en
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۷۵: آلان

۲۴ فریم – سرویس آموزش: امروز در هفتاد و پنجمین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم، فیلمنامه‌ی «آلان»، نوشته‌ی «مصطفی گندمکار»، تقدیم مخاطبان می‌شود. این فیلم کوتاه موفق به کسب افتخاراتی چون برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم کوتاه از پانزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی Eberswalde آلمان (۲۰۱۸)، جایزه‌ی بزرگ پنجمین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی دهوک کردستان عراق (۲۰۱۷)، جایزه‌ی بزرگ از چهاردهمین دوره‌ی جشنواره‌ی کنستانزر آلمان (۲۰۱۷)، جایزه‌ی بهترین کارگردانی و نامزد دریافت جایزه‌ی بهترین فیلمنامه از جشنواره‌ی رد لاین کانادا، جایزه‌ی بزرگ (بهترین فیلم) و جایزه‌ی بهترین تدوین از دهمین جشنواره‌ی ژیار کردستان (۲۰۱۸) و نامزده دریافت جایزه‌ی بهترین فیلم از جشنواره‌ی صلح پاکستان (۲۰۱۸) بوده و همچنین در جشنواره‌های کلرمون- فران فرانسه (۲۰۱۷)، سائوپائولو برزیل (۲۰۱۷) و … حضور داشته است.

«آلان» داستان بریدن است؛ بریدن‌های خوب، بریدن‌های بد، بریدن‌های اجباری.
بریدن‌هایی که با بریدنی دیگر جشن گرفته می‌شوند و بریدن‌هایی اجباری که جشن‌ها را به اندوه و عزا پیوند می‌زنند. چه چیزی یک بریدن را خوب، دیگری را بد و دیگری را اجباری می‌کند؟ شاید، این‌که چیزها، آدم‌ها و زندگی‌ها در کدام مختصات واقع شده‌اند.
«آلان» در برش فضا-زمانی‌ای واقع شده است که می‌توان نسبت‌ها و تقابل‌های میان بریدن‌های خوب، بریدن‌های بد، و بریدن‌های اجباری را به روشنی دید؛ در دیدنِ تاریکی‌های برشِ فضا-زمانی‌ای که به تصویر می‌کشد.

«مصطفی گندمکار»، نویسنده و کارگردان اثر، درباره‌ی آن‌چه الهام‌بخش او در شکل‌گیری ایده‌ی «آلان» بوده و هدف‌اش از ساخت آن، برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

ایده­‌ی اولیه‌ی این فیلم از دیدن عکس متأثرکننده­‌ی آلان (کودک کُرد سوریه‌ای که در کنار دریا مظلومانه و البته آرام خوابیده بود) به ذهن‌ام خطور کرد. واقعاً عکس تأثیرگذاری بود. به نظرم عکسی به‌یادماندنی در حافظه­‌ی تاریخ خواهد بود. البته داستان فیلم و ماجرای عکس ربط مستقیمی به هم ندارند، ولی بی‌ارتباط هم نیستند! با دیدن آواره‌ها و پناهندگان سوری و عراقی پشت مرزهای اروپا و برخوردهای نظامی و اغلب نامناسب با این خانواده‌ها، سوال اصلی که ذهن من را درگیر کرد این بود که چرا طوری با آن‌ها برخورد می‌شود که گویا آواره و بی‌خانمان به دنیا آمده‌اند؟ در این فیلم سعی کردم با به تصویر کشیدن شادی و امید خانواده‌ها قبل از آوارگی نشان بدهم تمام آواره‌های جنگ خاورمیانه مثل تمام مردم اروپا روزی خانه‌ای و رویایی داشته‌اند، دغدغه‌ی رشد و پیشرفت فرزندان‌شان را داشته‌اند و شاد و پر امید زندگی می‌کردند.

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۷۵: آلان

  1. خرداد گفت:

    ممنون از رصت فوق العاده‌ای که با چاپ فیلمنامه‌ها در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه