معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۳۳: Animafest Zagreb / معرفی بخش‌های مختلف، جوایز و اطلاعات دیگر

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین‌­المللی فیلم Animafest Zagreb را می­‌توان جزو ۱۰ جشنواره تخصصی معتبر انیمیشن در جهان دسته‌­بندی کرد. رویدادی ۴۵ ساله که در تمام این سال­‌ها معرف بهترین انیمیشن­‌های جهان به مخاطبین تصاویر متحرک بوده است.
مدرسه انیمیشن زاگرب در سال ۱۹۷۲ جشنواره‌­ای را در قلب شهر زاگرب، پایتخت کرواسی بنیان نهاد که امروز آن را با نام Animafest Zagreb می‌شناسیم. این رویداد هر سال میزبان طیف وسیعی از مخاطبین علاقه­‌مند، کارگردانان مطرح انیمیشن و دست‌ ­اندرکاران این حوزه است تا علاوه بر فرصتی برای دیدن مهمترین آثار انیمیشن سال، بستری برای ارتباط میان عوامل فعال در فضای انیمیشن با یکدیگر و با مخاطبین باشد.
Animafest Zagreb در طی شش روز برگزاری علاوه بر نمایش آثار بخش رقابتی، مرور آثار و کارنامه فیلمسازان، سخنرانی­‌ها، نمایشگاه­‌ها، نشست­‌های پیچینگ، نشست­‌های نقد بررسی و گفت‌گو و کارگاه­‌های آموزشی نیز در برنامه این رویداد قرار دارد.
نکته­ ویژه‌­ای که می‌توان از مرور آثار منتخب این جشنواره و روند پخش آن­‌ها دربافت این است که حضور در جشنواره بین­‌المللی Animafest Zagreb فرصتی کم­‌نظیر را برای فیلم­ساز جهت ارائه فیلم خود در ادامه روند پخش و فروش فیلم به ارمغان می­‌آورد. این فرصت بی­‌شک ناشی از شناخت دقیق برنامه­‌ریزان این جشنواره از فضای جهانی انیمیشن و تولیدات آن است. چرا که می­‌توان دید این جشنواره نیز مانند دیگر رویدادهای معتبر انیمیشن تاثیر زیادی در روند تولید آثار این حوزه دارد. تاثیری که جشنواره­‌های مشابه و معروف انیمیشن همچون جشنواره انیمیشن Annecy فرانسه و هیروشیمای ژاپن، که به نوعی قطب نمایش آثار انیمیشین به حساب می‌­آیند، در روند تولید آثار داشته‌­اند. قطعا تجربه­ ۴۵ دوره برگزاری این جشنواره توسط نهادی که خود یکی از بزرگترین و معتبرترین مراکز آکادمیک در این حوزه است، در کیفیت آثار منتخب و نیز برگزاری آن بی‌­تاثیر نبوده است.

مدیر هنری این رویداد مهم دانیل شولیچ، Animafest Zagreb را محلی برای الهامات هنری، خلاقیت، تبادل ایده‌­ها، ابداع ارتباط و برخورد فرهنگ­‌ها می‌داند. جشنواره بین‌­المللی انیمیشن Animafest Zagreb در بخش‌­های مسابقه آثار کوتاه، بلند، آثار تولید شده در کرواسی، آثار دانشجویی و آثار مناسب برای کودکان برگزار می­گردد.
در بخش آثار انیمیشن کوتاه چهار جایزه زیر به برگزیدگان اهدا می­گردد.

  • جایزه بزرگ در بخش آثار کوتاه به بهترین فیلم جشنواره به همراه پاداش نقدی به ارزش ۲۵۰۰ یورو
  • جایزه Golden Zagreb برای خلاقانه­ترین و نوآورانه­ترین دستاورد در میان آثار به همراه پاداش نقدی به ارزش ۲۰۰۰ یورو
  • جایزه ZlatkoGrgić برای بهترین اثر اول مراکز آموزشی و آکادمیک به همراه پاداش نقدی به ارزش ۱۵۰۰ یورو
  • جایزه M برای بهترین اثر از دیدگاه مخاطبان

چهل و ششمین دوره جشنواره جهانی آثار انیمیشن Animafest Zagreb هر سال در دو هفته اول ماه ژوئن در شهر زاگرب کشور کرواسی برگزار می‌گردد.