یادداشت هیئت مدیره‌ انجمن فیلم کوتاه در مورد ممیزی‌های اداره‌ی نظارت و ارزشیابی ارشاد

هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) بسیار خوشحال است از این که تعدادی از فیلم های بی مجوز مانده از سوی اداره ی نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی ارشاد، بالاخره مجوز نمایش در جشنواره فیلم کوتاه تهران را کسب نمودند و به جمع فیلم های جشنواره اضافه شدند. هیات مدیره از تمامی فیلمسازان و فعالان فیلم کوتاه که در این چند روز با تلاش خود این مسیر را هموارتر کردند سپاسگزار بوده و همچنین از همت و پیگیری اعضای شورای سیاستگذاری و دست اندرکاران جشنواره و دبیر محترم آن قدردانی می نماید.

هیات مدیره لازم می داند در این رابطه به چند نکته اشاره کند؛ این که از ابتدای اعلام نظر شورای نظارت ارشاد از طریق نمایندگان خود در شورای سیاستگذاری سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه (آقایان آرش رصافی و مسعود امینی تیرانی ) در جریان این موضوع قرار گرفته و به شکل پیوسته آن را رصد و پیگیری های خود را از طریق نمایندگان ادامه می داد. هیات مدیره در این رابطه به نمایندگی از اعضا صنف بیانیه ای صادر نکرد، چرا که معتقد بوده و هست که تا زمان مسدود نشدن مسیر تعامل و رای زنی برای حل مسائل، اولویت با آن شیوه است و بهتر است حتی الامکان جلوی واکنش های متقابل احتمالیِ طرف مقابل که صنف را از نیل به اهداف کوتاه و بلند مدت اش دور می کند، گرفت. با این وجود از اقدام خود جوش برخی از اعضاء صنف و فعالان فیلم کوتاه در نگارش نامه به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استقبال کرد و حتی تعدادی از اعضای هیات مدیره نیز به جمع آن پیوستند.

حالا هم علی رغم ختم به خیر شدن فعلی بخش عظیمی از ماجرای امسال، با توجه به این نکته که در طول همه این سال ها، فیلمسازان زیادی در عرصه فیلم کوتاه از این تصمیم گیری های شخصی و سلیقه ای و سیاست های یک بام و چند هواییِ اداره نظارت و ارزش یابی و دیگر ادارات و سازمان ها و نهادهای این چنینی لطمه خورده اند، هیات مدیره ی ایسفا وظیفه خود می داند پیگیری را تا رسیدن به پاسخی مشخص و قانونی مدوّن و حذف سلیقه های فردی در ارزیابی شرایط نمایش فیلم ها در جشنواره های فیلم کوتاه ادامه دهد. زیرا معتقد است که اکثر فیلمسازان با قوانین کشور آشنا بوده و در فیلم هاشان به آن احترام می گذارند، اما آن چه را که بر نمی تابند، اِعمال سلیقه یک یا چند نفر است که بخواهند بر آنان برچسبِ ابتذال و عبور از قوانین بزنند. زیرا کیست که نداند در این روزها که تلویزیون و شبکه ویدئویی و سینمای پرفروش ما را ابتذال فرا گرفته، اگر در جایی هنوز بتوان پاکی، اصالت، صداقت، استقلال و هنرمندی را جستجو کرد ، همین سینمای مستقل و کوتاه است.

هیات مدیره معتقد است تایید یا عد‌م تایید نمایش فیلم های کوتاه در جشنواره های فیلم کوتاه باید بر عهده دبیرِ جشنواره و شورایِ سیاستگذاری آن قرار گیرد و نباید چنین راحت حق نمایش های جشنواره ای از فیلمسازانی که عموما با دست خالی و بدون حمایت این موسسه و آن نهاد، فیلم شان را می سازند گرفته شود. به امید روزی که انصاف و اعتدال و خلوص و بی غرضی، چنان سر لوحه ی کردار هر دو طرف این معادله(هم فیلمسازان و هم ناظران) قرار گیرد که دیگر نیازی به نظارت و ارزش یابی و تایید و تکذیب و بیانیه و رای زنی و حبس و آزادی نباشد. ان شاء الله.

هیات مدیره ایسفا