آموزش: جمعه‌های کاربردی (هر آن چه می‌خواستید …) / پنج اشتباه عجیب و رایج در بین فیلمسازان مبتدی که احتمالاً شما هم بخواهید از آن‌ها دوری کنید

۲۴ فریم – سرویس آموزش: عنوان کلی پست‌های روز جمعه سرویس آموزش ۲۴ فریم، جمعه های کاربردی (هر آن چه می خواستید درباره فیلمسازی بدانید، اما می ترسیدید بپرسید) است و چارچوب مطالب آن مباحث کاربردی در فیلمسازی با تاکید بر نکات تولیدی، راهکارهای فیلمسازی، فیلمبرداری، فیلمنامه، تدوین، کارگردانی، صدا و مطالب آموزشی درباره نرم افزارهای مربوط می باشد. در ویدیوی این پست به پنج اشتباه رایج فیلمسازان تازه کار و مبتدی اشاره می شود.

اشتباه ها در آغاز راه فیلمسازی امری رایج هستند، اما هر اشتباهی نباید روا شمرده شود.

اولین سال فیلمسازی یا آن گونه که من ترجیح می‌دهم خطابش کنم «اشتباه کردن بی‌وقفه تا زمانی که به‌ شکلی یک فیلم تولید شود.» همه‌ ما به‌عنوان افرادی تازه‌کار کمی پرمدعا هستیم، این گونه نیست؟ ما زمان زیادی را به فکر کردن به جزئیات بی ‌اهمیت سپری می‌کنیم، درحالی که به موارد اساسی بسیار کم می‌ پردازیم، که نتیجه‌ آن برجای‌ ماندن اثر متعفن بدبیاری‌‌‌ها و ابتکار‌هایی است که بد اجرا شده‌‌اند، چنان که در دستان لرزان خود فیلم فوق‌نکبت‌بار خاتمه‌یافته را چنگ می‌زنیم. حتماً تجربه‌ معرکه ‌ای بوده است! هرچند اگر دوباره بخواهیم چنین کاری را انجام دهیم، مطمئناً ترجیح خواهیم داد که از اشتباهاتی که در طول کار مرتکب شده‌ایم، اجتناب کنیم. در این ویدیو که از سایت nofilmschool انتخاب و به طور اختصاصی از سوی گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ترجمه و زیرنویس شده است، روبیدیم وو از Crimson Engine، پنج اشتباه معمول فیلمسازان تازه‌کار را که کمتر به آن‌ها پرداخته شده است، مرور می‌کند. اگر اولین بار است که دست به دوربین می‌برید، این ویدیو به تماشایش می‌ارزد.

فکر کردن به این که باید دوربین خرید

اولین کاری که پیش از ساختن اولین فیلمم انجام دادم، خریدن دوربینی گران‌قیمت بود با پولی که قرار بود صرف هزینه‌ی تحصیلات پرخرجم شود. حالا از این تصمیم پشیمان نیستم و آن را اشتباه نمی‌دانم، اما برای برخی فیلمسازان که مسیر فیلمسازی خود را نمی‌شناسند، خریدن دوربینی گران‌قیمت از همان آغاز، بهترین کار ممکن نیست. این احتمال وجود دارد که بیشتر علاقه‌مند به کارگردانی، تدوین یا فیلم‌نامه‌نویسی باشید تا فیلم‌برداری، که در این صورت نیازی به خرید بی‌درنگ دوربین نخواهد بود. البته این به این معنا نیست که خرید دوربین تصمیم اشتباهی است یا فیلم ‌نامه ‌نویسان، تدوینگران و کارگردانان نباید کار با دوربین را بلد باشند؛ نکته‌ای که وو اینجا در نظر دارد این است که تازه‌کاران نباید خیال کنند حتما پیش از شروع کار نیاز به خرید دوربین دارند.

تهیه نکردن «لیست»

رابرت رودریگز، شورشی بدون عوامل، خود به فیلمسازان مستقل بدون بودجه توصیه می‌کند که پیش از ساخت فیلم «لیست»ی از تمامی منابع سینمایی بالقوه لازم تهیه کنند. این امر از اهمیت زیادی برخوردار است، چون به شما تصور روشن‌ تری از ابزار و لوازم، لباس‌ها، لوکیشن‌ها، گروه بازیگران و گروه عوامل در دسترس می‌دهد که یا هزینه‌ای برای شما ندارند یا هزینه‌ای کم در برخواهند داشت. بنابراین، به‌جای آن که درباره‌ ماموریتی غیرممکن به اهرام ثلاثه فیلم بسازید، به لیست خود نگاهی بیاندازید و ببینید که ارزان‌ تر و راحت ‌تر خواهد بود که فیلمی بسازید که در آن از منابع در دسترس‌تان استفاده کنید.

انتخاب بازیگران خوش بر و رویی که توانایی بازیگری ندارند

طبیعی است که بخواهید از افراد جذاب در فیلم خود استفاده کنید، اما چنین کاری همیشه بهترین انتخاب ممکن نیست. به‌نظر وو بازیگران را برای توانایی‌شان در بازی کردن انتخاب کنید، نه ظاهرشان، چون حتا یک صورت زیبا و عضلات شکم برجسته نیز نمی‌توانند یک بازی ضعیف را پوشش دهند.

گیر افتادن در جادوی فیلم

اولین باری که فیلمنامه خود را از زبان بازیگران شنیدم، احتمالاً مهم‌ترین لحظه‌ زندگی من تا آن زمان بود. با این حال نباید در چنین وضعیتی گیر کرد و نباید فریب چنین وضعیتی را خورد. جادوی سینما مفرح و هیجان‌انگیز است، اما به خاطر داشته باشید که خود‌بینی را پیش از رفتن سر صحنه کنار بگذارید، در غیر این صورت، توانایی تشخیص آنچه واقعا خوب است و به کار می‌آید را نخواهید داشت.

شتاب زدگی در تولید

تولید کابوس لعنتی زیبایی است. تمامی آن ساعت ‌های طولانی و بی‌خوابی شب‌ ها و ایستادن های مداوم و غذا نخوردن‌ کافی، نوعی رنج بردن سعادتمندانه است که طلب می‌کند تا با نهایت سرعت کار را به اتمام برسانید… تا در نهایت، لذت انجام دوباره‌ی آن را برای پروژه بعدی‌تان داشته باشید. اما عجله نکنید. عجله نکنید. بگذارید زمان بگذرد و ضرباهنگ خود را بیابید، چراکه مراحل پس‌ازتولید و شب‌های بی‌خوابی بسیاری در انتظار شما خواهد بود.

منبع: www.nofilmschool.com

ترجمه: جلیل موسوی
زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور