en
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

صفحه اصلی - مقاله و گفت گو - گفت‌وگو درباره پانزدهمین جشنواره فیلم کوتاه نهال: این پست از روز اعلام نام فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه تا روز اختتامیه، محلی برای ثبت نظرات شماست / با کامنت‌های‌تان در این بحث شرکت کنید

۲۴ فریم: با اعلام اسامی فیلم‌های راه یافته به بخش‌های مختلف پانزدهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال، این جشنواره نیز به روزهای برگزاری نزدیک می‌شود. مثل همیشه می‌توانید به صورت مستقیم نظرات خود را در مورد وجوه مختلف این رویداد (از کیفیت فیلم‌ها تا عملکرد هیئت انتخاب، داوری و تیم برگزارکننده) برای ما ارسال کنید تا در بخش کامنت‌ها به بحث و گفت‌وگو بنشینیم. این پست از روز مشخص شدن فیلم‌های حاضر در جشنواره تا روز اختتامیه، به روز می‌شود و محلی برای ثبت نظرات شماست. با کامنت‌های‌تان در این بحث شرکت کنید.

«۲۴ فریم» از این پس، روند بحث‌های مشارکتی را در قبال تمامی فستیوال‌های مهم فیلم کوتاه ایران اعمال خواهد کرد.

گزیده‌ای از مطالب ۲۴ فریم در مورد این دوره از جشنواره:

اسامى فیلم‌هاى کوتاه راه یافته به دو بخش ملى و بین‌الملل پانزدهمین دوره جشنواره نهال منتشر شد
گزارش نشست خبری پانزدهمین جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال
اعلام اسامی هنرمندان راه یافته به بخش مسابقه عکس و پوستر جشنواره نهال + رونمایی از پوستر پانزدهمین دوره
درباره فیلم‌های منتخب پانزدهمین دوره جشنواره نهال – ۱: «مثل بچه آدم» / بتمن بر چلیپا
درباره فیلم‌های منتخب پانزدهمین دوره جشنواره نهال – ۲: «چوب‌ها» / همه برای هیچ
درباره فیلم‌های منتخب پانزدهمین دوره جشنواره نهال – ۳: «ساقی» / جسارت پشت خطوط قرمز
درباره فیلم‌های منتخب پانزدهمین دوره جشنواره نهال – ۴: «سایه فیل» / سایه یک فیلم
درباره فیلم‌های منتخب پانزدهمین دوره جشنواره نهال – ۵: «خاکستر» / خفته بر خاکستر ژانر
درباره فیلم‌های منتخب پانزدهمین دوره جشنواره نهال – ۶: مستند «کنسرسیوم» / جست‌وجوگر و بی‌ادعا
درباره فیلم‌های منتخب پانزدهمین دوره جشنواره نهال – ۷: «کروکودیل» / فیلمی که نمی‌توان آن را جدی گرفت
درباره فیلم‌های منتخب پانزدهمین دوره جشنواره نهال – ۸: مستند «دوزخ» / شاهدان حمله شیمیایی سخن می‌گویند
درباره فیلم‌های منتخب پانزدهمین دوره جشنواره نهال – ۹: مستند «فرزند» / قدم زدن با قهرمان جنگ
بیانیه هیات انتخاب پانزدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال
نامزدهای پانزدهمین جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال معرفی شدند
برگزیدگان پانزدهمین جشنواره فیلم کوتاه نهال اعلام شدند / «تو هنوز اینجایی» جایزه بهترین فیلم را بدست آورد
محصولات «انجمن سینمای جوانان ایران» بیشترین نامزدی و جوایز را از پانزدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه «نهال» بدست آوردند / متاسفانه حتی در یک جشنواره دانشجویی، فیلم‌های مستقلی که با بودجه‌های محدودتری نسبت به محصولات این نهاد دولتی ساخته می‌شوند، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند!

گفت‌وگو درباره پانزدهمین جشنواره فیلم کوتاه نهال: این پست از روز اعلام نام فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه تا روز اختتامیه، محلی برای ثبت نظرات شماست / با کامنت‌های‌تان در این بحث شرکت کنید

 1. امین گفت:

  مطمئنا یکی از ضعیف ترین و بی برنامه ترین نهال ها رو در پیش رو خواهیم داشت. رفتار خردسالانه ی دبیر نهال پانزدهم آیینه ی تمام نمای این دوره از جشنواره است. حیف از زحمات سایر اعضای تیم اجرایی که توسط مدیریت … یک نفر از بین می رود.

 2. مریم گفت:

  به نظرم وجود و حضور جشنواره ای مثل نهال کاملا لازم هست چون این جشنواره مثل کوتاه تهران ملاحظات ارشادی رو نداره و از طرفی هم مثل جشن خانه سینما باند بازی توش دخیل نیست . یه جشنوارخ خود جوش دانشجویی هست که معمولا هم داوری هاش معقوله

  • سروش گفت:

   اینکه همچین جشنواره ای باشه بی‌نظیره منتها افتضا اونجاست که وقتی قراره این جشنواره دانشجو رو در اولویت بذاره و رویکردی کاملا دانشجویی داشته باشه، میاد و تمام اهدافش رو زیر سوال میبره و هم در داوری آدم حرفه ای کاندید میشه و بعضا جایزه میگیره (قصور از داوران نیست از تیم اجراییه چون داور رو توجیه نکردن که رویکرد جشنواره دیده شدن دانشجوهاست) و هم در انتخاب متاسفانه مثل خانه سینما پارتی و آشنایی در راس تصمیم گیری ها نقش بازی میکنه.

 3. سالار گفت:

  شخصا از دانشجو نبودن سه نفر از پذیرفته شدگان اطمینان کامل دارم، متاسفانه هیچ نظارتی بر روی این جشنواره وجود ندارد و چند دوره است که رفیق بازی بسیار پر رنگ تر شده است.
  نهال تنها جشنواره دانشجویی دنیاست که نام دانشگاه محل تحصیل منتخبین خود را اعلام نمیکند و این موضوع واقعا خنده دار است.

 4. مجتبی گفت:

  “پس از برگزاری اولین و تنها دورهٔ جشنواره‌ای تحت عنوان «فستیوال جامع دانشگاه هنر»، دانشجویان ورودی سال ۱۳۸۲ به علت پذیرفته نشدن فیلم‌هایشان در جشنواره، اعتراض خود را با معاونت وقت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، سیدمحسن هاشمی، در میان گذاشتند. او پیشنهاد برگزاری جشنوارهٔ تازه‌ای را داد. با استقبال دانشجویان از این پیشنهاد، اولین دورهٔ جشنوارهٔ نهال، در سال ۱۳۸۲، توسط دانشجویان سال اولی برگزار شد.”
  _________
  ۱۵ سال بعد دبیر وقت جشنواره از بیرون گذاشتن فیلم‌های دانشجویان دانشکده ذوق می کند و با لابی فیلم‌های آشغال دوستانش را به زور وارد فستیوال می‌کند. تبریک به دبیر … و تمامی همکاران او.

 5. MIna گفت:

  در جک بودن انتخاب ها همین بس که فیلمی که دوره ی پیش توی بخش خارج مسابقه بوده الان اومده توی بخش مسابقه، در احمقانه ترین جشنواره های دنیا هم شما نمی تونید فیلمتون رو دوبار بفرستین. اما در نهال همه چیز امکان پذیره…

 6. مرتضی گفت:

  این که یه جشنواره از ریل رسالت خودش خارج بشه و فیلم های دانشجوهاش که اساس تشکیل اون جشنواره هستن بدلیل متوسط یا ضعیف بودن حذف کنه و فیلم های غیر! با هزینه و تیم غیر دانشجویی وارد گود ماجرا بشن هم خنده داره و هم بشدت غم انگیز…

 7. ساقی گفت:

  به شخصه درک نمی‌کنم چطور هیچ کدام از فیلم های دانشجویان گرایش کارگردانی دانشکده ی سینما به این دوره از جشنواره راه نیافته؟گرچه می‌توان حدس زد که دبیر این جشنواره خردسالانه فیلم های عده‌ای غیر دانشجو و دوستان خود را در جشنواره چپانده است!فکر می‌کنم دبیر این دوره آنقدر بچه سال است که فلسفه ی اصلی جشنواره ی نهال را نمی‌داند.حیف از نهالی که تمام این سالها با راستی وعلاقه بزرگ شد و امسال به ریا و تقلب مبتلاست! چطور پانزده سال تلاش صادقانه ی دانشجویان را با بی‌درایتی خود نابود کردید آقای دبیر پانزده!!!!

 8. امیر گفت:

  جشنواره امسال نهال را با هر متر و معیاری حساب می کنیم مبتلا به تقلب است و به شخصه هیچ مشروعیتی برای این دوره جشنواره ، فیلمهایش و دبیریش قائل نیستم

 9. سروش گفت:

  اینکه فیلم تکراری وارد میشه مسله ای نیست که بشه گفت تقصیر کسی نیست خیلی نظارت ضعیفی داشتن که این اتفاق افتاده.

 10. مهدا پورمهدی گفت:

  شاید درست نباشه من به عنوان کسی که خودش توی این جشنواره فیلم داره اینجا حمایتی از جشنواره و دبیرش بکنم. قصدم هم حمایت نیست. می‌خوام نکته‌ای رو روشن کنم فقط:
  فکر می‌کنم هر جشنواره‌ای چه توی پروسه‌ی انتخاب و چه پروسه‌ی داوری اتفاقاتی براش پیش می‌آد که انتقادبرانگیز باشه برای عده‌ای. این انتقادات می‌تونه شفاف و مستقیم مطرح شه و جشنواره هم به اون‌ها پاسخ بده. اما چیزی که برای من جالبه اینه که معترضان به جشنواره حتی اسم کاملشون رو اینجا نمی‌نویسند که معلوم باشه کی داره به جشنواره و دبیرش اتهام وارد میکنه، و از اون سمت در توضیح اتهاماتی که می‌زنند هم واضح صحبت نمی‌کنند. نمی‌گن کدوم رفیق گرمابه و گلستان دبیر جشنواره فیلمش توی جشنواره حق فیلم بقیه رو خورده (اینکه فیلم همون رفیق گرمابه و گلستان رو دیدن یا نه خودش مساله دیگه‌ست) نمی‌گن کدوم فیلمسازی در حالی که دانشجو نیست فیلمش توی جشنواره ست. این خودش خیلی غیراخلاقیه و اگر جشنواره کار غیراخلاقی کرده باشه، شما منتقدان گرامی هم با این اتهام بی آدرس زدنتون بی‌اخلاق‌ترید. حداقل جسارت داشته باشید که حرفتون رو نپوشونید.
  و البته خیلی از مشکلاتی که به این دوره‌ی جشنواره نهال نسبت دادید دوره‌های قبلی هم بوده. از زمانی که نهال مثلاً بزرگ شد، بوده. نمی‌دونم چرا فقط آتیشش داره تو چشم دبیر دوره ۱۵ میره، که تا جایی که من توی لیست فیلمای انتخابی دیدم، فیلم صمیمی‌ترین دوستش حتی توی بخش خارج از مسابقه هم نیست.
  به نظرم در کنار پرسش‌گری، شرم و تلاش برای تهمت نزدن هم خوبه!

  • MIna گفت:

   ااا من خبر نداشتم که دوره‌های پیش هم فیلم‌های قدیمی رو دوباره میفرستادن و فیلمهای که دوره‌های قبل توی بخش خارج مسابقه بودن می اومدن توی بخش مسابقه :))) به نظرم گل بگیرین در جشنواره رو با این وضع … مدیریتیش…

   • مهدا پورمهدی گفت:

    عرض کردم اولش هم. قصدم حمایت از دبیر نهال نیست. خیلی از اعتراضات اتفاقا به جا هستن. فقط میشه واضح درباره این چیزا حرف زده بشه تا اینکه فقط علیه یه نفر و شخصیتش هوچی‌گری راه بندازن. جشنواره هم موظفه جواب انتقادات رو بده.

  • الکساندر دل پیرو گفت:

   بنظرم همین که شما خوشحال باشی که فیلمت هست کافیه بقیه میتونن به ابراهیم حاتمی کیا اعتراض کنن وگرنه ادم نیستند مگه نه ? 🙂

  • ناشناس! :)) گفت:

   عمو جان تو از اخلاقیات حرف نزن به همون شغل شریف پرده سینما پاره کردنت ادامه بده.

   • مهدا پورمهدی گفت:

    تو رو هم ارجاع میدم به جوابم به دل‌پیرو جان.
    آدمی که پشت حرف خودش هم حاضر نیست بایسته بنابراین کامنت ناشناس میده دم از ناراستی دبیر جشنواره نزنه بهتره به نظرم.

 11. پویا گفت:

  واقعا بعد از اعلام شدن نتیجه ی گزینش همیشه اعتراضات شروع میشن، با این حال من فکر میکنم سیاست های این دوره از جشنواره واقعا مغایر با سیاست‌های کلی نهال در سالهای گذشته بوده. فلسفه ی جشنواره‌ی نهال بر پایه نمایش آثار دانشجوها بوده. خیلی بی معنیه که اینطوری آثار دانشجوهایی دانشکده سینما تئاتر قلع و قمع شدن، با این حساب ما ها باید دیوونه باشیم که یکسال از وقتمون رو میذاریم برای برگزاری جشنواره ای که فیلم های بقیه رو نمایش بدیم!! :))

  در حال حاضر یک شائبه جدی راجع به دانشجو نبودن ۳ الی ۴ نفر وجود داره که اگه حقیقت داشته باشه قطعا باید برخورد بشه.

  از طرف دیگه این ماجرای حضور فیلم پارسال در بخش مسابقه امسال در هر متر و معیاری یک چیز مردود و مایه ی آبروریزیه!! دبیرخونه چطوری اصلا همچین فیلمی رو قبول کرده؟

  این شایعه ی قوی ای که جناب آقای دبیر شخصا ۴-۵ فیلم رو وارد بخش مسابقه کردن هم اگر صحت داره مایه ی تاسف کل سینما و تئاتر خواهد بود.

 12. پویا گفت:

  به نظرم زیاد سنگ اخلاقیات رو به سینه نزنیم چون کاملا بحث نسبی ای هست. از سفسطه گری هم دوری کنیم. به صورت شفاف مشخصه که یک فیلم که پارسال وارد بازبینی شده و در بخش خارج مسابقه هم وارد شده امسال دوباره شرکت کرده و وارد مسابقه شده !!! حالا چون من فامیلیمو ننوشتم کارم غیراخلاقیه و صورت مساله پاک میشه؟

  اینکه نام دانشگاه های که این دوستان درش دانشجو هستن اعلام نشده کاملا واضحه! نگاهی به ساده ترین جشنواره های دانشجویی دنیا بندازین میبینین که همشون این واضح ترین واضحات رو رعایت میکنن!!
  وظیفه دبیر جشنوارس که راجع به شائبه ی دانشجو نبودن یک سری از حاضرین توضیح بده.
  جشنواره نهال محلی برای دیده شدن آثار دانشجوها بوده ولی در حال حاضر هیچ فرقی با جشنواره های مزخرف منطقه ای و استانی نداره.
  این موضوع که در نهال های گذشته هم این ایرادات وارد بوده باز سفسطس! ما الان داریم راجع به نهال ۱۵ حرف میزنیم نه نهال های دیگه!!! و برای اینکار هم لازم نیست اسم کاملمون رو بنویسیم :))

  • مهدا پورمهدی گفت:

   منظور منو درست متوجه نشدید.
   گفتم اینکه کلی گویی میشه و دقیق از کارهای اشتباه هیئت انتخاب و دبیری جشنواره به صورت واضح صحبت نمیشه و فقط یه هجمه‌ی گنده علیه شخص دبیر ساخته میشه غیراخلاقیه.
   خیلی از اعتراضات شما و بقیه هم صحیح اند و باید بهشون جواب داده بشه. از جمله مساله‌ی فیلمای افرادی که می‌دونیم دانشجو نیستن.

  • ساقی احتشام‌زاده گفت:

   منم متوجه نشدم که چرا با ننوشتن فامیلیمون انگ بی‌اخلاقی به ما خورد! در مورد سایر مسائل هم کاملا با نظر شما موافقم اینبار فامیلیم رو هم نوشتم که بی اخلاقی صورت نگیره

 13. رسول همتی گفت:

  کم کم دیگه وقتش شده به نشانه اعتراض بریم یه جشنواره دیگه بزنیم که فیلمامون رو بتونیم نشون بدیم…
  ساقی احتشام زاده
  محمد معصومی
  اسماعیل کمالی
  امین صامتی
  بهار پژند
  محمد پورحسینی
  مانا مبینی
  ابوذر عزیزی
  رها امیرفضلی
  امین پاک پرور
  الهه اسماعیلی

  رسالت نهال این نیست…

  • ساقی احتشام‌زاده گفت:

   آخه اینم راهش نیست حیف از این نهالی نیست که تا اینجا بزرگش کردیم؟ من خودم بنیان‌گذار بخش بین‌الملل جشنواره بودم،کلی براش زحمت کشیدم و جواب ما این نباید باشه

 14. shahin گفت:

  همواره یک عضو از هییت گزینش جشنواره از دانشکده سینما تیاتر انتخاب میشد دلیلش هم کاملا مشخص بود. “حمایت از فیلمهای دانشجویان دانشکده”. حمایت از نمایش فیلم های بچه های دانشکده سنگ بنای این جشنواره بوده، مراسم بزرگداشت فلان کس یا پک داوران بزرگ یا ورکشاپ های خارجکی همه حاشین. متن ماجرا نمایش آثار بچه های دانشکدس در غیر این صورت نهال از فلان جشنواره درپیت انجمن سینمای جوان هم بی ارزش تر و بی اهمیت تره..

 15. مهرنوش گفت:

  واقعا به نظرتون وقتش نرسیده این جشنواره یه اساس نامه داشته باشه؟ یعنی هرسال هرکی بیشتر رای بیاره هرکاری دلش بخواد باید بکنه؟

 16. امین گفت:

  نهال تا جایی که دیدیم و تاجایی که ندیدیم و شنیدیم هدفش دیده شدن فیلم های دانشجوها بوده،این اصل انگار هرسال دورتر وفراموش تر میشه،
  داوری: واقعا ما اگر هیچ داوری نداریم که بیاد کارهارو ببینه تو بخش بین الملل ?اقای اسفندیار نژاد واقعا?
  اعلام شدن لیست فیلم های راه یافته برای همه واضح کرد که چقدر مهمه شکا یا لابی داشته باشید،یا اسمتان گنده باشد،یا فیلمتان درجایی دیده شده باشد ، یا درلیست عوامل فیلم تان نامهای بزرگ به چشم بخورد!

  اما واقعیت اینه : یک دانشجو سینما (مخصوصا ترسینماتاتر) عموما پول نداره،لابی و پارتی هم نداره اما فکر میکنه ایده که داره جذابه و با همه نداری هاش اونو میسازه ، به امید اینکه کارش رو هم دانشگاهی هاش و دوستاش و بقیه ببینن میفرسته نهال(تنهاجایی که میتونه امید داشته باشه دانشجوییه!) بعد باچی مواجه میشه?
  فیلم داور بین الملل تو بخش ملی حضور داره
  فیلم هایی که تو جشنواره های دیگه مثل کن و .. بودن حضور داره
  فیلم هایی که تهیه کننده سرشناس داشته حضور داره ،
  اما فیلم اون نیست!!
  حالا فرضا به این دانشجو صفت سال اول هم بچسبون ، دیگه میتونی بهش بگی نه اشکال نداره بیا فیلم بساز،کجا میخاد کارشو نشون بده?با کدوم امید?باکدوم انگیزه?
  بشخصه اعلام میکنم من و امثال من از نهال نامیدشدیم وفکرکنم همین کافی باشه برای دبیر وقت نهال
  بدترین اتفاق ممکن اینه که از دهن بعضی از بچها “تحریم نهال” هم شنیده میشه و این ینی بدونید که خیلی بد اشتباه کردید
  ودراخر هم پیشنهادم اینه:
  یا عنوان دانشجویی رو از جشنواره حذف کنید یا حداقل بفهمید که هدف جشنواره دیده شدن فیلم های دانشجوهاست نه شوآف کردن که فلان فیلم که در فلان جشنواره بود دراینجا هم هست و اگر حیلی دلتون میخاد ادای دین کنید به کله گنده ها میتونید یک بخش به جشنواره اضافه کنید تحت عنوان “نورچشمی ها” ،حتی ما موافقیم که جوایز رو ندید به این بخش بدین ولی درعوض فیلم های همه دانشجوها دیده بشن.

  واقعا خدا بخیر کنه سال آینده رو…

 17. بهار گفت:

  باورم نمیشه که حتا انقد فهم و … نداشتن که توی بخش خارج مسابقه لااقل امکان اکران فیلم های بچه ها رو فراهم کنن. وقتی فکر و ذکر یه سری آدم حمله به اکران فیلم حاتمی کیا میشه نتیجش میشه همین! اکران نشدن فیلم های بچه های خود دانشکده در جشنواره ی خودشون!!!

 18. منجیل :/ گفت:

  اینکه همه ی اتهامات به سمت دبیر باشه بی انصافیه، ولی واقعا دانشجوی سینما تآتری که همه میدونیم با چه بدبختی ای فیلم میسازه و احتمالا فیلمش جای دیگه ای امکان نمایش پیدا نخواهد کرد، اگه تو بخش حداقل خارج مسابقه نباشه پس دیگه چه انگیزه ای خواهد داشت برای فیلم بهتر ساختن؟ حداقل چیزی که خیلی ها میخوان اینه که فیلم به قول دوستان متوسطشون تو بخش خارج مسابقه پخش بشه و اصلا بخش خارج مسابقه انگار واسه همین هست، سالهای قبل که به این شکل بوده، خیرِ انشالله

 19. سپهر گفت:

  تقریبا میشه گفت جشنواره کاملا تبدیل به چیز دیگه ای شده، یادش بخیر زمانی که دو سه نفر از بچه های دبیرخونه توی جلسه ی گزینش شرکت می کردن و با چنگ و دندون از فیلم های هم کلاسی هاشون دفاع می کردن. الان زمونه امثال موجوداتیه که معترضین به نهال رو با حاتمی کیا مقایسه میکنین. جالبه که همین افراد دو ماه پیش خودشون رو از پرده ی فلاحت پور آویزون کرده بودن! :))
  به هرحال این نهال هم تموم میشه و روسیاهیش به مدیریت بی نظیر این دوره باقی میمونه 🙂

 20. najafi گفت:

  نمیدونم چه میشه گفت.ولی بچه ها یادتون نره هیچ کس دلش برا ما نمیسوزه و همینجوری ستاد فرهنگی دانشگاه دنبال اینه که جشنواره های دانشگاه اعم از مونولوگ و نهال رو بپیچونه و بودجه نده و نباید دستش بهونه داد و مشکل رو باید تو خودمون حل کنیم .ولی برای ما مهمه این جشنواره باشه .حداقل برا من و خیلی از هم دانشکده ای ها که با دست خالی کار میکنیم .. تو این اوضاع داغون یک جشنواره هم غنیمته برا دیده شدن فیلم ها
  به نظرم انجام چند تا کار میتونه اوضاع رو بهبود بده.یک دوستانی که اینجا اعتراض مینویسن خواهشن کامل بنویسن کدوم فیلم ها کارگردانشون دانشجو نیست که اگر واقعا صحت داره با مدرک پیگیری کنیم.و خواهشن بگن دقیق کدوم فیلم پارسال بوده و امسالم بوده. خواهشن اسم این فیلمم بگید که بشه پیگیری کرد.خواهشن الکی اگه اسم فیلم ها رو نمیدونید اعتراض نکنید.و دوستان میشه خیلی بهتر پیگیری کنیم و درخواست جلسه و یک نشست با حضور هئیت انتخاب و خود دبیر رو بدیم و دلیلشون رو برای انتخاب این اثار بپرسیم.و اونجا اگر لابی اتفاق افتاده باشه معلوم میشه.اینطوری هم اعتراض ها به جایی میرسه هم جشنواره بیش از این به حاشیه نمیره و هم جلوی عده ای که واقعا فیلم هاشون بده ولی الکی فقط اعتراض و به حاشیه بردن رو بلدن گرفته میشه.اگر واقعا تقلبی شده درخواست جلسه بدیم و تو جلسه پرسش و پاسخ با دبیر و هیت انتخاب همه چی مشخص میشه. و خواستار نوشتن ایین نامه برای نهال بشیم که هر سال سلایق شخصی جشنواره رو خراب نکنه..
  به هر صورت ما باید بدونیم نهال بهترین اتفاق هنری دانشگاه ماست و باید برای بهتر بودنش اعتراض کنیم نه برای به حاشیه بردنش

 21. najafi گفت:

  دوستانی که خواستار برگزاری جلسه هستند لطفا به یه اتفاق نظری برسن بریم باهم درخواست بدیم برای یک جلسه پرسش و پاسخ با دبیر و هیئت انتخاب تا همه چی شفاف سازی بشه و زودتر حاشیه ها کنار بره تا جشنواره حداقل تو زمان کم بتونه بهتر برگزار بشه

 22. سپهر گفت:

  دوستان دقت کنین فیلم کوتاه “بی زمین” دوره گذشته توی بخش خارج مسابقه بوده (با نام سپرده به زمین) و امسال در بخش مسابقه!!
  همینطور کارگردان این فیلم دانشجو نیستن و دو سال پیش فارغ التحصیل شدن.
  همچنین گویا دبیر جشنواره اصرار فراوانی به حضور چهار فیلم در بخش مسابقه داشته اند. که با مخالفت هییت گزینش مواجه شده اند، اما با استفاده از قدرت خودشون این چهار فیلم را در بخش مسابقه چپانده اند. امیدوارم دبیر جشنواره راجع به این دو مورد هر چه سریعتر توضیح دهند.
  پیشنهاد میکنم دبیرخانه نهال گواهی اشتغال به تحصیل دوستان بخش مسابقه را انتشار دهد. واقعا شک فراوانی در دانشجو بودن بخش عمده ای از لیست وجود دارد.

  در نهایت بیرون گذاشتن فیلم دانشجوهای دانشکده سینما یک حماقت محض بود. اینکار کل موجودیت نهال رو زیر سوال میبره متاسفانه.

 23. عماد گفت:

  زبون آدم از توصیف بعضی چیزا واقعا قاصره
  نمونه ی اعلاش شرح و حال جشنواره امسال نهال مال دانشجوهای سینماس
  من خیلی سرتونو درد نمیارم چون از قدیم الیام گفتن از ماست که بر ماست ، فقط اشاره به یه نکته کوچولو و رخصت
  تو هیچ جشنواره خرد و کلانی ، از جشنواره های منطقه ای سینماس نوجوان خودمون گرفته تا کن و خیلی از کله گنده های دیگش ، به عنوان یه اصل اساسی و مورد اتفاق نظر همه ، هیچ کدام از اعضای اصلی یک فیلم تولیدی ( کارگردان ، نوبسنده ، بازیگر ، تدوینگر و … ) اجازه انتخاب و داوری آثاری که به اون جشنواره فرستاده میشن رو ندارن
  یعنی چی ؟ با ذکر یه مثال ساده همه چی روشن میشه
  تو هیات انتخاب امسال تدوین گر به شدت کار درست یعنی خانم پویان شعله ور حضور داشتن که طبق قانون اساسی فوق هیچ فیلمی ( حداقل در بخش مسابقه ) نمی تونست حضور داشته باشه که ایشون به عنوان تدوینگر نقشی و سهمی تو اون ها داشتن و این در حالی است که حداقل تو ۳ تا از فیلم های بخش مسابقه اینجوری که ذهن ناقص من یاری می کنن ایشون زحمت تدوین کارها رو کشیدن .
  به نظرتون همه چی شبیه به شوخی نیست ؟
  با تمام احترامی که واسه هیات انتخاب قائلم ، نشستن دورهم و فیلم های خودشون رو واسه بخش مسابقه انتخاب کردن و از همه ی اتفاق های خنده دار دیگه که در بالا بهش کامل به درستی اشاره شده اگه بتونیم بگذریم از این دیگه خدایی نمیشه گذشت
  دوستان
  ملاک خوب و بد فیلم ها به نظرم تو مرحله ی بعد از رعایت اصول اساسی یک فرایند درست و قانونی باید مورد بررسی قرار بگیره
  اصلن گیرم همه ی فیلم های انتخابی شاهکار
  وقتی قانون اساسی انتخاب هیات انتخاب فیلم رعایت نشده و یکی از سه داور اصلی به انتخاب فیلم هایی که خودش نقشی اساسی تو اونها داشته دست زده به نظرتون حرفی واسه گفتن باقی می مونه ؟
  اصلا گیرم که اون سه چهار نفر غیر دانشجو هم دانشجو
  اصلا گیرم آقای اسفندیاری هم دانشجو
  وقتی خشت اول این دیوار کجه و اشتباه دیگه نباید عزیزان انتظاری بهتر از اینم داشت
  راستی یه پیش بینی اولیه هم در خصوص برندگان جوایز دارم بگم و برم بخوابم که واجب تره :
  بهترین فیلم ، مثل بچه آدم ( چراش رو نمی دونم چون هم تو کن بودن هم آقای برزگر زحمت تهیه اش رو کشیدن دیگه )
  بهترین بازیگر خانم ، شادی کرم رودی ( چون خب زشته دیگه اصلا بشه جایزه رو به کسی جز ایشون داد ، آقای برزگر چی می گن آخه )
  بهترین کارگردان ، یا وزیر دفتری گل با آرمان خوانساریان عزیز
  بهترین تدوین ، منکه به نظرم به خاطر همه ی زحماتی که کشیدن اصلا زشته به کسی جز پویان شعله ور عزیز بدن دیگه
  بهترین بازیگر مرد ….. ( حیف که مثه بچه ی آدم ،فیلم بازیگر خردسالش به سن قانونی نرسیده حیف )
  دیگه مابقی هم خودتون حدس بزنین خسته شدم خدایی
  واسه جام جهانی آماده شیم و به امید جشنواره ۱۶ ام بمونیم فک کنم بیشتر برد کردیم دوستان
  آها داشت.یادم می رفت جایزه اکادمی هم تقدیم می شود به : دیگه فک کنم خودتون بتونین حدس بزنین ، آخه ناسلامتی تازه از جشنواره کن برگشتن زشته آخه

  • پویان شعله ور گفت:

   سلام دوست عزیز
   چون خطاب به من این مطلب رو نوشته بودی باید بگم که در خارج از ایران ، بیشتر جشنواره ها هیات انتخابی داءمی دارند که حداقل چهار پنج سال مداوم هیات انتخاب جشنواره اند و در راستای سیاست های اون جشنواره انتخاب می کنند . در داخل ایران عوامل فیلم هم در خانه ی سینما (به عنوان مهمترین جشنواره فیلم کوتاه) و هم در جشنواره ی فیلم کوتاه تهران به عنوان هیات انتخاب می تونند حضور داشته باشند.‌ حرف شما فقط در مورد فیلمسازان مصداق داره نه در مورد عوامل فیلم.
   اما به خاطر قضاوتی که کردی باید بگم من نزدیک ده فیلم در جشنواره ی نهال تدوین کرده بودم که چهار فیلم از این تعداد هم در خانه ی سینما و هم در جشنواره ی فیلم کوتاه تهران حضور داشتند اما در جشنواره ی فیلم نهال انتخاب نشدند. خود این فیلمسازها به من معترض شدند و پیغام دادند . حتی کریم لک زاده هم فیلمی که همسرش سونیا سنجری بازی کرده بود رو رد کرد. اگر می بینی که سه فیلم حضور دارند سه فیلمی بودند که از نظر سه نفر اعضای هیات انتخاب کاملن شایستگی حضور داشتند و خوشبختانه علی رغم نظر تو لابی ای صورت نگرفته. یعنی ما فیلم هایی رو انتخاب کردیم که سه رای از هیات انتخاب دریافت کرده بودند. حتی اگر به قول تو من به همه ی فیلم های خودم رای می دادم با یک رای هیچ فیلمی بالا نمی یومد. در آخر باید بگم حداقل ده فیلم دیگه وجود داشتند که من از صمیم قلبم دوست داشتم تو این جشنواره حضور داشته باشند اما اونها هم از دونفر دیگه ی اعضای هیات انتخاب رای نیوردند. اما اسامی کارگردان هاشون برای همیشه در ذهنم می مونه و از هیچ کمکی بهشون دریغ نمی کنم.
   ممنونم و موفق باشی.‌

   • پویان شعله ور گفت:

    در مورد داستانی هم که فکر می کنند دبیر جشنواره از فیلم های دانشکده سینما تءاتر دفاع نکرده باید بگم متین احمدی تمام سعیش رو کرد که ما به فیلم های دانشگاه هنر توجه ویژه ای داشته باشیم و فکر می کنم حداقل ۹ فیلم از انتخاب های بخش مسابقه ی فیلم داستانی هم سینما تءاتری اند.‌ اما مسءله اینجاست که وقتی نهال جشنواره ی ملی دانشجویی است پس برای اعضای هیات انتخاب اولویت با فیلم هایی که بیشتر دوستشون دارند.

 24. صادق نالدرا گفت:

  این طرز جبهه گیرى بى منطق، که همراه با پرتاب کردن چند جمله ى “تکرارى” بى مدرک و اساس خطاب به دبیر جشنواره شده، بیشتر شبیه به رابطه ى رفتار گوسفند هاى در پى چوپان میمونه تا آدم هاى -مثلا- مترقى دنبال عدالت!
  خواهشا جاى خالى کردن ناراحتى هاى پیش آمده و خصومت هاى بعضا شخصى، اولا: یک نگاه دوباره به فیلمتان بیاندازید، چون هیئت داوران قطعا اعضاى فامیل و دوستانتان نیستند که به فیلم هاى شما الزاما بَه بَه و چَه چَه بگن و شاید واقعا ارزش پخش بعضى از این فیلم ها -سواى هزینه هاى چندین و چند میلیونى- خونه ى خاله باشه.
  دوما: یاد بگیرید با استناد به دلیل و مدرک واقعى اعتراضات خودتون رو بیان کنید، که حداقل ظاهر فهیم و مترقى دانشجوییتان حفظ شود -حتى اگر پشت اسم بازیکنان فوتبال خود را قایم میکنید که مثلا فردا روز با اینکه پشت سر کسى حرف میزنید، رو در رو شرم از ماچ و بوس و بغلتون نکنید-
  سوما: نمیدونم اصلا این کار چقدر حرفه اى و یا ممکن است ولى میتونید از تک تک اعضاى هیئت انتخاب حداقل دلایل رد فیلمتون رو جویا بشید شاید بعدش کمى منصفانه تر انگشت انتقادتون رو به سمت کسى راست کنید.

 25. سمیرا گفت:

  ‌آقا ماها همه حسود و تنگ نظر، ولی درخواست انتشار گواهی اشتغال به تحصیل حاضرین در بخش مسابقه درخواست زیادیه؟
  بخش زیادی از این دوستان حداقل ۲ ساله تحصیلشون تموم شده. چرا انقدر اصرار دارین با بی خردی این جشنواره رو بی ارزش کنین؟؟
  اون دوست عزیزی که قراره یه ماه دیگه با این وضعیت تندیس بگیره از این جشنواره آیا جایزش اندازه ی … ارزش داره؟

 26. ساسان گفت:

  دوستان زیاد دلتون رو برای منتشر شدن گواهی های اشتغال به تحصیل صابون نزنید. اصولا کسی اینجا براش این مسائل مهم نیست.

 27. شیما گفت:

  منم مثل اغلب بچه ها، درخواست می کنم گواهی اشتغال به تحصیل تمام کارگردانانی که فیلمهاشون در نهال پذیرفته شده منتشر بشه ، خلاف این ماجرا رو تقلبی اشکار در جشنواره نهال امسال می دونیم که عده ای با رانت و رفاقت وارد جشنواره شدن

 28. صدف گفت:

  یادش بخیر دو سال پیش یکی از دوستان که ۴ سال بود درسش تموم شده بود به نهال فیلم داده بود، و وقتی بهش بابت نامه ی اشتغال به تحصیلش گیر دادن مجبور شد با همکاری مدیر گروه دانشکدشون یه برگه جعل بکنه! اون دوستمون اون سال یکی از جایزه ها رو برد و هنوز که هنوزه توی دورهمی ها با افتخار از این دستاوردش تعریف میکنه. مساله اساسی برای من اینه که اون موقع حداقل دبیرخونه نهال به این چیزها حساس بود و پاپیچه فیلم سازها میشد، الان از هرکی سوال میکنم میگه اصن کسی از ما برگه اشتغال به تحصیل نخواسته!! قدیمی ترها حداقل مجبور بودن رنج دروغ و زحمت جعل رو به خودشون بدن. واسه فیلمسازی فعلی درب جشنواره نهال مثه … بازه!
  تبریک به همه ی جوجوهایی که به نهال به عنوان پرکننده ی رزومشون نگاه می کنند.

 29. نیکلا گفت:

  به نظر من اگه معترضا به جای رفتار بچه‌گانه‌ی ربط دادن کوتاهی‌های جشنواره به سن دبیر، خیلی واضح و روشن بگن چه فیلمی، چه داوری، چه تقلبی صورت گرفته رد و اثباتشون خیلی راحت‌تر میشه‌. دوستان متوجهم که یه مقدار عصبانی هستین و بخشی از اعتراضاتون به جاست، ولی تیکه زیر زیرکی انداختن چیزی رو درست نمیکنه.
  این اشکالی که الان وجود داره کوتاهی دبیر فعلی نیست، چیزیه که صرفاً تو هیچ نهالی بهش پرداخته نشده و اینجا بروز پیدا کرده.
  ما تو این جشنواره تعریف درستی از فیلم دانشجویی نداریم راستش. اصلا چند درصد عوامل باید دانشجو باشن؟ همینکه کارگردان دانشجو باشه کافیه؟ اگه کارگردان دانشجو باشه بعد دی‌کاپریو تو فیلمش بازی کنه هم قبوله؟ سقف بودجه وجود داره؟ شاید کسی اومد تو نهال ۱۷ مثلا، بودجه فیلمش شد سه میلیارد تومن… به منطق ما شاید جور در نیاد شرکت دادن همچین فیلمایی ولی وقتی قانون و اساسی وجود نداره، اتفاقی که میفته تقصیر شخص آقای احمدی نیست به نظرم، همه‌ی ما قابلیت شرکت توی جلسات معرفی کاندیداها رو داریم معمولاً، تو سه سالی که من شرکت کردم کسی (از جمله خودم) به این قضایا اشاره نکرده و درگیر بگو مگوی مناظره ها شده بودیم. من شاید خیلی در جریان نباشم و قدمهایی برداشته شده باشه در جهت تدوین اساسنامه‌ی درست؛ ولی وقتی نیست یه دانشجویی میاد فیلم میسازه با آدم حرفه‌ای غیر دانشجو و بودجه ی خوب و طبعاً بعضیا کنار میرن اینطوری و خوبی یا بدی این قضیه کاملاً بستگی به منتفع و متضررش داره.
  به نظرم قبل از اتمام سال تحصیلی فکری به حال تنظیم قوانین بشه با حضور دانشجوها، انجمن علمی و دبیر نهال فعلی و بعدی که حداقل از سال آینده بشه بدون حمله‌های شخصی پرداخت به تخلفات و اعتراضات.
  پروسه‌ی طبیعی ایه دوستان، میدونم من فیلم ندارم دوستای نزدیکم هم فیلم ندارن شاید درد شما رو کاملا متوجه نشم، ولی چون این جشنواره عامل ثابت نداره باگ زداییش خیلی راحت نیست با وجود حجم کار هرسال. من دبیر امسال رو شخصاً نمیشناسم ولی هرکی باشه به نظرم تقصیرات مال یه نفر نیست.

  فکر میکنم به هرصورت انجمن هرازگاهی برنامه‌ی پخش فیلمهای دانشجوهارو میذاره و متاسفانه ظاهرا شرکت درش کمه، اگه به هر دلیلی فیلمایی که تو بخش خارج از مسابقه هم پذیرفته نشدن و علاقه مندن که دیده بشه فیلم حداقل توی دانشگاه؛ موقتاً توی همچین برنامه‌ای شرکت کنن (با اینکه هدف اولیه‌ی نهال همین بوده) چون به هرحال ممکنه هدف جشنواره برای حفظ و ارتقای اعتبار، داشتن سطح کیفی خاصی باشه.
  صرفاً پیشنهاده موقتاً برای اینکه زحمات دوستانی که فیلم ساختن و دیده نمیشه فعلاً به باد نره، تا حالا اشکالات بررسی شه.

  • صدف گفت:

   من فکر میکنم ماجرا دیگه کمتر مربوط به یه اعتراض سادس. الان مساله انباشت اشتباهات و باگ های نهاله. اشتباهاتی که معمولا بخاطر تجربه و مشاوره گرفتن هایی که قبلا صورت میگرفت خیلی کمتر دیده میشدن، اولین و واضحترینش اینکه چه توی اساسنامه ی نهال و چه به صورت تجربی همیشه رسم بر این بوده که یک استاد هییت علمی (معمولا مدیر گروه دانشکده) در هییت انتخاب حضور داشته باشه تا حواسش باشه در حق فیلمهای بچه ها اجحافی صورت نگیره. امسال برای اولین بار هیچ عضو هییت علمی در تیم انتخاب حضور نداشت و متاسفانه اکثر فیلم های بچه های دانشکده کنار گذاشته شدن.
   من فک میکنم منظور از خردسال خطاب شدن دبیر این مدل بی تجربگی های ایشون باشه. به نظرم به افرادی که سرمایه و انرژی خودشون و یه گروهی رو صرف ساخت فیلمشون کردن و الان می بینن با یه سهل انگاری ساده علاوه بر اینکه فیلمشون امکان نمایش رو از دست میده تیکه هم میشنون که فیلمتون بد بوده و … حق بدین که عصبانی باشن. یه سری مسائل واقعا واضحات هستن، کسی که خودش رو نامزد دبیری نهال میکنه فقط وظیفش چاپ فراخوان و چارت بندی پخش فیلم ها نیست.

 30. عماد گفت:

  سپاس ویژه از خانم شعله ور عزیز بابت جوابگویشون
  من خیلی دوست ندارم بحث رو کشش بدم چون به نظرم یه جورایی بحث های این شکلی مثل نوش داروی بعد از مرگ سهرابه که فقط داغ دل آدمو تازه می کنه
  من فقط چون گفتین این قانون فقط در خصوص فیلم ساز صدق می کنه که نمی تونه هیات انتخاب بخش مسابقه باشه ممنونتون میشم یه مثال کوچولو از هر جشنواره و هر دوره و هر جایی که خودتون راحت ترین رو به من بگین که فیلمی رو در بخش مسابقه ، تاکید می کنم بخش مسابقه داشته که یکی از عوامل اصلی اش مثلا یه تدوینگر مثل خودتون تو هیات انتخابش حضور داشتن.
  مرسی ازتون
  راستی این داستان انتشار گواهی اشتغال به تحصیل رو هم شدیدا باهاش موافقم اگه به عنوان حداقل جواب گویی از طرف دبیر جشنواره واسه شفاف سازی بیشتر موضوع انجام بشه

 31. حميد گفت:

  جشنواره باندبازها همگی نشستن دور هم فیلمایی که دوست دارندو میفرستن تو جشنواره

 32. سپهر گفت:

  حدود یک هفته از افتضاحات نهال میگذره و هیچ واکنشی از مسئولین مشاهده نکردیم. عزیزانی که معتقید اعتراض به دبیر و سیاست های این دوره به جشنواره آسیب میزنه. تحویل بگیرین. این جشنواره امسال قطعا افتضاح ترین دوره ی خودشو پشت سر خواهد گذشت.

 33. ندا گفت:

  متین احمدی فقط رفیق بازی کرده. این رفیق بازی بلای جون مملکت ماست. امسال وقتی دبیر بره روی صحنه من هوش میکنم.

 34. ساقی احتشام زاده گفت:

  وقتی هیچ توضیحی از طرف تیم اجرایی جشنواره در رابطه با اعتراضات داده نمیشه تائیدیه به حرف معترضین چون قاعدتا توضیحی برای ارائه وجود نداره قاعدتا اگر نقصی در کار نبود تیم اجرایی از کارشون دفاع میکردن و اعتراضات رو بی جواب نمیذاشتن،همین بی اعتنایی به اعتراضات خودش نقص دیگه ی تیم اجرایی دوره ی پانزدهمه

 35. سامان گفت:

  من شخصا در نهال امسال حضور نخواهم داشت. تحمل این حجم از فساد و بی برنامگی واقعا به … خاصی احتیاج داره. کاملا مشخصه که وضع کشور چرا این شکلیه. همین چهار تا دانشجو میخوان وارد سیستم های مدیریتی بشن در آینده. فقط تاسف!

 36. ساسان احتشامی گفت:

  من از دانشجوهای رشته سینما هستم و سال اولی هستم … واقعا از این میزان بی برنامگی و عدم پاسخگویی حیرت کردم . الان صد تا کامنت فقط تو همین سایت هست که آقایان و خانوم ها پاسخگو باشید ولی هیچ کسی عین خیالش نیست . طبیعتا جایزه ها هم از الان تقسیم شده و دوستان در منزل در حال تمرین حرف های پشت میکروفون هستن . فقط می تونم بگم متاسفم

 37. علی گفت:

  به به چه افتتاحی
  به به چه بزرگداشتی
  گل کاشتین

 38. الکساندر دل پیرو گفت:

  دیروز من و خیلی ها منتظر یک افتتاحیه شلوغ بودیم مثل هرسال
  اما درکمال اعجب نهایتا شصت تا هشتاد نفر برای افتتاحیه و بزرگداشت اومدن!
  (اینو قیاس کنید با سال های قبل که سالن همیشه پرمیشد، تا عمق فاجعه امسال رو درک کنید)
  نکته مثبت مستند خوب و خوش ساخت دانشجویی برای بزرگداشت بود که خداقوت اما
  یکی از قسمت های بد برنامه دیروز مجری مضحک و نابلد و بی اطلاع از نهال و سینما ی اون و بدتر از اون حرف های قبیح دبیر جشنواره که بجای پاسخ دادن به تمام ناراحتی ها و شکایت ها این جمله را گفت و رفت :
  ” من اون گل سرخم که چیده نمیشم اما زیباییم برای شما خواهد موند”

  این چه فضاحتیه?چرا جوابگو نیستید? با افتخار فریاد میزنید بی عرضگی تون رو? …

 39. فرهاد گفت:

  من قبلا توی نهال فیلم داشتم و آقای لقمانی را با واسطه میشناسم. دوشنبه صبح فهمیدم که قراره بزرگداشت ایشون باشد. چرا درست اطلاع رسانی نکردید که آدمها بتونن بیان؟ با دوستم در دانشکده سینما تئاتر که دانشجوی علی لقمانی بود تماس گرفتم که آیا او رفته به بزرگداشت، ک گفت نرفته چون او هم دیر مطلع شده بوده و از این نهال بسیار شاکی بود. و گفت که شنیده خیلی خلوت بوده و دانشجوها نیومده بودند و از سینماییها هم دو سه نفر آمده بودند.
  چرا انقدر سطح پایین کار کردید؟!!! آن دانشکده و دانشجوهایش چرا هیچ کاری برای کتنرل اوضاع جشنواره و بزرگداشت آقای لقمانی نکردند؟ کسی بهتر از مسئولان بزرگداشت در آن دانشگاه پیدا نمیشد؟

  • N گفت:

   خوب شد شما نبودین که فضا رو ببینین. مجری رو ببینین. دانشفرو فیلمشو ببینین. ویدیوی نصفه فرهادی رو ببینین. متاسفم برای دانشکده سینما تئاتر که انگار صاحب نداره و هرکی هر کاری بخواد با اسم و بودجه نهال میکنه

  • غزل گفت:

   دوست عزیز، قصور از مسئولان برگزاری بزرگداشت نیست. مشکلاتی که به رسانه برمیگرده همونطور که میدونیم به روابط عمومی جشنواره مربوطه و با توجه به روندی که در این دوره مشاهده کردیم به طور کل نهال ۱۵ دوست داره مخفی و بی خبر و بی سر و صدا بمونه و بزرگداشت استاد لقمانی اولین مسئله ای نیست که در خبررسانیش کوتاهی شده.

   • Negar گفت:

    مجری برنامه، موسیقی برنامه، صحبتای ناقص فرهادی، فیلمی که درست کردن، افرادی که دعوت نشدن، پذیرایی کم سالن، همه اینا به مسئولان بزرگداشت مربوطه. همه چیز افتاده دست آدمای اشتباه. کاش بزرگداشت لقمانی سال دیگه‌ ای بود.

    • سامان گفت:

     دوست عزیز همه ی این‌هایی که گفتی مربوط به تیم تشریفات و روابط عمومی جشنوارس. وظیفه‌ی تیم بزرگداشت تولید متریال لازم (فیلم و نوشته) و هماهنگی سخنرانی‌ها است. پذیرایی و موسیقی و مجری دیگه چه ربطی به بزرگداشت داره آخه؟ :))

 40. N گفت:

  آقای احمدی شما رو چه حساب بزرگداشتی که برای استاد همه ماست رو دادین دست کسی که نه ما قبولش داریم نه جزو شاگردایی بوده که لقمانی قبلولش داشته باشه. یادمه سر کلاس هر بار لقمانی از عکسای دانشفر اشکال میگرفت. چرا این دانشفر دست از سر دانشکده بر نمیداره. هرجا نونی هست اونم خودشو جا میکنه. چقدر دیروز رفت بالا هی حرف زد هی گفت منم هستم. منو ببینین. من فیلم ساختم. من برای لقمانی فیلم ساختم. من آنالوگ ساختم. من با لقمانی خاطره دارم. من دارم این بزرگداشتو برگزار میکنم. آره تو برگزار کردی که انقدر بی روح بود و خلوت.

  • سامان گفت:

   اتفاقا به نظرم تا الان قابل دفاع ترین قسمت نهال زپرتی ۱۵ همین بخش بزرگداشتش بوده.
   یه خسته نباشید به بچه های تیم بزرگداشت.

 41. سارا گفت:

  جای شکر داره که افتتاحیه با وجود کم بودن جمعیت و هم چنان! پاسخ ندادن دبیر و عدم حضور هیئت انتخاب یه نقطه مثبت داشت و اونم مستند دانشجویان و مراسم بزرگداشت بود

 42. سپهر گفت:

  یاد بزرگداشت آقای شیردل در همین سالن ایوان شمس بخیر. وقتی آقای امیر نادری پیام صوتیشون تمام شد سالن منفجر شد. تمام صندلی ها پر بودن و عده ی زیادی هم صندلی گیرشون نیمده بود و ایستاده مراسم رو دنبال میکردن. حیف آقای لقمانی بزرگ که اینطوری براشون بزرگداشت گرفته شد. بازم دم بچه ها بزرگداشت گرم بابت مستند خوب و کار تمیزشون، ولی حیف که بی برنامگی های مکرر و قهر دانشجوهای دانشکده با نهال این مراسم رو انقدر کم فروغ کرده بود. امیدوارم این نهال زودتر فقط تموم بشه.

 43. علی گفت:

  فک می‌کنم خلوت‌ترین افتتاحیه‌ی تاریخ نهال بود. متاسفانه بزرگداشت آقای لقمانی هم علارغم زحماتی که برای تهیه فیلم ۱۶ میلیمیتری کشیده شده بود سوخت. واقعا این نهال رو به نظرم بذارین توی موزه برای عبرت سایرین…

 44. علی گفت:

  راستی لطفا سلام ما رو هم به دبیر نهال ۱۵ (گل سرخ سرافراز) برسونید.

 45. Sepehr گفت:

  دیروز سه شنبه اومده بودیم فیلم دوستمونُ فارابی ببینیم انقدر خلوت بود تعجب کردیم. این نتیجه برنامه های آقای دبیرتونه که یه کاری کرده که همه از این نهال فرار کنند. دیروز شنبدم که بزرگداشت علی لقمانی هم خوب نبوده. عکساش الان دیدم. انقدر سالن خالی بوده که عکاس روش نشده یه عکس لانگ شات از سالن بگیره ولی باز هم تو بعضی عکس ها معلومه که خلوته. …
  http://cinemapress.ir/photo/98746
  دوست فیلمسازم داشت می گفت اگر می دونست این طوری می خواد بشه فیلمش نمی داد به نهال. این همه بچه ها زحمت بگشن فیلم بسازن بدن نهال که همه بیان ببینند آخرش با ندونم کاری و … بازی های چند نفر این طوری برگزار بشه و این همه سرمایه به فنا بره. تاسف آوره. یه نامه بدید به معاونت فرهنگی دانشگاه که سال بعد نذاره این طوری بشه. نهال به فنا نره

 46. ساقی احتشام زاده گفت:

  عالی شد! کارگاه سینمای آلترناتیوم که دیر اطلاع رسانی کردن و باز فقط عده ای خاص رفتن! توضیحشونم اینه که ما مطمئن بودیم ۴۰ نفر پر میشه! پس ما چی؟ جای اینکه بذارین «بلیطو» که آدم های غیره بیان دوباره جای ما «دانشجو» ها رو بگیرن! میذاشتین اینستاگرام و رو سایت نهال که ماهایی که واقعا حقمون بود هم بتونیم بریم! یعنی زحمت نوشتن ۴۰ تا اسم رو به خودشون ندادن! البته که مطمئن بودن پر میشه کارگاه بدون ما!

  • لیلا گفت:

   این دیگه واقعا بی انصافیه نسبت به بچه های نهال.
   من خودم توی این کارگاه شرکت کردم و واقعا دم بچه ها گرم بابت برگزاریش. چرا که اولا با ادمای درست و حسابی دارن ورک شاپ و نشست میذارن, بعدم برنامه شو از یک هفته قبل توی فیلمشناخت نوشته بودن و طبعا مشکل خودتونه که به جای پیگیری دقیق برنامه, فقط میخواید تهمت بزنید و توهین کنید. حتما باید براتون دعوتنامه میفرستادن؟

 47. ص گفت:

  تقصیر متین احمدی نیست. تقصیر معاونت فرهنگی هست. دو ماه پیش تیم نهال از بی برنامه گیهای احمدی و بی توجهی هاش شکایت داشتن و نمی خواستن دیگه کار کنن. توی معاونت چند تا جلسه گذاشتن که احمدی دبیری نکنه. اما معاونت این موضوع رو جدی نگرفت و قضیه رو ماسمالی کرد و گفت با هم یه جوری دوست باشین و با هم کنار بیاین. با هم کنار اومدن و نتیجه اش شد این. اگر معاونت جدی گرفته بود و نظارت درستی کرده بود الان وضع نهال این نبود.

 48. مونا گفت:

  گویا سه جایزه اصلی رو قرار هست به فیلم مثل بچه آدم به کارگردانی ارین وزیر دفتری بدن …. سناریو این جشنواره خیلی قبل تر ها بسته شده

  • آلیو گفت:

   مثل بچه ی آدم خیلی فیلم خوبی بود! به نظرم با اختلاف بهتر بود از همه ی فیلمایی که تا الان توی جشنواره دیدم، بی انصافی نیست اگه جایزه ببره

 49. هوشنگ ابتهاج گفت:

  سلام واقعا گل کاشتید، من امروز بعد از اکران هائ نهال رفتم شامپو بخرم، در عرض ده روز سه تومن گرون شده بود. جدی دبیرنهال امسال داره چیکار می کنه؟ کاش یه نامه بنویسیم به معاون فرهنگی تا سال بعد شاهد این ناکارآمدی ها نباشیم.

 50. مائده گفت:

  من منکر بعضی ضعف های نهال ۱۵ نیستم, می تونست فیلمای بیشتری وارد جشنواره بشه… و ای کاش بچه ها نهالو تحریم نمی کردن تا اون سالن خالی نمونه.و فضای افتتاحیه هیجان بیشتری داشته باشه
  . وگرنه برنامه افتتاحیه بسیار منظم بود. غیر از یکی دو تا نقص که یکی ش مجری بود و اونیکی ویدئوی ناقص فرهادی… که اونم بهرحال نقص فنیه که پیش میاد. سالای قبلم بوده. نمیدونم چرا اینجا همه فقط دلشون میخواد کاستیا رو بگن و فحش بدن… من شاهد تلاش یک ساله بچه های نهال ۱۵ بودم, و می دونم که چقدر سختی کشیدن برای برگزاری ابرومندانه نهال. نمی دونم چرا هیچکس نمی پرسه نهال ۱۵ چطوری تونس ایوان شمس رو بعد از دوسال دوباره راضی کنه تا به نهال سرویس بده. چطوری بچه های بزرگداشت با فرهادی مکاتبه کردن, مستند ساختن… چطوری و با چه زحمتی بر خلاف سالای قبل به جای یدونه دوتا بزرگداشت برگزار کردن, کتاب چاپ کردن…دوهفته قبل از جشنواره اصلی هفته فیلم برگزار کردن… در تعجبم که چرا هیچکس اینجا از کیفیت خوب پخش امسال حرفی نمیزنه. چرا هیچکس نمبینه که چقدر باکسکشیا منظمتر از سالای قبله. بی برنامگی نداره و اشتباهاتش خیلی کمتره… که چه فیلمای درجه یکی توی بخش بین الملل هست, کسی نمیبینه که بین الملل امسال از سینه فونداسیون کن فیلم داره. وبه جای اینکه پاشن بیان فیلم ببینن و فیلمای پذیرفته شده زیر نظر بگیرن و تحلیل کنن فیلما و روند برگزاری جشنواره رو, نشستن تو خونه نگاه می کنن کجا باگ داره که بکوبنش… به عنوان کسی که دانشجوی سینماتئاتر نیس, وقتی که از دور به شما و جشنواره تون نگاه می کنم, از دوتا اتفاق حیرت می کنم. یکی حجم زحمتیه که بچه های نهال ۱۵ کشیدن و قدر نمیبینن… و دوم رفتار بقیه سینماتئاتریاس, که انگار فقط دلشون میخواد نهالیا رو بکشن به سینه فحش.
  بله, من هم به بعضی چیزا از جمله هیئت انتخاب و فیلمایی که پذیرفته شده اعتراض دارم. و فکر میکنم که هئیت انتخاب اشتباهاتی داشته و اونا هم نهال رو به عنوان یه جشنواره دانشجویی به درستی درک نکردن. و می تونس فیلمای خیلی زیادتری وارد جشنواره بشه و درگزینش ها دقت بیشتری بشه. اما واقعا این حجم از عصبانیت رو نمی فهمم. واقعا یکم درستتر نگاه کنید.. این قدر نسبت به این بچه های ۲۰ ساله ای که یک ساله از اوج جوونیشون دارن زحمت میکشن, بی انصاف و بیرحم نباشید… بیرحمانه دارید می کوبیدشون و این دور از شأنه… انرزی و ذوقشونو کور می کنید…

 51. پرنیا گفت:

  به نظر بچه‌های نهال امسال هم زحمت کشیدن و دستشون درد نکنه. اما رفتارهای کودکانه‌ی دبیر امسال خیلی حاشیه ساز شد. دبیر دوره‌ی پونزدهم انقد بی سیاست و … که سه روز مونده به اختتامیه نهال یه استوری بی شرمانه به اسم مثلا بیانیه چاپ کرده که شرم هرچی سینما- تئاتری شده! متاسفانه اخیرا چند تا … فکر کردن با بددهنی میتونن توجهات رو بخودشون جلب بکنن. نمونش نوشته ی چند وقت پیش یکی از همین آدما که معترضین رو با حاتمی کیا مقایسه کرده بود!!! جالبه بدونیم همین آقا یه فیلم افتضاح توی همین نهال داره که غیرقابل تحمله. واقعا کاشکی برگردین و با همون حمله به فلاحت پور خودنمایی کنین یه سری هاتون…

 52. امیر گفت:

  سلام.من بعنوان کسی که همه فیلم هارو دیدم به نظرم جای یک سری فیلم در لیست کاندیداهای جایزه بسیار خالیه و بعضی از فیلم ها کاندید شدنشون بسیار عجیب..
  با اینکه سلیقه همیشه در داوری هست و طبیعیه اما فیلمی مثل “بی زمین “که دورادور در جریانش بودم در این جشنواره بسیار مظلوم واقع شد. تم و نگاه این فیلم حرف تازه داشت برای گفتن برخلاف اکثر فیلم ها … و فکر میکنم در طراحی صحنه و فیلمبرداری و صدا و موسیقی بسیار حق کاندیدا شدن داشت…

 53. سمیرا گفت:

  واقعا خدا رو شکر که این فضاحت داره تموم میشه فردا…

 54. پوریا گفت:

  مرسی که دارین تموم میشین، واقعا تاریخی بودین این دوره… حال همه بده از رفتاراتون. مخصوصا جناب گل سرخ…

 55. سینا گفت:

  من این وسط فقط شرم کردم از اون موجود وقیحی که همکلاسی‌هاشو وقتی به این شیوه‌ی برگزاری اعتراض کردن با حاتمی کیا مقایسه کرد!! خیلی وقیحی بچه.

 56. صدف گفت:

  کاری که آقای گل سرخ با نهال کرد، چنگیزخان با چین نکرد…
  تبریک به همه ‌ی اقلیت پررو سینما تئاتر. خدا رو شکر فردا تموم میشین و … کم میشه از جشنواره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه