معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۴۰: جشنواره Ann Arbor آمریکا

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین­ المللی فیلم Ann Arbor را می­توان قدیمی­ترین جشنواره فیلم­‌های آوانگارد و تجربی دانست. رویدادی که در سال ۱۹۶۳ توسط George Manupelli بنیان گذاشته شد و هم ­اکنون به یکی از معتبرترین رویداد­های سینمایی جهان در تمامی گونه­‌ها و ژانرهای سینمایی به خصوص آثار تجربی و آوانگارد تبدیل شده است. این رویداد در طی۶ روز برگزاری بیش از ۱۸۰ اثر کوتاه، نیمه بلند و بلند داستانی، مستند، تجربی، انیمیشن و آثار مبتنی بر پرفورمنس از بیش از ۲۰ کشور جهان را در معرض دید مخاطبین خود قرار می­دهد.

حضور نام­‌هایی بزرگ در تاریخچه این جشنواره را می‌­توان نشانه­ اعتبار نگاه هنری این رویداد تلقی کرد. هنرمندانی که جشنواره بین‌­المللی Ann Arbor نخستین آثار تاثیرگذار آنان را برای نمایش در برنامه خود برگزیده است. در این میان می­‌توان از کارگردانان و هنرمندانی چون اگنس واردا، برایان دی‌پالما، اندی وارهول، گاس ون سنت، و کنت انگر نام برد.

یکی از ویژگی‌­های این جشنواره همچون دیگر جشنواره­‌های معتبر عرصه سینما دعوت از هنرمندان مطرح برای ارائه­ اثرشان در قالب یکی از برنامه‌­های رویداد بوده است. در سال­‌های اخیر اما مدیران این رویداد سهم آثار دعوت شده را تا ۴۰ درصد کاهش داده‌­اند به طوری که هم ­اکنون تنها ۱۰ درصد از آثار حاضر در بخش‌­های رقابتی جشنواره توسط مدیران و برنامه­‌‌ریزان این رویداد برای شرکت در بخش رقابتی دعوت می­‌گردند. این امر موجب شده تا پروسه انتخاب در این رویداد بیشتر متکی به نگاه زیبایی­‌شناسانه اعضای هیات­‌های انتخاب جشنواره باشد و فرصت­‌های بیشتری برای حضور آثار متنوع در این رویداد فراهم گردد.

کیفیت آثار انتخاب شده در جشنواره­ بین­‌المللی فیلم Ann Arbor، تنوع برنامه‌­های برگزار شده و نیز توجه گسترده مخاطبان و فیلمسازان محلی و بین‌المللی به این رویداد باعث شده تا آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا آثار کوتاه برگزیده در این جشنواره را برای حضور در جشن اسکار دانشجویی و نامزدی برای کسب جایزه بهترین فیلم کوتاه در جشن اسکار معتبر بداند.

در کنار کسب اعتبار برای حضور در جشن­‌های برگزار شده توسط آکادمی علوم و هنرهای سینمایی این جشنواره مجموعا ۲۰ هزار دلار آمریکا به عنوان جایزه نقدی برای برگزیدگان هیات داوری در بخش‌­های مختلف در نظر گرفته است. پنجاه و هفتمین دوره جشنواره بین‌­المللی فیلم Ann Arbor امسال از تاریخ ۲۶ الی ۳۱ ماه مارس در شهر Ann Arbor واقع در ایالت میشیگان آمریکا برگزار خواهد شد.