آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۴۹: تاول

۲۴ فریم – سرویس آموزش: چهل و نهمین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم فیلمنامه‌‌ی «تاول» نوشته‌ی «مرتضی شمس» است. این فیلم کوتاه برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم کوتاه از سومین جشنواره‌ی بین‌المللی سلیمانیه‌ی کردستان عراق و نامزد جایزه‌ی بهترین فیلم از سومین جشنواره‌ی سلامت و شصتمین جشنواره‌ی منطقه‌ای سینمای جوان و نامزد جایزه‌ی بهترین طراحی صدا در همان جشنواره‌ی منطقه‌ای و نامزد دریافت جایزه‌ی بهترین فیلم‌برداری از جشنواره‌‌های نهال و سایه بوده و همچنین منتخب جشنواره‌هایی چون بیست و دومین فستیوال شب‌های سیاه تالین استونی، ششمین جشنواره‌ی بین‌المللی دهووک کردستان عراق، پنجمین فستیوال فیلم‌های ایرانی زوریخ، سی و پنجمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، نهمین جشنواره‌ی مستقل فیلم کوتاه خانه‌ی سینما و هشتمین جشنواره‌ی حسنات بوده است.

فیلمنامه‌ی «تاول» روایت‌گر زندگی مرد تیره‌روزی‌ست که در برابر جهانی قرار گرفته که در آن سنگ‌ها بسته‌اند و سگ‌ها گشاده؛ هر چند که در جهان این داستان، حتا سگ‌ها نیز مورد تعرض هستند. می‌توان «تاول» را نیز در میان خیل آثاری دانست که به نقد اجتماعی می‌پردازند و به طور خاص مسأله‌ی تجاوز را دست‌مایه‌ی کار خود قرار می‌دهند؛ البته نویسنده‌ی این اثر توانسته است با طراحی روندی دقیق در دادن اطلاعات، قدری به لحاظ ساختار فیلمنامه در جای‌گاهی متمایز با آثاری از این دست قرار بگیرد. تمرکز فیلمنامه‌نویس در «تاول» بر پیش بردن پیرنگ بر اساس زندگی خانوادگی سیوان (روابط او با همسر و خویشاوندان‌اش) و همچنین وضعیت شغلی (شغلی که از دست داده و شغلی که حالا دارد) او بوده است و در این راستا تلاش کرده تا روابطی معنادار بین این دو وجه از زندگی قهرمان شکل دهد: خانواده‌ی او مورد تعرض قرار گرفته است و او خود به کاری تن داده است که در آن ناگزیر از تعرض است. آن‌چه ارتباط میان این دو وجه را به شکلی مناسب در روایت به سرانجام می‌رساند تصمیمی‌ست که نویسنده برای پایان‌بندی اثر خود برمی‌گزیند؛ جایی که قهرمان سترون ما برای نجات جانی تازه‌متولدشده دست به کنشی زایا می‌زند، حال آن که در خانه‌اش (شاید در همان زمان)، «تاول» چرکین مرگ سر باز می‌کند.

«مرتضی شمس»، نویسنده و کارگردان اثر، درباره‌ی ایده‌ای که منجر به شکل‌گیری فیلمنامه و ساخت فیلم «تاول» شد، برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

سال ۱۳۸۸ که دوره‌ی کارگردانی می‌گذراندم، گزارشی خواندم در مورد اولین گروه‌های سگ‌کشی که تیم‌های سه‌نفره‌ای بودند که هیچ‌کدام جرأت گفتن شغل خود به خانواده‌های‌شان را نداشتند و عمده‌ی این گروه‌ها را مهاجرین از شهرستان‌ها به تهران به امید زندگی بهتر شکل می‌دادند. همان موقع طرح اولیه را نوشتم و به جرأت در تمامی این سال‌ها فکر ساخت آن رهای‌ام نکرد. ابتدای سال نود و شش بخت یار شد و تلاش هم‌دلانه‌ی همه‌ی عوامل باعث ساخته شدن فیلم شد. اما هنوز تلخیِ کوتاه آمدن از بسیاری ایده‌های بصری و اجرایی همین فیلمنامه به علت نداشتن بودجه‌ی مناسب برای‌ام پابرجاست.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه تاول