آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۵۱: قرار

۲۴ فریم – سرویس آموزش: در پنجاه و یکمین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم، فیلمنامه‌ی «قرار» نوشته‌ی «امید شمس» تقدیم مخاطبان می‌گردد. این فیلم ضمن حضور در سی و پنجمین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران، موفق به کسب جایزه‌ی بهترین فیلمنامه از این جشنواره شده است.

فیلمنامه‌ی «قرار» تصویرگر موقعیت ملتهبی‌ست که در آن، در یک شب، پدر و پسری تصمیم می‌گیرند برای حفظ آبرو دست به کاری مخاطره‌آمیز بزنند. فیلمنامه در خلق فضا بسیار موفق عمل می‌کند و دقت نویسنده در استفاده از اجزایی چون شب، موتورسیکلت، تاریکی، چاقو، خون، خرابه و … سبب شده است تا پیش از مواجهه با خود اثر، در سطح نوشتار نیز با تصویرسازی قابل‌توجهی مواجه باشیم. عامل دیگری که در خلق فضا به یاری نویسنده آمده است هوش‌مندی او در پرهیز از گفت‌وگوهای طولانی است و دیالوگ‌های کوتاه فیلمنامه در راستای افزودن بر تنش حاکم بر فضا عمل کرده‌اند. «قرار» را شاید عده‌ای در گروه فیلم‌های موسوم به پایان باز قرار دهند، اما به باور نگارنده، پایان‌بندی فعلی، علی‌رغم این که در ظاهر تصمیم نهایی پسر (بابک) را به شکل آشکار نشان نمی‌دهد، ولی با ارائه‌ی تصویری موجز فیلمنامه را متناسب با فرم موردنظر خود نویسنده به پایان می‌برد که هر چه باشد پایانی خوش نیست. «قرار» داستان قراری بین یک پدر و پسر برای حل یک مشکل خانوادگی بی‌قرار کننده، اما جهان فیلم گویای آن است که انگار این قرار به سرانجام نخواهد رسید.

«امید شمس»، نویسنده و کارگردان «قرار»، درباره‌ی موضوع و شخصیت‌های فیلم خود برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

فیلم «قرار» روایت سرگشتگی آدم‌هایی‌ست که نسبت به عمل خود دچار تردیدند و توانایی تصمیم‌گیری را ندارند. داستان فیلم در قشری از جامعه اتفاق می‌افتد که فرهنگ آن‌ها میان سنت و مدرنیته دچار بحران شده است.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه قرار

نظر شما !!
  1. عرفان

    سلام امید جان من فیلمسازم دوست دارم با خوندن فیلمنامه ت با نوع قلم و همینطور فکرت اشنایی پیدا کنم مرسی👌