en
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

صفحه اصلی - دسته‌بندی نشده - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۲۶: Cork ایرلند / معرفی بخش‌های مختلف، قوانین و اطلاعات دیگر

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب: جشنواره فیلم Cork اولین و بزرگترین جشنواره فیلم ایرلن داست که با رویکردی محلی، ملی و بین‌المللی، هر سال در ماه نوامبر و در شهر Cork برگزار می­گردد. مخاطبین این رویداد بیش از 10 روز را به مشاهده­ برترین و جدیدترین فیلم­‌های سینمایی جهان می‌نشینند که طیف وسیعی از آثار بلند، مستند و کوتاه ایرلندی و بین­المللی را شامل می‌شود.

این رویداد در پنج بخش فیلم کوتاه بین­‌المللی، فیلم کوتاه ایرلندی، فیلم­های کوتاه تولید شهر Cork، فیلم­های بلند (غیر مستند) و فیلم­های بلند مستند از ابتدای هر سال میلادی تا اوایل تابستان پذیرای آثار فیلمسازان‌اند. برنامه­‌های جشنواره اما به همین پنج بخش خلاصه نمی­شود. علاوه بر اکران بیش از 200 فیلم در پنج بخش ذکر شده، جشنواره فیلم Cork برنامه های ویژه­ مدارس فیلم­سازی، خانواده­‌ها و سلامت روانی نیز دارد.

علاوه بر تنوع برنامه­‌هایی که در طی 10 روز برگزاری جشنواره، برای مخاطبین ارائه می­گردد یکی دیگر از جذابیت­‌های این جشنواره برگزاری آن در شهری تاریخی می‌­باشد که باعث گردیده مخاطبین بین‌­المللی زیادی نیز جذب این رویداد گردند. دلیل اصلی اعتبار این جشنواره اما، نگاه ویژه­ آن به سینماگران جوان و با استعداد، در انتخاب آثار است.


جشنواره هر سال به دنبال انتخاب و نمایش آثاری است که نگاهی جدید و جسورانه در انتخاب موضوعات و فرم روایت در آنان دیده می‌شود. رویکردی که در کنار 62 دوره برگزاری جشنواره، باعث گردیده این رویداد مورد تایید آکادمی علوم و هنرهای سینمایی برای انتخاب فیلم­‌های کوتاه نامزد جایزه اسکار، آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا (بفتا) و جایزه آکادمی اروپا باشد.

با نگاهی به منتخبان و برگزیدگان آثار به ویژه کوتاه در این رویداد می­توان اعتبار نگاه این جشنواره را مورد ارزیابی قرار داد. حضور آثاری چون A Drowning Man اثر فیلمساز کوتاه برجسته Mahdi Fleifel، اثر تحسین شده Wave ساخته Benjamin Cleary در کنار حضور هنرمندانی چون تاکاشی میکه، رائول پک (کارگردان نامزد اسکار و برنده جایزه بفتا برای فیلم I am not your negro)، آندری زویاگینتسف و آثارشان در این جشنواره نشان دهنده نگاه ویژه جشنواره در انتخاب آثار و اعتبار این رویداد در نزد هنرمندان است.
از سینمای ایران نیز سال گذشته آثاری چون لرد اثر محمد رسول­‌اف در بخش رقابت فیلم‌­های بلند داستانی و فیلم کوتاه چند گره دورتر اثر منصور فروزش در بخش فیلم­های کوتاه بین­‌المللی در شصت و دومین دوره جشنواره حضور داشتند.

تمامی آثار بلند، که خواهان نمایش در این جشنواره هستند باید نخستین فرصت اکران خود در ایرلند را به این جشنواره اختصاص دهند. همچنین آثار کوتاه نیز باید حداقل نخستین نمایش‌شان در شهر Cork را به این رویداد اختصاص دهند.

۶۳ امین دوره جشنواره Cork ایرلند کمتر از یک ماه دیگر آثار منتخب خود را اعلام نموده و از تاریخ 9 الی 18 نوامبر امسال برگزار می­گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه