en
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۵۶: کوهریگ

۲۴ فریم – سرویس آموزش: مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم، در پنجاه و ششمین عنوان خود، امروز فیلمنامه‌ی فیلم کوتاه «کوهریگ» به نویسندگی و کارگردانی «علی زمانی عصمتی» را تقدیم می‌کند. این فیلم از جمله فیلم‌های منتخب بخش مسابقه‌ی سی و پنجمین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران بوده است.

فیلمنامه‌ی «کوهریگ» را می‌توان از دو جنبه مورد توجه قرار داد، اول به لحاظ فرم نوشتاری و دوم به لحاظ محتوایی. از جنبه‌ی فرم، «کوهریگ» آشکارا به فرم‌های شناخته‌شده‌ی فیلمنامه‌نویسی بی‌اعتناست و نویسنده، با پرهیز از استفاده از فرم رایج سکانس‌بندی و دیالوگ‌نویسی، شکلی داستانی برای نوشته‌ی خود برمی‌گزیند. به نظر می‌رسد که این انتخاب توانسته است در هماهنگی جالب‌توجهی با مضمون اثر قرار بگیرد. «کوهریگ» به ظاهر با ماجرایی پلیسی و معمایی آغاز می‌کند، ولی در ادامه و با حرکت به سمت پایان اثر، به کلی از این پیرنگ اولیه فاصله می‌گیرد و به پایانی دوپهلو و ابهام‌آمیز می‌رسد. ساختار فرمی فیلمنامه نیز در روند پیش‌روی خود بین متنی برای فیلم و متنی به عنوان یک داستان کوتاه ادبی در جابه‌جایی‌ست و از این رو شاید بتوان «کوهریگ» را از این جنبه‌ تجربه‌ای جدید دانست. از سوی دیگر، می‌توان این اثر را متنی در ستایش خیال و تقابل آن با امر واقع دانست؛ دختری (که حتا معلوم نیست واقعی‌ست یا نه) به هم‌راه نامزدش از رمل شنی، آزاد و رها، به پایین می‌دود و به شکلی خیال‌انگیز ناپدید می‌شود و رئیس کلانتری (به عنوان نماینده‌ی تفکر عقل‌گرا) این اتفاق خیال‌انگیز را مصرانه رد می‌کند. این‌جاست که می‌توان دلیل انتخاب‌های نویسنده برای لوکیشن وقایع فیلم و چرخش انتهایی داستان را درک کرد؛ انتخاب کوهریگ به عنوان محلی آستانه‌ای میان واقعیت و خیال (با شن‌های روان و در فضای خیال‌انگیز کویری) به شدت در راستای برجسته کردن مضمون اثر قرار می‌گیرد و در ادامه نویسنده پا از این‌ نیز فراتر گذاشته و این دوقطبی امر خیالی/ امر واقعی را از متن داستان خود به متن تصویر سینمایی می‌آورد و سرانجام مرز بین این دو را نیز کمرنگ می‌کند. آیا پسر راست می‌گفت؟ شاید… اگر کمی به خیال میدان بدهیم، خواهیم دید که زندگی گاهی پر است از اتفاقات عجیب؛ مثل دویدن به سرعت از بالا به پایین یک «کوهریگ».

«علی زمانی عصمتی»، نویسنده و کارگردان «کوهریگ»، درباره‌ی فرم انتخابی خود برای فیلمنامه‌اش و دلایل آن و همچنین تجربه‌ی خود از ساخت این فیلم برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

این نوشته از لحاظ فرم وشیوه‌ی نگارش شباهت چندانی به صورت ظاهری یک فیلمنامه ندارد؛ چون داستان ویژگی‌های خاص خودش را دارد. در واقع به توضیح صحنه به شکل رایج آن نیاز چندانی نیست، چون مکان رویداد داستان از همان ابتدا در یکی دو جمله معرفی می‌شود و تا انتهای فیلم به جز یک صحنه‌ی داخل ماشین، همه‌ی داستان در همان‌جا می‌گذرد. بنابراین، نیازی به سکانس و صحنه‌بندی به شکل کلاسیک هم وجود نداشت.
دوم این‌که، وقتی بعد از ده سال دوری از فیلم کوتاه و ساخت سه فیلم بلند سینمایی، به من پیشنهاد ساخت یک فیلم کوتاه شد، تصمیم گرفتم از این موقعیت برای کسب یک تجربه‌ی کاملاً جدید برای خودم استفاده کنم. به همین دلیل است که این فیلم شباهتی به دیگر فیلم‌های کوتاه و بلند من ندارد، ولی با این حال برای‌ام تجربه‌ی دلنشینی است.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه کوهریگ

آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۵۶: کوهریگ

  1. محمد گفت:

    پیشنهاد می‌کنم اسم این بخش رو از «فیلمنامه‌های منتخب» به «هر فیلمنامه‌ای که دستمون بیاد» تغییر بدین. انتشار فیلمنامه‌هایی تا این حد ضعیف و پیش‌پا افتاده چیزی جز آدرس غلط دادن به تعدادی فیلمساز جوان بخت برگشته نیست که فکر می‌کنن با خوندن این فیلمنامه‌ها چیزی یاد می‌گیرن.

  2. سمانه گفت:

    آقای … محترم این فیلم جزء فیلم های برگزیده جشنواره بوده است. شما که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه