معرفی هفده فیلمساز از کشورهای مختلف که برای اهدای «جایزه ویژه خلاقیت»، فیلم‌های چهارمین دوره جشنواره بی‌کلام گلوب را داوری می‌کنند

۲۴ فریم: هفده فیلمساز از دوازده کشور مختلف، داوری فیلم های راه یافته به بخش مسابقه ی چهارمین دوره جشنواره گلوب را به منظور اهدای “جایزه ویژه خلاقیت” برعهده دارند. تیم داوری حلقه در چهارمین دوره جشنواره گلوب متشکل از آلیشیا جاسینا، پویا عاقلی زاده، آنا باروسو، علی زارع قنات نویی، حسن فضیلی، دانیت الجف، ادو تگلیاوینی، اِوِلین راس، جونی خیاو، ایگور نوت، کیمیا ایزد پناه، مارتین راث، نیکول باکر، ساجدور رحمان، اوقازان کایا، پابلو پولدری و پائولینا اسکیبنیسکا است. این سومین باری است که این جایزه توسط حلقه فیلم سازان بی‌کلام گلوب اهدا می شود.

▪️ در ادامه معرفی کوتاهی از داوران این بخش خواهیم داشت.

آلیشیا جاسینا فیلمساز لهستانی که از دانشگاه کالیفرنیا جنوبی فارق‌التحصیل گردیده است. آثار کوتاه اون تا به امروز منتخب و برگزیده‌ی بسیاری از جشنواره‌های بین‌المللی بوده‌است. تازه‌ترین اثر او به نام Once Upon a Line برنده‌ی جایزه‌ی بهترین انیمیشن اسکار دانشجویی گردید و در لیست ۱۰ انیمیشن کوتاه جایزه ی اسکار قرار داشت. آلیشیا روایتگر معضلات روزمره در قالب داستان‌های جذاب است و زندگی هر روزه را به روش های غیرمتعارف به تصویر می‌کشد و هم‌اکنون نیز در لس آنجلس به عنوان هنرمند آزاد مشغول به کار می‌باشد. او در دومین دوره‌ی جشنواره فیلم‌های بی‌کلام گلوب با فیلم Once upon a line در رقابت جشنواره حضور داشت و جایزه ویژه‌ی هیات داوران را از آن خود کرد. وی هم‌اکنون عضو حلقه‌ی فیلمسازان بی‌کلام گلوب می‌باشد.

پویا عاقلی زاده در رشته تحصیلی سینما و ادبیات نمایشی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه هنر تحصیل کرده است. وی نویسنده، کارگردان و تدوینگر است و هم‌اکنون در حال ساخت تازه‌ترین فیلم خود می‌باشد. همچنین، پویا عاقلی زاده دبیر مجموعه اکران‌های یکشنبه‌های سورئال در یکی از موسسات فرهنگی در ایران است.
افتخارات:
جایزه بهترین فیلم دانشجویی جشنواره “هالیوود بولیوارد” – ۲۰۱۶
برنده جایزه بهترین فیلم دانشجویی جشنواره “سوچی روسیه” – ۲۰۱۷ ساخت فیلم “اتاق شماره ۴” – نویسنده، کارگردان و تدوینگر – ۲۰۱۶

آنا باروسو در زمینه‌های تحقیقاتی در CEAUL دانشگاه لیسبون پرتقال مشغول به فعالیت می‌باشد. وی در کنفرانس‌های متعددی شرکت داشته و انتشارات متعددی در زمینه ی فیلم و هنر در مجلات ملی و بین‌المللی داشته است. آثار او در موزه ها، گالری‌های هنری، جشنواره‌های فیلم و … به نمایش در‌آمده و مورد توجه واقع شده است. وی با فیلم تجربی Transitions در دومین دوره‌ی جشنواره بین‌المللی فیلم بی‌کلام گلوب شرکت داشته و هم ‌اکنون عضو حلقه‌ی فیلم سازان بی‌کلام گلوب می‌باشد.

علی زارع‌قنات‌نویی کارگردان و فیلم نامه‌نویس ایرانی که از سال ۷۹ در بیش از بیست اثر متشکل از آثار انیمیشن، کوتاه و مستند فعالیت داشته است. وی برای کارگردانی “عقل سرخ” و “عروسک چینی بابا” از طرف منتقدان تحسین شد. عروسک چینی بابا جایزه بهترین پویانمایی جشنواره IOFF را بین چهار هزار فیلم از ۱۰۵ کشور نصیب خود کرد. علی زارع‌قنات‌نویی با همین فیلم در دومین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم بی‌کلام گلوب شرکت داشته‌است و هم‌اکنون از اعضای حلقه‌ی فیلمسازان بی‌کلام گلوب می باشد.

حسن فضیلی فیلم ساز و مستند ساز اهل افعانستان است که مستند ” Midnight Traveller ” او جوایز متعددی را از جشنواره های خارجی کسب کرده است.

دانیت اِلجف تحصیلات خود را در در اکادمی ” Gerrit Rietveld ” امستردام تکمیل کرد و در حوزه ی انیمیشن فعالیت خود را ادامه داد. او در دومین دوره جشنواره گلوب با انیمیشن تجربی ” Body Text ” حضور داشت.

ادو تگلیاوینی هنرمند پیشرو ایتالیایی که علاوه بر تحصیل در رشته ی فیلم سازی ، تجربه های متعددی در زمینه ی هنرهای اجرایی و بصری داشته است.

اِوِلین راس هنرمند آمریکایی اهل مکزیک که به علت استفاده از شن و جوهر و خاک در ساخت اثارش بسیار مورد توجه قرار گرفته است . او در دوره دوم جشنواره گلوب با فیلم تجربی ” Adam ” حضور داشت.

جونی خیاو فیلمساز و انیماتور چینی که برای دریافت جوایز متعدد از جمله جایزه معتبر” انی ” نامزد شده است.

کیمیا ایزد پناه فیلمساز ایرانی ساکن المان. وی در رشته ی فیلم سازی به تحصیل پرداخت و با فیلم کوتاه ” جنگنده ” در دوره دوم جشنواره گلوب راه یافت.

مارتین راث فیلمساز مستقل لهستانی که اثار متعددی در زمینه ی موضوعات اجتماعی و بین فرهنگی ساخته و در جشنواره های مختلفی به نمایش درآورده است. او همچنین تحصیلات خود را در رشته کارگردانی در مدرسه فیلم سازی ملی لهستان تکیمل کرده است.

نیکول باکر باکر هنرمندی امریکای است که در زمینه ی ویدئو ارت فعالیت میکند. او در آثارش با به چالش کشیدن مفهوم واقعیت ، به کاویدن مسائلی چون ادراک، اعتقاد و روابط انسانی می‌پردازد. او در سومین دوره جشنواره گلوب با فیلم کوتاه ” Eclipsed ” حضور داشت.

اوقازان کایا فیلمساز مستقل اهل ترکیه که در رشته فیلم نامه نویسی از دپارتمان هنر های دراماتیک دانشگاه Kocaeli University فارغ التحصیل شد. دومین دوره جشنواره گلوب میزبان فیلم تجربی او با نام ” A Perfect Day ” بود.

پابلو پولدری فیلمساز و انیماتور مستقل ارژانتینی که اثار متعددی را تهیه کنندگی و کارگردانی کرده است و با فیلم کوتاه ” Corp ” به سومین دوره جشنواره گلوب راه یافت.

پائولینا اسکیبینسکا مستندساز لهستانی که جایزه ویژه ی هیئت داوری جشنواره ساندانس را برای فیلم کوتاه ” Object ” از ان خود کرده است. او تحصیلات تکمیلی خود را در رشته فیلم نامه نویسی ادامه داده است و در اثار موفقی به عنوان نویسنده حضور داشته است.

ساجدور رحمان فیلمساز و نویسنده ی بنگلادشی که با فیلم کوتاه ” Life Journey ” به سومین دوره جشنواره گلوب راه یافت و تاکنون جوایز متعددی را از جشنواره های مختلف برای فیلم های خود دریافت کرده است.