حضور انیمیشن‌های کوتاه ایرانی در جشنواره‌های جهانی: یال و کوپال (ملبورن)، آلفابت (هیروشیما) و آقای گوزن (زاگرب)

۲۴ فریم: انیمیشن کوتاه «یال و کوپال» در جشنواره انیمیشن Melbourne استرالیا به نمایش در خواهد آمد. به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، انیمیشن کوتاه «یال و کوپال» ساخته شیوا صادق‌ اسدی در هجدهمین دوره جشنواره بین‌المللی انیمیشن  Melbourne استرلیا به روی پرده خواهد رفت.

جشنواره انیمیشن Melbourne به عنوان یکی از معتبرترین جشنواره‌های انیمیشن در جهان از سال ۲۰۰۱ فعالیت خود را با همکاری مرکز تصویر متحرک استرالیا، انجمن فیلم استرالیا و شهرداری ملبورن برگزار می‌شود. هجدهمین دوره جشنواره بین‌المللی انیمیشن Melbourne ۱۷ تا ۲۴ ژوئن (۲۷ خرداد تا ۳ تیر) برگزار خواهد شد.

از طرفی انیمیشن کوتاه «آلفابت» ساخته کیانوش عابدی به جشنواره هیروشیما ژاپن راه یافت. هفدهمین دوره جشنواره هیروشیما که از ۲۳ تا ۲۷ آگوست برابر با ۱ تا ۵ شهریورماه در ژاپن برگزار می شود، جزو ۵ جشنواره معتبر انیمیشن دنیا و کوالیفای اسکار نیز است. از بین ۲۸۴۲ متقاضی ۷۵ فیلم به این جشنواره راه یافته است. انیمیشن «آلفابت» در بخش بهترین های دنیا (THE BEST OF WORLD) در این جشنواره حضور پیدا می‌کند.

به نقل از مهر، «آلفابت» زندگی انسان‌هایی را روایت می‌کند که زندگی کردن را فراموش کرده و از آگاهی و حقیقت دور مانده‌اند. به طور کلی این فیلم در مورد مردمانی است که سال‌ها است الفبای زیستن را از یاد برده‌اند، نمی‌بینند، نمی‌شنوند و سخنی بر لب نمی‌سرایند، ولی کلمات بی‌قرار در انتظارند.

از سوی دیگر بیست و هشتمین جشنواره جهانی انیمیشن «زاگرب» کرواسی از انیمیشن مجتبی موسوی تقدیر کرد. به نقل از «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های انیمیشن جهان است؛ در این دوره از یک انیمیشن ایرانی تقدیر کرد. هیئت داوران جشنواره از آقای گوزن ساخته مجتبی موسوی تقدیر کردند.

در خلاصه داستان آقای گوزن آمده: در یک ایستگاه مترو ویران شده که شبیه به متروهای جوامع مدرن اروپایی است. مردم در این جامعه چهره‌های حیوانی دارند و انسانیت را فراموش کرده‌اند. بیست و هشتمین جشنواره انیمیشن «زاگرب» ۴ تا ۹ ژوئن در شهر زاگرب کشور کرواسی برگزار شد.