en
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۳۹: رورانس

۲۴ فریم – سرویس آموزش: سی و نهمین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم فیلمنامه‌ی «رورانس» نوشته‌ی «سوگل رضوانی» است. فیلمی که بر مبنای این فیلمنامه و به کارگردانی نویسنده‌ی اثر ساخته شده موفق به کسب افتخاراتی چون برنده‌ی جوایز بهترین فیلم‌برداری و بهترین کارگردانی در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه تهران (تهران ۱۳۹۷)، کاندید جوایز بهترین فیلم‌برداری، بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه تهران (تهران ۱۳۹۷)، کاندید جایزه‌ی بهترین فیلم‌برداری در نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه (تهران ۱۳۹۷)، کاندید جایزه‌ی بهترین فیلم کوتاه در جشنواره‌ی فیلم فجر (تهران ۱۳۹۷) و منتخب جشنواره‌ی فیلم سانتاباربارا (کالیفرنیا ۱۳۹۷) شده است.

برای ماندن در قصه‌ای باید خودت را درون آن تصور کنی! «رورانس» قصه‌ی کمابیش عاشقانه‌ی بی‌سرانجامی را روایت می‌کند. لوکیشن و فضای فیلم‌نامه سعی دارند روابط و مناسباتی پنهان را لا‌به‌لای جنب‌و‌جوش پیش ‌از اجرا نشان دهند که غالباً از دلِ این شلوغی و حرف‌های عادی موضوعی لاینحل آشکار می‌شود. نویسنده با استفاده از عنصر بینامتنی و ارجاع مخاطب به نمایش‌نامه‌ای خاص، روابط شخصیت‌ها را تا حدود زیادی برملا می‌کند. شاید دیالوگ‌های سکانس مربوط بلند و نمایشی باشند، اما با دقت در مکالمات درمی‌یابیم که گزینش آن قسمت از نمایش‌نامه بی‌راه نبوده و نویسنده برای پیش‌بردن داستان خود به خوبی از آن استفاده نموده است. «رورانس» در واقع به شکل ویژه‌ای برای روابط گذشته‌ی دو طرف «احترام» قائل است و برای بازیابی آن «ترک فعل» و سکوت را به جدل و جنجال ترجیح می‌دهد؛ و این همان راه حلی‌ست که رعنا در پایان «رورانس» برمی‌گزیند.

«سوگل رضوانی»، نویسنده و کارگردان این فیلم، درباره‌ی مضامین موردعلاقه‌اش و ایده‌ی محوری «رورانس» برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

بین تجربه‌ی موقعیتی مشابه در جهان قصه‌ها و جهان واقعیت کدام را انتخاب می‌کنیم؟

به عنوان کسی که بخش بزرگی از زندگی‌اش با هنرهای دراماتیک (تئاتر و سینما) گره خورده و به عنوان یک داستان‌خوان حرفه‌ای، همیشه عالَم قصه‌ها و واقعیت را با هم مقایسه کرده‌ام؛ گلچین لحظات ویژه در دنیای قصه‌ها در مقابل هجوم لحظات درهمِ دنیای واقعی. با گرایش شخصی‌ام به دنیای رویا و فانتزی‌ها، موقعیتی را متصور شدم که کسی بتواند از بین تجربه‌ای مشابه در جهان قصه یا واقعیت یکی را انتخاب کند و بعد انتخاب را به عهده‌ی او گذاشتم.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه‌ رورانس

تنظیم مطلب و آماده‌سازی فیلمنامه: محسن خانی‌پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه