en
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۴۷: باگ

۲۴ فریم – سرویس آموزش: چهل و هفتمین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم به فیلمنامه‌ی «باگ»، نوشته‌ی «کیوان محسنی» و «مسعود غفوری»، اختصاص یافته است. این فیلم موفق به کسب جوایز بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌برداری، بهترین فیلم داستانی، مدال ایسفا برای بهترین فیلم کوتاه از سیزدهمین جشنواره‌ی منطقه‌ای فیلم کوتاه کل گراش شده و همچنین منتخب نهمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران، پنجاه و هشتمین جشنواره‌ی منطقه‌ای فیلم اروند، هشتمین جشنواره‌ی فیلم کوتاه شیراز، پانزدهمین جشن تصویر سال، یازدهمین جشنواره‌ی فیلم سانفرانسیسکو، جشنواره‌ی منطقه‌ای کهکیلویه و دومین جشنواره‌ی فیلم کوتاه ده بوده است.

«باگ» از چند جنبه می‌تواند به عنوان فیلم‌نامه‌ای نوآور در فضای فیلم کوتاه ایران در نظر گرفته شود. اول آن‌که، تلاش دارد ژانری چندان آزموده نشده مثل اکشن را الگوی خود قرار دهد و صحنه‌های پرهیجان تعقیب و گریز خلق کند؛ صحنه‌هایی که به دلیل دشواری در اجرا و هزینه‌های بالا اغلب راه به فیلمنامه‌های کوتاه‌مان پیدا نمی‌کنند. دوم آن‌که، «باگ» می‌کوشد داستان‌اش را از دل یک واقعیت اجتماعی مهم ولی چندان پرداخته نشده بیرون بکشد: بحران اقتصادی در یک منطقه و اثرات آن بر زندگی خانوادگی افراد. چنین تلاشی برای خلق درامی که مسائل اقتصادی را موتور محرکه‌ی پیرنگ خود می‌کند تلاشی جالب‌توجه است. نویسندگان «باگ» برای خلق چنین داستانی از یک توازی بین دو ماجرای درگیری بر سر پول و عروسی برادر محمد استفاده کرده‌اند و به طور کلی پول در فیلمنامه نقش مهمی ایفا می‌کند. و آخر آن‌که، «باگ» سعی می‌کند مخاطب خود را به فضایی نادیده از ایران ببرد و نمایش‌گر جلوه‌هایی از زندگی مردمان آن‌جا نیز باشد؛ هر چند به نظر نگارنده، اگر این بافت سنتی و بومی به نحوی در پیرنگ نیز رسوخ قوی‌تری از صرف اتفاق افتادن ماجرا در آن خطه می‌داشت، نتیجه خواندنی‌تر می‌شد. با این حال، فیلمنامه‌ی «باگ» را می‌توان تا حد خوبی در رسیدن به هدف‌اش موفق دانست.

«کیوان محسنی»، کارگردان و یکی از نویسندگان «باگ»، درباره‌ی نحوه‌ی شکل‌گیری فیلمنامه و مضمون مدنظرش در اثر برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

ما یک داستان واقعی داشتیم که ما را به هیجان آورد: «بحران اقتصادی گراش». اتفاقی که در بسیاری از سیستم‌های اقتصادی فاسد رخ می‌دهد. همه چیز خیلی سریع در آن ماه‌های وحشتناک اتفاق افتاد. در پایان روز، ما یک فیلمنامه‌ی اگزوتیک داشتیم. شاید به این دلیل باشد که واقعیت‌های شهر من، گراش، با وجود آداب و رسوم و سنت‌های منحصربه‌فرد نیز اگزوتیک هستند.
پول بخش مهمی از زندگی امروز ماست. ما برای رسیدن به این ثروت گاهی مجبوریم دیگران را فریب دهیم. در گراش این فریب بزرگ شخصیت‌های واقعی مردم را هم آشکار کرد و آن‌ها را با عمق بیشتری در باتلاق فرو برد.
بر خلاف ظاهر گران، فیلم «باگ» همچون دیگر آثار من فیلم ارزانی است. فیلم با کم‌ترین امکانات در ژانر موردعلاقه‌ی من ساخته شده و امروز یک تجربه‌ی گران و ارزش‌مند است.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه باگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه