آموزش: راه‌ حل‌های ساده (DIY) در فیلم‌سازی: چگونه با استفاده از ظرف مرغ سوخاری یک رینگ لایت دست‌ساز بسازیم؟

۲۴ فریم – جلیل موسوی: در گذر زمان و همگام با روند رو به رشد علاقه به سینما و فیلم‌سازی، روش‌های ساخت فیلم نیز دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند. این روش‌ها هم فرآیند فیلم‌سازی را راحت‌تر و هم دشوارتر کرده‌اند. راحت‌تر از این جهت که با پیشرفت‌های فنی صورت گرفته، ابزارهای جدید امکانات جدیدی فراروی فیلم‌سازان قرار داده‌اند و بسیاری از کارهایی که پیش‌تر اجرای‌شان به سادگی قابل تصور نبود، حال با ابزارهایی که در دسترس هستند قابل اجرا شده‌اند. با این حال، چنین ابزارهایی اغلب بسیار گران بوده و شاید به راحتی در اختیار فیلمسازان مستقل (مخاطبان اصلی ما در این بخش) قرار نگیرند و البته نیازی نیست که به دشواری‌های اقتصادی‌ زمانه‌مان هم اشاره کنیم. صرف‌نظر از این دلایل، البته این نیز همواره مطلوب خواهد بود که بتوان فرآیند فیلمسازی را با کم‌ترین هزینه‌ی ممکن به پایان رساند. از این رو بوده‌اند کسانی که سعی کرده‌اند با خلاقیت در کنار تسلطی که بر ابزار سینمایی دارند، به راه‌هایی فکر کنند که بی‌نیاز از تجهیزات گران‌قیمت بتوانند همان سطح از کارایی را در عمل داشته باشند. بخشی از تجربیات این افراد تحت عنوان روش‌های DIY (خودت بساز، Do It Yourself) و در قالب یادداشت‌ها، مقالات و ویدئو‌هایی در دسترس هستند. گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم نیز در راستای هدفی که برای خود تعریف کرده است کار ترجمه و آماده‌سازی مطالبی در این حوزه را به برنامه‌ی کاری خود افزوده است و امیدوار است با ارائه‌ی این مطالب سهم کوچکی در حل مشکلاتی که فیلم‌سازان با آن‌ها مواجه می‌شوند داشته باشد. شما هم اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید با ما و سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید. در اولین پست، امروز یادداشتی ارائه می‌کنیم درباره‌ی نحوه‌ی ساخت رینگ لایت دست‌ساز با استفاده از ظرف مرغ سوخاری و وسایلی ساده و در دسترس.

چگونه با استفاده از ظرف مرغ سوخاری یک رینگ لایت دست‌ساز بسازیم؟

اگر شما هم مثل من نمی‌دانید که با آن همه سطلِ خالیِ مرغ سوخاری که بر پیشخوانِ آشپزخانه‌تان انباشته‌اید چه کنید (البته که من به‌خوبی می‌دانم با آن‌ها چه کنم!)، روشِ خوبی به شما پیشنهاد می‌کنم که به‌وسیله‌ی آن می‌توانید این سطل‌های چرب را به یک رینگ لایت بی‌نظیر تبدیل کنید، و اگر چه این وسیله در اصل برای عکاسی با فلاش طراحی شده است، برای فیلم‌سازی نیز باید به‌خوبی به‌کار بیاید. برای ساختن این رینگ لایت تنها به یک سطل مقوایی، فویل آلومینیوم، پوشه پلاستیکی و مقداری نوار چسب نیاز دارید.

برای داشتنِ رینگ لایت راه‌های زیادی هست، می‌توان انواعِ آن را خرید یا ساخت، اما روشی که در این‌جا معرفی شده فوق‌العاده است، چون در آن از چیز‌هایی استفاده می‌شود که در هر گوشه‌‌‌ای از خانه می‌توان پیدا کرد – خصوصاً بعد از یک بازیِ فوتبال یا یک مهمانی باربیکیو (یا یک وعده غذای عادی شبِ پنج‌شنبه‌ای). لیا گرلاک (Laya Gerlock)، از دی‌آی‌وای فوتوگرافی، در پست خود مراحل ساختِ‌ِ این وسیله را توضیح داده و زمان ساختِ آن را چیزی در حدود ۲ ساعت تخمین زده است.

لوازم مورد نیاز برای ساخت رینگ لایت دست‌ساز:

  • ظرفِ مرغ سوخاری (در این مورد یک ظرف مناسب برای مرغ سوخاری ۱۲ تکه‌‌ای)
  • قیچی/کاتر
  • فویل آلومینیوم (یک راه بهتر هم هست: نوار چسب آلومینیوم)
  • نوار چسب و نوار چسب دوطرفه
  • کاغذ ترسیم
  • خودکار
  • پوشه‌ پلاستیکی/تخته طراحی (به‌دلخواه می‌تواند برای بخشِ اسنوتِ حلقه استفاده شود)

 

مراحل ساخت:

ابتدا حدود ۴ سانت (یک و نیم اینچ) از بالای سطل (برای بخش اصلی حلقه) بِبُرید:

سپس آن تکه را بردارید و بعد یک بخش به پهنای حدودی ۵ سانت (دو اینچ) نیز بِبُرید و جدا کنید تا محل ورود نور باشد:

سپس با استفاده از درِ ظرف، محدوده‌ی پایه‌ی حلقه را تعیین کنید. همچنین با رسم دایره‌ای کوچک‌تر در وسط، حفره‌ی رینگ لایت را مشخص کنید:

بخش بیرونی و درونی درِ ظرف (که بعدتر پایه‌ی رینگ لایت‌تان خواهد بود) را بِبُرید. (به چهار حفره‌ای که احتمالاَ خواهید دید توجهی نکنید، زیرا بعدتر می‌توان آن‌ها را با نوار چسب پوشاند.):

حال با استفاده از بخش باقی‌مانده‌ی ظرف، قسمتی را برای دیواره‌ی داخلی رینگ لایت برش دهید:

با استفاده از نوار چسب، دو بخش را به هم بچسبانید تا یک استوانه ایجاد شود. چیزی شبیه این شکل:

و در ادامه بخش دایره‌ای‌شکل کوچک‌تر را نیز در مرکز اضافه کنید، تا «حلقه»ای که بناست رینگ لایت باشد شکل گیرد. چیزی شبیه به تصویر زیر:

برای انتقالِ نور از منبعِ آن به حلقه‌ی اصلی باید «اسنوت» بسازید. اما گرلاک می‌گوید که می‌توان از باقیمانده‌‌ی ظرف، یا آن‌گونه که او ترجیح می‌دهد، از پوشه‌های پلاستیکیِ قدیمی یا تخته طراحیِ نازک برای این کار استفاده کرد. دلیل این ترجیح او این است که این دو مورد را راحت‌تر می‌توان شکل و برش داد.

نخستین گام ایجاد یک شکل مستطیلی است که ابزارتان بتواند در آن جا بگیرد.

پیش از چسباندن قطعات به هم، فویل آلومینیم یا نوار چسب آلومینیوم را در داخل قرار دهید:

گام بعدی ساختن قسمت زانویی رینگ لایت است که بدنه و بخش اسنوت را به هم متصل می‌کند. برای ساخت این قسمت می‌توان از پوشه‌های پلاستیکی استفاده کرد. حواس‌تان باشد که پیش از بستن بخش اسنوت، فویل آلومینیمی را درون آن قرار دهید. بهتر است در این مرحله از خود دوربین نیز استفاده کنید تا بتوانید طول قسمت زانویی رینگ لایت را اندازه‌گیری کنید.

حالا همه‌ی قسمت‌ها را با چسب به هم بچسبانید. هر چه بیشتر، بهتر.

روی سطح داخلی رینگْ فویل آلومینیمی قرار دهید:

قبل از قرار دادن فویل

بعد از قرار دادن فویل

مرحله‌ی اختیاری: من مقداری نوار جیر مشکی داشتم و سطح خارجی را با آن چسباندم. یک گزینه‌ی دیگر می‌تواند رنگ کردن سطح خارجی باشد.

قبل

بعد

قسمت بعدیْ سطح پخش‌کننده‌ی رینگ لایت است. رینگ لایت را بر روی کاغذ ترسیم قرار دهید:

مقداری از لبه‌های کاغذ ترسیم را نگه دارید و آن را تا زده و سطح خارجی رینگ لایت را با آن بپوشانید و چسب بزنید. داخل آن را برای بخش حفره‌ی رینگ لایت برش دهید:

بخش داخلی را تا زده و سپس چسب بزنید. باید شکلی شبیه به این پیدا کند:

و محصول نهایی چنین شکلی خواهد داشت:

و این‌ها چند نمونه از تصاویری هستند که می‌توان با چنین وسیله‌ای گرفت (برای ویدئو نیز به همین خوبی قابل استفاده است):

اگر ظرفِ مرغ سوخاری در دسترس‌تان نیست، می‌توانید از روش‌های دیگری برای این کار استفاده کنید – حتا مقوایِ نازک از چیزی غیر از ظرف مرغ سوخاری هم مناسب می‌تواند باشد! به نظرم کاغذِ مقوایی سنگین هم می‌تواند به‌ کار بیاید، اگر که ورق‌هایی بزرگ، متناسب با آن، ‌داشته باشید.

شما هم ایده‌ای برای انجام این کار به شکلی متفاوت دارید؟ خودتان تا‌به‌حال چنین چیزی ساخته‌اید؟ به دردتان خورد؟ برای ما از تجربیات‌تان بگویید.

نویسنده: وی رنه (V. Renée)
منابع: nofilmschool.com و diyphotography.net
ترجمه‌: جلیل موسوی