افزایش قیمت ارز چه تاثیری بر فعالیت پخش بین‌المللی فیلم‌های کوتاه دارد؟

۲۴ فریم: در ماه‌های اخیر، قیمت ارز افزایش زیادی داشته و این روند می‌تواند تاثیراتی منفی بر پخش فیلم کوتاه داشته باشد.

همانطور که می‌دانید بسیاری از فستیوال‌ها و به ویژه فستیوال‌های معتبر مبلغ ثبت‌نام دریافت می‌کنند که برای پرداخت آن باید به کارت‌های ارزی مراجعه نمایید. برای مثال جشنواره‌ای معتبر و ورودی اسکار هزینه 50 دلاری را برای ثبت نام طلب می‌کند که در شرایط فعلی با احتساب کارمزد کارت‌های مستر یا ویزا، شما باید 600 هزار تومن برای همین تک فستیوال هزینه کنید.

اگر چه در سالیان اخیر، ایرانیان از کدهای تخفیف استفاده کرده‌اند؛ اما باید بدانید که بسیاری از فستیوال‌ها از دادن کد تخفیف امتناع کرده یا در صورت دادن تخفیف، این احتمال وجود دارد که فیلم شما با دقت بررسی نشود یا در مواردی اصلا بررسی نشود. اگر از ورودی‌های فستیوال‌ها بگذریم، به مبالغ ورودی پلت فرم‌های ارسال فیلم می‌رسیم. اکثر فیلمسازان با پلت فرم فیلم فری وی (FilmFreeway) و رایگان بودن آن آشنایی دارند، اما سایر پلت فرم‌ها دارای مبالغ گوناگون برای ثبت نام خود هستند و به هیچ عنوان کد تخفیفی به شما نمی‌دهند.

برای مثال جشنواره فیلم کلرمون – فران که به عنوان یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های تخصصی فیلم کوتاه شناخته می‌شود، تنها از طریق پلت فرم دیپات قابلیت ارسال دارد. دیپات برای ارسال هر فیلم به فستیوال مبلغ 3 یورو را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند. اگر مبالغ مالیات و استفاده کارت‌های ارزی را به این 3 یورو اضافه کنیم، شما برای ثبت نام در همین جشنواره رایگان باید مبلغ 50 هزار تومن هزینه نمایید.

با افرایش شرکت در جشنواره‌های رایگان و استفاده از این پلت فرم های غیر رایگان، هزینه‌های شما نیز نسبت به ماه‌های گذشته چند برابر خواهد شد. به این ترتیب هزینه های ارسال فیلم برای جشنواره های رایگان نیز بالا می‌رود. البته این مبالغ برای پخش‌کننده‌های فیلم به دلیل پرداخت‌های عمده و یا داشتن رابطه با مدیران فستیوال‌ها، قدری کمتر خواهد بود.

به غیر از هزینه‌های ارسال فیلم به فستیوال‌ها، موارد زیر نیز با ارز رابطه مستقیم دارند:

هزینه سرویس‌های اشتراک ویدئو
هزینه سرویس‌های فروش فیلم در پلت فرم‌های آنلاین
هزینه احداث و نگهداری سایت اختصاصی برای فیلم و یا کارگردان
هزینه شرکت در مارکت‌ها و جشنواره‌های خارجی

امیدواریم ثبات اقتصادی به این سرزمین بازگردد و فساد، رانت، رابطه و بی‌عدالتی پایان یابد.

منبع: Finish فیلم

نظر شما !!
 1. پیمان

  در شرایط فعلی و با بالا رفتن هزینه ها ساخت فیلم کوتاه در خطر افتاده

 2. Ali

  سلام
  نمی دونستم کجا باید این پیامو بذارم-تا حالا تو سایت هم مطلبی راجع به اینکه چطوری میشه برای فیلم کوتاه تهیه کننده پیدا کرد ندیدم
  ظاهرا فقط اعضای انجمن سینما جوان میتونن بودجه ساخت فیلماشونو از انجمن بگیرن-کسانی که عضو انجمن نباشن چطوری میتونن برای طرح شون تهیه کننده پیدا کنن؟ یعنی فقط اعضای انجمن هستن که در حال تولید فیلم کوتاه اند؟

  ————————————————————————————————————————-

  ۲۴ فریم: راه مشخصی برای پیدا کردن تهیه‌کننده خصوصی وجود ندارد دوست عزیز. باید پیگیر و خوش شانس باشید.

  • Ali

   ممنونم از پاسخگویی
   ای کاش اینطور می بود که دفاتر تهیه کننده مختص تولید آثار کوتاه سینمایی وجود می داشت،حالا باز یه عده بیان بگن فیلم کوتاه سکوی پرش به سینمای بلند نیست،اگه نیست پس چیه؟
   فیلم کوتاه تو ایران عین ((جان اسنو)) میون بچه های ((ند استارکه))