آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۵۲: گذار

۲۴ فریم – سرویس آموزش: امروز در پنجاه و دومین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم، فیلمنامه‌ی «گذار» نوشته‌ی «کیمیا هندی» تقدیم علاقه‌مندان این بخش می‌گردد. فیلمی که بر مبنای این فیلمنامه ساخته شده برنده‌ی جایزه‌ی دستاورد هنری از Victorian College of the Arts (۲۰۱۸) و جایزه‌ی کارگردان استرالیایی نوظهور از MIFF 2019 شده و همچنین منتخب جشنواره‌ی فلیکرفست (۲۰۲۰)، جشنواره‌ی فیلم‌های ایرانی سیدنی (۲۰۱۹)، جشنواره‌ی فیلم ده (۲۰۱۹)، جشن تصویر سال (۲۰۱۹)، جشنواره‌ی فیلم نهال (۲۰۱۹) و انتخاب شده برای دریافت بورس HFPA SnowLeopard در سال ۲۰۱۹ بوده است.

«گذار» داستان دختر جوانی را روایت می‌کند که تصمیم گرفته است قدم در راه دشواری بگذارد؛ او‌ می‌خواهد پا جا پای پدر خود گذاشته و کمر همت به کاری کاملاً مردانه ببندد. شیرین، دختر قهرمان داستان، بناست که در مسیر روایت یک «گذار» روحی برای رسیدن به بلوغ را تجربه کند و نویسنده برای به تصویر کشیدن سلوک او، از مختصات ژانر جاده‌ای برای فیلمنامه استفاده کرده است. مثل اغلب فیلم‌های شناخته‌شده در این گونه، این‌جا هم قهرمان در مسیر خود با موانع و آدم‌هایی آشنا می‌شود (قهوه‌چی، پیرزن، عباس) که هر یک به نحوی در تکمیل ساختار فیلمنامه نقشی ایفا می‌کند. نکته‌ی جالب‌توجه در «گذار» این است که گویی شیرین در این سیر و سلوک خود تنها نیست و حضوری مبهم او را هم‌راهی می‌کند و ناظر کارهای اوست. تقابل شیرین با این شخصیت به ظاهر خیالی (در هیئت مردی مسن) و همچنین با پیرزن ساده‌ی انجیر‌به‌دست روستایی توانسته‌اند با کارکردی داستانی و در عین حال مضمونی فضایی درهم‌تنیده از مرگ و زندگی در اثر به وجود بیاورند؛ فضایی که با نزدیک شدن به انتهای داستان (که خود روایت دیگری از این هم‌آغوشی مرگ و زندگی‌ست) به اوج خود می‌رسد. در انتها، قهرمان فیلمنامه با به پایان رساندن کار خود عازم خانه می‌شود؛ یک رفت، یک برگشت و «گذار»ی که میان این دو رخ داد.

«کیمیا هندی»، نویسنده و کارگردان اثر، درباره‌ی تجربه‌ی شخصی خود در مواجهه با سوژه‌ی «گذار» برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

۱۳ ساله بودم که اولین تجربه‌ی عزاداری برای مرگ فرد نزدیکی را تجربه کردم. بعد از فوت‌اش، انگار فضای خانه بیش‌تر شده بود. قسمت‌های زشت خانه تازه به چشم می‌آمدند.

کنار آمدن با غم از دست دادن کسی که همیشه بوده و الان نیست سخت بود. شب‌ها سعی می‌کردم قبل از خواب به عکس‌های‌اش زل بزنم تا به خواب‌ام بیاید یا از گوشه‌ی چشم جای همیشگی‌اش را نگاه کنم؛ تصور کنم عینک به چشم در حال خواندن کتاب‌اش است. فیزیکی وجود نداشت، اما در سر من همچنان نفس می‌کشید، کتاب‌اش را می‌خواند، زیر لب چیزی می‌گفت و چایی‌اش را می‌نوشید.

سال‌ها گذشت و زندگی عادی شروع شد؛ با این تفاوت که به صورت ناخودآگاه هرکدام از افراد خانواده، آهسته آهسته، تبدیل به او شدند.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه گذار

نظر شما !!
  1. afr.k

    سلام
    با تشکر از بچه های ۲۴ فریمز به خاطر سایت خیلی خوبی که دارین .
    به نظرم میشه دقت بیشتری تو فیلمنامه های انتخابی داشت . به صرف حضور و حتی جایزه گرفتن در جشنواره ها الزامی نیست که فیلمنامه یا خود فیلم واقعا فیلم خوبی بوده ، معتقدم هر متنی رو لازم نیست در سایت آپلود کرد. صرفا یه پیشنهاد بود. موفق باشید.