en
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۶۵: یک شب

۲۴ فریم – سرویس آموزش: مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم با شصت و پنجمین عنوان به کار خود ادامه می‌دهد: فیلمنامه‌ی «یک شب» به نویسندگی و کارگردانی «آیدا علی‌مددی». این فیلم کوتاه برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم داستانی زیر ده دقیقه از چهل‌ و دومین‌ جشنواره‌ی The Big Muddy و همچنین منتخب جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، جشنواره‌ی خورشید، جشنواره‌ی تصویر سال، TiSFF Thess، کینوفیلم و … بوده است.

«یک شب» روایت‌گر شبی از زندگی زنی است که می‌خواهد به نوعی ارتباط‌اش را با همسرش، که به تازگی درگذشته‌، حفظ کند. گویی هنوز نتوانسته نیست شدن موجودی را که آثار حیات‌اش در نزدیکی زن موجود است بپذیرد. در ادامه، او از مرزهای واقعیت فراتر می‌رود تا ارتباط‌اش با همسر درگذشته‌اش را آن‌طور که خود می‌خواهد پیش ببرد. اصرار او بر برطرف کردن آخرین خواسته‌ی پیش‌پاافتاده‌ی مرد پیش از مرگ‌اش برای دیگران قابل درک نیست، اما او در این مسیر نیازی به درک دیگران نخواهد داشت!

«آیدا علی‌مددی»، نویسنده و کارگردان «یک شب»، درباره‌ی انگیزه‌اش از نگارش این فیلمنامه و چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه بوده برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

مسیری که هر انسانی در طول تاریخ برای گذر از تجربه‌ی از دست‌دادنِ آن‌چه برای‌اش ارزشمند است طی کرده همواره برای من اسرارآمیز و پیچیده بوده و هست. جست‌وجوی آن‌چه از ما می‌ماند، پس از آن‌که بخش‌هایی از خودمان و آن‌چه به آن وابسته هستیم از دست می‌رود. این‌که چه‌طور و با چه نیرویی دوباره خود را باز می‌یابیم. خاصه در عصر حاضر که هر آن‌چه سخت و استوار است دود می‌شود و به هوا می‌رود!

این فرآیند کاملاً درونی بوده و روایت بی‌واسطه‌ی چنین تجربه‌ای خود چالشی بزرگ است که گمان می‌کنم تا همیشه با آن درگیر خواهم بود، چرا که شکافتن تجربیات درونی از خلال تصویر و صدا همه‌ی آن چیزی است که این مدیوم را برای من یگانه می‌سازد.

فکر می‌کنم هر فیلم داستانی در نهایت نتیجه‌ی آن لحظه‌ی فوق‌العاده نابِ برخورد دغدغه‌ها، پرسش‌ها و تفکرات مؤلف با تخیلات روایی و داستان‌پردازی‌های بعضاً غریزی است. این فیلم هم از این برخورد مستثنا نبوده و نتیجه‌ی چنین لحظه‌ای است.

امیدوارم که به وسع خود و به اندازه‌ی مناسبی در برگردان این ایده با میانجی صدا و تصویر متحرک کوشیده باشم.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه یک شب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه