدوین برای‌مان مثل دفترچه‌ی راهنمایی شد که نه فقط دیالوگ‌ها و موقعیت‌ها را یادآوری می‌کرد، بلکه بیش از آن حاوی حس‌وحال و فضا بود. به جای فیلمنامه می‌گویم روند، چون واقعاً همه‌ی کار را همان روند انجام داد.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه تو هنوز اینجایی

تنظیم مطلب و آماده‌سازی فیلمنامه: محسن خانی‌پور