en
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: پنج نکته‌ درباره‌ی بازیگری و کارگردانی به صورت هم‌زمان در یک فیلم

۲۴ فریم – محراب مددخانی: کارگردانی و بازیگری هر دو از کارهایی هستند که تمرکز و دقت بالایی نیاز دارند تا به خوبی اجرا شوند. اما اگر کارگردان فیلم، خود یکی از بازیگران باشد، چه باید بکند تا بتواند به خوبی از پس هر دو مسئولیت بربیاید؟ در این یادداشت به پنج نکته‌ی مفید اشاره شده است که می‌تواند راه‌گشای چالش بازیگری-کارگردانی هم‌زمان در یک فیلم باشد.

بعضی از فیلم‌سازان مجبورند که همه‌ی کارها را خودشان انجام دهند. پس در این‌جا به ۵ نکته اشاره می‌کنیم که کار بازیگری و کارگردانی هم‌زمان‌تان را در پروژه‌ی فیلم‌سازی بعدی شما آسان‌تر خواهند کرد.

از فیلم‌سازان پیشگامی همچون اورسن ولز تا ستاره‌های کلاسیکی مثل کلینت ایستوود و اسطوره‌های زمان معاصر همچون اسپایک لی و حتا ستاره‌های تأثیرگذاری همچون لینا دانهِم (Lena Dunham)، فیلم‌سازانی که هم می‌توانند در پروژه‌های خود بازی کنند و هم کارگردانی کنند و بی‌اندازه بااستعداد هستند.

هر چند ممکن است این کار آسان به نظر برسد (چه کسی بهتر از شما که در شاهکار بی‌نظیرتان نقش‌آفرینی کند؟!)، انجام دادن آن، بدون این که عقل‌تان را در طول این فرایند از دست بدهید، خود چالش بزرگی است. پس بیایید به چند پیشنهاد و ترفند کاربردی، که به شما در موفقیت در هر دو نقش (هم بازیگری و هم کارگردانی) در پروژه‌ی بعدی‌تان کمک می‌کنند، نگاهی بیاندازیم.

۱- بیش‌ترِ کار کارگردانی خود را قبل از این که سر صحنه‌ی فیلم‌برداری حاضر شوید انجام دهید.

موضوعی که در اغلب پروژه‌های تولید فیلم صدق می‌کند این است که هر قدر برنامه‌ریزی‌های خود را قبل از شروع فیلم‌برداری اصلی انجام دهید، همه چیز بهتر پیش خواهد رفت. این مورد به‌خصوص زمانی درست است که شما بناست هم به عنوان بازیگر و هم به عنوان کارگردان مسئولیت داشته باشید. هر دوی این‌ها نیازمند غریزه‌هایی کارآمد و مهارت‌هایی جهت حل خلاقانه‌ی مشکلات هستند، ولی شما می‌توانید با داشتن یک برنامه‌ریزی منسجم، که با دقت زیاد به آن پایبند هستید، از خطرها و ضررها بکاهید. وقتی که در صحنه‌هایی که آن‌ها را کارگردانی می‌کنید بازی هم می‌کنید، دورخوانی، تمرین‌های صحنه‌ها و دوره‌ی صحنه‌ها را به دفعات انجام دهید تا همه چیز را به طور دقیق  آماده کرده باشید. در حالت ایده‌آل، همین که شما سر صحنه حاضر شوید، فقط کافی‌ست صحنه‌هایی را که از قبل به خوبی تمرین‌شان کرده‌اید فیلم‌برداری کنید.

۲- در صورت لزوم از یک جانشین استفاده کنید.

یکی دیگر از ترفندهای کارآمد برای زمانی که در صحنه‌ها خودتان (و یا دیگران) را کارگردانی می‌کنید این است که از یک جانشین به جای خودتان استفاده کنید تا بتوانید کاملاً روی کار کارگردانی تمرکز کنید. جانشین شما لزوماً نباید مثل همزاد شما باشد؛ تنها چیزی که شما نیاز دارید یک آدم زنده است که به شما در جنبه‌های تکنیکی کار، همچون نورپردازی، ضبط صدا و حرکات دوربین کمک کند. داشتن یک جانشین همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا به طور کامل ترکیب‌بندی‌ها، حالات و حرکات را در طی صحنه‌ها تجسم کنید.

۳- یک نفر که به او اعتماد دارید سر صحنه داشته باشید.

برای این که کاملاً بتوانید بین دو نقشِ به این مهمی تغییر وضعیت دهید، به یک نفر که به او اعتماد دارید به عنوان یک کارگردان جانشین غیررسمی نیاز خواهید داشت. اگر کار تولید فیلم شما به اندازه‌ی کافی بزرگ هست، آن فرد ممکن است دستیار اول‌تان باشد. ولی در تولیدات کوچک‌تر، آن فرد ممکن است مدیر فیلم‌برداری، مسئول تجهیزات دوربین و یا یکی دیگر از بازیگران باشد. اگر این فرد کسی است که شما به او اعتماد دارید و با او تفاهم‌نظر دارید، او می‌تواند به شُمایِ بازیگر بازخوردها و نت‌ها و راهنمایی‌هایی بدهد که بتواند به شما کمک کند زمانی که بناست بازی کنید، درون شخصیت باقی بمانید و حالت خود را حفظ کنید.

۴- مانیتورها کمک بزرگی هستند.

یکی از بزرگ‌ترین مشکل‌ها حین کارگردانیِ خودتان [به عنوان بازیگر] در صحنه‌ها این است که نمی‌توانید اجرای خودتان را ببینید. خوشبختانه، شما دوربین‌ها را حاضر و آماده دارید. مانیتور‌ها در این فرایند کمک بزرگی هستند. پس دیگر لازم نیست که شما و دیگر افراد گروه بعد از هر برداشت دور یک دوربین فیلم‌برداری جمع شوید. اگر شما چند عدد از این مانیتورها در یک چیدمان متحرک داشته باشید، می‌توانید مانیتورها را سمت خود قرار دهید تا بتوانید سر جای خود مانده و برداشت‌ها را بدون نیاز به ترک کردن مکان خود نظاره کنید.

۵- چند لحظه‌ای برای رفتن از یک مسئولیت به دیگری به خودتان زمان بدهید.

احتمالاً مهم‌ترین کاری که به عنوان یک بازیگر-کارگردان با چندین مسئولیت می‌توانید انجام دهید این است که به خودتان زمان کافی بدهید تا قبل از این که نقش جدید را برعهده بگیرید ارتباط خود را با نقش قبلی قطع کنید. اگر بعد از کارگردانی یک صحنه چند لحظه‌ای نیاز داشته باشید تا متمرکز شوید و بعد به طرف بازیگری در صحنه‌ی بعدی بروید، این به این معنی نیست که شما آدم کج‌خلقی هستید. بازیگری به اندازه‌ی کافی کار سختی هست و نیازمند تأمل در خود و توجه دقیق به جزئیات است و‌  این‌ها را فقط با اراده کردن نمی‌توان انجام داد. به دوستان و گروه خود برای کمک کردن اعتماد کنید، ولی به خودتان زمان بدهید تا در هر دو نقش بهترین عملکرد خود را ارائه دهید.


نویسنده: جوردن آلدریج (Jourdan Aldredge)

منبع: premiumbeat.com

ترجمه‌: محراب مددخانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه