en
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۷۶: مادر برفی

۲۴ فریم – سرویس آموزش: هفتاد و ششمین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم به فیلمنامه‌ی «مادر برفی»، نوشته‌ی «مرجان خسروی»، اختصاص یافته است. این فیلم کوتاه جایزه‌ی بهترین فیلم داستانی جشنواره‌ی مهر مادر را کسب کرده و همچنین منتخب بخش داستانی ۳۶ امین جشنواره ی فیلم کوتاه تهران (نامزد بهترین صداگذاری برای آرش قاسمی)، ۳۸ امین جشنواره‌ی فیلم فجر، جشنواره‌ی ساباط یزد و جشن تصویر سال بوده است.

«مادر برفی» داستان بی‌اعتنایی مادر طبیعت به آرزوها و اراده‌های ماست. سرنوشت مثل برف بر ما می‌بارد و ما و اراده‌ی ما را زیر خود مدفون می‌سازد. تولد، حیات و مرگ ما به تعبیر ژاک قضاقدریِ دُنی دیدِرو، «آن بالا نوشته شده‌اند» و هیچ چیز نمی‌تواند آن‌ها را تغییر دهد. نه آمدن و نیامدن یک قابله برای تولدمان، نه نوشته و شیشه‌ی آب یک دعانویس و نه پارچه‌های رنگ رنگِ آرزوهای آویخته به درختان … . هر چه آن بالا نوشته شده باشد بر ما می‌بارد و گاهی به جای آبیاریِ کشتِ ما زمینِ دیگری را سیراب می‌کند‌ و یا کِشته‌ای را شسته و بُرده و تباه می‌کند‌. در زندگی خنده و خوشی و گریه و شیون هست؛ اما نه ضرورتاً برای آن‌چه ما می‌خواهیم و برای‌اش خود را آماده می‌کنیم. زندگی هر طور که بخواهد می‌بارد‌.

«مرجان خسروی»، نویسنده و کارگردان «مادر برفی»، در یادداشتی برای ۲۴ فریم، فیلم خود را این‌گونه معرفی کرده است:

من مردم جایی را می‌شناسم که برای عادی‌ترین اتفاق‌های زندگی‌شان مثل تولد و مرگ دچار مشکل هستند؛
چون برف زیاد است، یعنی خیلی خیلی زیاد است، آن‌ها باید مرده‌های خود را تا بهار که برف آب شود در قبرستان یخی به برف بسپارند، نه به خاک…
پس در این‌جا تولد و مرگ کمی ترسناک‌تر است….
شما باور می‌کنید که چنین جایی هنوز وجود داشته باشد؟

دریافت فایل PDF فیلمنامه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه