آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۳۸: روز معلم

۲۴ فریم – سرویس آموزش: فیلمنامه‌ای که امروز به عنوان سی‌و‌هشتمین اثر از مجموعه‌ی «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم تقدیم مخاطبان می‌گردد «روز معلم» نوشته‌ی «سیاوش شهابی» است. این فیلم منتخب جشنواره‌های نهال و فیلم کوتاه تهران در سال ۱۳۹۴ بوده است.

مناسب‌ترین توصیف از «روز معلم» را می‌توان کوتاه، مختصر و مفید بودن آن دانست. داستانی که کاملاً بر‌ مبنای انتقامی شخصی و البته تا حدِ زیادی کودکانه شکل می‌گیرد. شاید ترتیبِ سکانس‌ها و اتفاقات به شکلی باشد که مخاطب توانایی پیش‌بینی انتهای آن را به لحاظ ماهیتی (و نه مصداقی) داشته باشد، اما شکل پرداخت داستان از ساد‌گی و گهگاه تاریک بودن فضای حاکم بر مناسبات معلم-شاگرد حکایت دارد. «روز معلم» روایتی کلاسیک و بدون پیچش و علامت سوال برای خود برگزیده است که تنها وظیفه‌اش را نشان دادن خشم و تنفر پسر نسبت به معلم سابق‌اش می‌داند. این مسئله در فیلمنامه به خوبی نشان داده می‌شود و دیالوگ‌ها نیز به انتقال این حس کمک کرده و همچنین از انتقامی خاموش در پایان خبر می‌دهند.

«سیاوش شهابی»، نویسنده و کارگردان این اثر، درباره‌ی نحوه‌ی شکل‌گیری ایده، هدف‌اش از نگارش آن و شکل فیلمنامه‌ی «روز معلم» برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

«روز معلم» درباره‌ی انتقام است. همه‌ی ما در کودکی از مدرسه حداقل یک خاطره تلخ داریم و انگیزه‌ی اصلی من هم احتمالاً برمی‌گردد به زمانی که از معلم چهارم دبستان‌ام کتک مفصلی خوردم. اما سال‌ها بعد، پس از دیدن فیلم «شکار» The Hunt (توماس وینتربرگ) قصه برای‌ام شکل دیگری هم گرفت.

می‌توانم با مثال بگویم که اگر زخم کوچکی روی صورت ما بیفتد، احتمالاً یک سال دیگر هیچ اثری از آن در صورت و ذهن ما نمی ماند، اما اگر زخمی کوچک به شکلی دیگر بر روان ما وارد شود، شاید نه تنها که از بین نرود، بلکه طی سال‌ها تبدیل به زخمی بزرگ‌تر و خطرناک‌تر بشود. حالا اگر این اتفاق بیفتد، برای روبه‌رو شدن با آن و از بین بردن‌اش چه کار باید بکنیم؟ اگر کسی که آن زخم را زده، بدانیم که کجاست چه‌کار خواهیم کرد؟ تمام سعی‌ام این بود که در واقعی‌ترین شکل ممکن این رویارویی معلم و شاگرد قدیمی را نشان دهم و فقط همین برای‌ام مهم بود.

فیلمنامه‌ی «روز معلم» هیچ‌گاه، به خاطر مدت زمان محدود یک‌هفته‌ای که در ورکشاپ فیلم‌سازی به ما داده شد، فرصت بازنویسی پیدا نکرد. از این رو من هم از دست بردن در آن اجتناب کردم و متن را در اختیار ۲۴ فریم گذاشتم.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه روز معلم

تنظیم مطلب و آماده‌سازی فیلمنامه: محسن خانی‌پور