en
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۵۵: پاندای قرمز

۲۴ فریم – سرویس آموزش: پنجاه و پنجمین اثر از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم فیلمنامه‌ی «پاندای قرمز» نوشته‌ی «علی پاک‌نیا»ست. از افتخارات این فیلم کوتاه می‌توان به جایزه‌ی بهترین کارگردانی از جشنواره‌ی هشت میلی‌متری، نامزد دریافت جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین صداگذاری و بهترین فیلم‌برداری از دهمین جشن مستقل فیلم کوتاه و نامزد جایزه‌ی بهترین فیلم کوتاه از خانه‌ی سینما اشاره کرد. این فیلم همچنین در سی و ششمین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران از سوی ایسفا مورد تقدیر قرار گرفته است.

«پاندای قرمز» روایت بخش کوتاهی از زندگی مردی‌ست که هرچند به نظر می‌رسد از مظاهر خوش‌بختی بهره‌مند است، اما هنوز حال‌اش خوب نیست و به دنبال خوش‌بختی می‌گردد. فیلمنامه‌نویس ساختاری دایره‌ای برای روایت خود انتخاب کرده است؛ با یک سفر و یک شوخی آغاز کرده و با سفر و شوخی‌ای دیگر به پایان می‌رسیم. دقت نویسنده در کنار هم‌ چیدن اجزائی چون، کشور دانمارک (به عنوان یکی از شادترین کشورهای جهان)، شباهت شغلی دو مرد هم‌سفر در شب، ماجرای پاندای قرمز و مواردی از این دست سبب شده است که با فضایی منسجم به لحاظ روایی و شخصیتی مواجه باشیم. «پاندای قرمز» پر است از خرده‌ماجراهایی که از پس و پیش هیچ‌یک اطلاعاتی در اختیار مخاطب قرار نمی‌گیرد و البته به نظر می‌رسد که این رویکرد تعمداً از سوی فیلمنامه‌نویس اتخاذ شده تا خواننده/بیننده را به حدس‌هایی درباره‌ی گذشته و آینده‌ی داراب و مرد هم‌سفرش وادارد؛ آیا واقعاً سعادتی در کار هست؟ یا همه چیز یک شوخی‌ست؟

«علی پاک‌نیا»، نویسنده و کارگردان اثر، در یادداشتی درباره‌ی مضمون موردتوجه‌اش در «پاندای قرمز»، با اشاره به اجزاء فیلمنامه، برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

این درخواست صرفاً برای ورود و نمایش یک فیلم نیست، بلکه درخواست همکاری برای بیان ناگفته‌هاست.این فیلم در کشوری ساخته شده که، با فرهنگ کهن خود، شادترین مردم دنیا را در دل خود جای داده، ولی در افسرده‌ترین نقطه‌ی جهان واقع شده و باعث می‌شود تا انسان‌ها برای رهایی و رسیدن به رویای زندگی بهتر برای هجرت سالیان سال در تلاش و تکاپو باشند، ولی هیچ‌وقت به آینده خوش‌بین نباشند.
رویایی که با خروج از جهان سوم شروع می‌شود و با ورود به سرزمینی همچون کشورهای اسکاندیناوی به عنوان بهشت جهان اولی‌ها به پایان می‌رسد. زمانی که در یک گوشه از دنیا، به دلیل نبود امکانات و به اجبار محکوم به ماندن و تحمل هستی، همه چیز حکم یک قفس را دارد؛ قفسی که بزرگ‌ترین قفس دنیاست، دقیقاً مثل یک باغ وحش که پس از مدتی هم حیوانات داخل قفس و نگهبانان خارج از قفس به یک اندازه از نبود آزادی افسرده خواهند شد. این فیلم روایت احترام به قانون برای تمام مخلوقات خداوند است؛ مخلوقاتی که بسیاری از نسل‌های آن‌ها در حال انقراض هستند، بدون هیچ اعتنایی به آنان.
ای کاش مرزهای جغرافیایی، که همچون یک حصار انسان‌ها را در خود اسیر کردند، وجود نداشتند تا معیار ارزش آنان گذرنامه‌ها نباشد، تا بتوانند فارغ از هر دین، مذهب و قانونی به هر کجا برای یک زندگی شاد سفر کنند. ای کاش هیچ انقراضی نبود، حتا برای ناشناخته‌ترین نسل‌ها و موجودات، همچون پاندای قرمز. این یک واقعیت تلخ است که هرگاه چیزی را از ته دل بخواهید و به آن نرسید، مغز آن را برای شما ترسیم می‌کند… و شما سال‌هاست در توهم شادى زندگى می‌کنید…

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه پاندای قرمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه