معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۲۰: شیکاگو/ معرفی بخش‌های مختلف، ددلاین‌ها و اطلاعات دیگر

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو رویدادی سالانه و رقابتی برای معرفی و ارائه­ برترین آثار مدیوم تصاویر متحرک است تا درک بهتری میان مردم ایجاد کرده و نقش مثبتی در جهت ارتقا این هنر ایفا نماید. شاید همین توصیف آرمانی، بهترین جملات درباره­ تخصصی ترین جشنواره فیلم شیکاگو باشد. جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو پرسابقه ترین جشنواره­ رقابتی فیلم در آمریکای شمالی در طی ۵۴ برگزاری خود است.

این جشنواره با گردآوری بهترین آثار سینمایی کوتاه و بلند از سراسر دنبا با رویکردی متنوع، در ۱۳ بخش به نمایش آثار برگزیده می پردازد.

مسابقه فیلم های بلند بین المللی

در این بخش آثاری گوناگون از تمامی ژانرها ارائه گردیده و برای دریافت جایزه پر افتخار Gold Hugo و جایزه های بهترین بازیگر زن و مرد، بهترین کارگردانی، بهترین نویسنده و … به رقابت می پردازند.

مسابقه New Directors

بخش ویژه فیلم های اول و دوم بلند کارگردانان جوان می باشد و آثار منتخب می بایست نخستین اکرانشان را در ایالات متحده ی امریکا در این جشنواره تجربه کنند.

مسابقه مستند

این بخش با نگاهی گسترده به فرم مستند یکی از جذاب ترین مسابقه های فیلم مستند در جهان را شامل می شود. آثار راه یافته، نخستین اکران خود در ایالات متحده را می بایست در این جشنواره تجربه کنند.

مسابقه فیلم کوتاه

شاید این بخش جشنواره فیلم شیکاگو را بتوان یکی از معتبر ترین بخش های رقابتی فیلم کوتاه در جهان نامید. بخشی که میزبان آثار کوتاه بین المللی از جمله مستند ، انیمیشن و Live-Action می باشد. برگزیدگان این بخش نه تنها فرصتی کم نظیر برای نمایش فیلم خود در یک جشنواره معتبر را به دست می آورند، بلکه برندگان دو جایره بهترین فیلم مستند کوتاه و بهترین اثر Live Action کوتاه نیز مستقیما به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی برای جایزه اسکار معرفی می گردند. این بخش میزبان آثار زیر ۴۰ دقیقه خواهد بود.

مسابقه out-look

این بخش مختص فیلم هایی با موضوعیت اقلیت های هویتی و جنسی را شامل می شود که نگاه و رویکردی جدید و هنری را به این مسائل و موضوعات دارند.

City & State

این بخش ویژه فیلمهایی از ایالت ایلینویز و شهر شیکاگو آمریکا است.

بخش های غیر رقابتی

after dark

این بخش ویژه آثاری با ژانر ترسناک و thriller است.

Black Prespective

این بخش که ۲۲ سال است در جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو حضور دارد، مختص نمایش آثار مربوط به سیاه پوستان و فرهنگ آنان است. این بخش بین المللی نه تنها میزبان آمریکایی_آفریقایی تباران فیلم ساز است، بلکه از سرتاسر دنیا آثاری را که به فرهنگ غنی سیاه پوستان می پردازند را مورد توجه قرار می دهد.

Cinamas of Americas

این بخش ویژه فیلمسازانی از منطقه آمریکای مرکزی، جنوبی و مکزیک و سواحل کارائیب است.

World Cinema

بخشی ویژه نمایش آثار کلاسیک سینمای جهان

U.S Indies
در این بخش آثار مستقل آمریکایی که در فیلمسازی نوآوری و تازگی را به نمایش گذاشته اند ارائه می گردند.

تاریخ های مهم جشنواره:

۹ جولای آخرین مهلت ارسال آثار

لازم به ذکر است آثار کوتاه ارسالی می بایست نخستین اکران خود در شیکاگو را در این جشنواره داشته باشند.