آموزش: دوشنبه‌های بزرگان (در میان ستارگان) / جیم جارموش: در ستایش سیگار کشیدن

۲۴ فریم– سرویس آموزش: عنوان کلی پست‌های روز دوشنبه سرویس آموزش ۲۴ فریم، دوشنبه‌های بزرگان (در میان ستارگان) است و چارچوب مطالب آن معرفی یک فیلمساز صاحب سبک و بحث در تکنیک های کار و دلایل ماندگاری اش می باشد. در ویدیوی این پست. نگاهی داریم به دلبستگی و نگاه ستایش آمیز فیلمساز شاخص و مستقل آمریکایی، جیم جارموش، به «سیگار کشیدن».

چه سیگاری باشید یا نه، نمی توان انکار کرد که سیگار و سیگار کشیدن ظاهراً جزء لاینفک فضاهای هنری و به ویژه سینمایی است. شاید چندان مبالغه آمیز نباشد اگر بگوییم که بسیاری از علاقه مندان به سینما و بالاخص هنر بازیگری، نخستین جرقه های علاقه خود را در شخصیت هایی در سینما یافته اند که سیگاری بوده اند، به گونه ای که شاید تصور آن ها بدون سیگار امکان پذیر نباشد. کافی ست همفری بوگارت و لورن باکال را در داشتن و نداشتن (۱۹۴۴)، مارلون براندو و اوا مری سنت در در بارانداز (۱۹۵۴)، مارلین دیتریش در فرشته (۱۹۳۷)، ریتا هیورث در گیلدا (۱۹۴۶) و حتا به عنوان مثالی متاخرتر به متیو مک کانهی در سریال کارآگاه حقیقی اشاره کرد. اما فیلم-مقاله این پست درباره یک بازیگر نیست؛ بلکه درباره یک کارگردان است.

جیم جارموش فیلمسازی است که در دهه 80 میلادی به عنوان یکی از مهم ترین فیلمسازان مستقل خود را معرفی نمود. جارموش اولین فیلمش، «تابستان طولانی»، را با کمک هزینه ای که از دانشکده اش دریافت کرد ساخت و به همین دلیل تحویل مدرک تحصلیش را به تعویق انداختند. اما همین فیلم برنده یکی از مهم ترین جوایز در جشنواره مانهایم Mannheim-Heidelberg)) شد. دو سال بعد با فیلم های باقیمانده از فیلم «موقعیت چیزها» اثر ویم وندرس فیلم نیم ساعته «عجیب تر از بهشت» را می سازد، گرچه این فیلم را دو سال دیگر در سال 1984 به اتمام می رساند و با این فیلم نیز برنده جایزه ویژه جشنواره کن می شود. جارموش به عنوان یک فیلمساز مستقل، آثار نه چندان زیاد اما درخور توجهی دارد که در این فیلم-مقاله به برخی از آن ها اشاره خواهد شد. در فیلم های وی معمولاً برخی المان‌ها و پراپ‌هایی وجود دارند که موتیف‌وار درآثار وی تکرار می شوند. همچنین می توان به شخصیت های سرد و تنها در فیلم ‌های وی اشاره کرد که نمونه اش را می ‌توان در فیلم های «تابستان دائمی»، «عجیب تر از بهشت»، «مغلوب قانون» و چند اثر دیگر نیز مشاهده کرد. در این فیلم-مقاله به یکی از همان المان های مشخص و خاص خود جارموش خواهیم پرداخت. المانی که حتا در عنوان یکی از فیلم ‌های اپیزودیک او نیز ظاهر شده است: «سیگار»

در این فیلم-مقاله کوتاه که ساخته محمد تارک (Mohammed Tarek) است و از کانال یوتیوب Cimathequea انتخاب شده  و به طور اختصاصی از سوی گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ترجمه و زیرنویس شده است، به دلبستگی این کارگردان به سیگار و استفاده از آن در فیلم هایش با نگاهی گذرا به بخش هایی از آثارش پرداخته شده است.

 

ترجمه: امیررضا قانعی محمدی

زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور