en
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: فیلمنامه‌های منتخب فیلم کوتاه – ۳۵: ویژه‌نامه‌ی برندگان جایزه‌ی بهترین فیلمنامه از جشنواره‌ی نهال

۲۴ فریم – سرویس آموزش: به مناسبت آغاز ماه خرداد و نزدیک شدن به برگزاری جشنواره‌ی فیلم کوتاه نهال، سی و پنجمین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» سرویس آموزش ۲۴ فریم با موضوع «ویژه‌نامه‌ی برندگان جایزه‌ی بهترین فیلمنامه از جشنواره‌ی نهال» امروز در اختیار مخاطبان عزیز قرار می‌گیرد. این مجموعه شامل پنج فیلمنامه است که در پنج دوره‌ی اخیر جشنواره‌ی نهال موفق به کسب تندیس بهترین فیلمنامه شده‌اند.

خرداد ماه هر سال نویدبخش اتفاق مهمی در فضای فیلم کوتاه کشور است، چرا که در این ماه جشنواره‌ی «نهال» برگزار می‌شود. جشنواره‌ی فیلم کوتاه «نهال» تنها جشنواره‌‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه دانشجویی کشور است که هر ساله زیر نظر معاونت فرهنگی دانشگاه هنر برگزار می‌شود. این جشنواره مختص فیلم‌های کوتاه است که هرساله توسط دانشجویان رشته‌ی سینمای دانشگاه هنر تهران و تحت‌نظر معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر برگزار می‌گردد. این جشنواره میزبان فیلم‌های کوتاه دانشجویان از تمام رشته‌های دانشگاهی کشور است. از اهداف این جشنواره، که از سال ۱۳۸۲ آغاز به کار کرده، ایجاد فضایی مناسب برای ارائه‌ی آثار کم‌تر دیده‌شده و توجه به دغدغه‌ها و سلیقه‌های گوناگون دانشجویان است.

تا به حال پانزده دوره از این جشنواره برگزار شده است و در هر دوره جوایز مختلفی در زمینه‌های گوناگون فیلم کوتاه به برندگان اعطا شده است. نخستین دوره‌ی این جشنواره که در آن جایزه‌ی «بهترین فیلمنامه» به عنوان یکی از جوایز به برنامه‌ی کاری جشنواره اضافه شد، دوره‌ی یازدهم (در سال ۱۳۹۳) بود که در آن جایزه‌ی بهترین فیلمنامه به طور مشترک به فیلم‌های «حذف اضطراری» (نوشته‌ی پیمان نعیمی و فهیمه آقاحسنی) و «نجس» (نوشته‌ی بهمن و بهرام ارک) تعلق گرفت. در دوره‌ی دوازدهم (۱۳۹۴) این جایزه به فیلم «روشویی» (نوشته‌ی پوریا کاکاوند) داده شد و پس از آن در دوره‌های سیزدهم (۱۳۹۵)، چهاردهم (۱۳۹۶) و پانزدهم (۱۳۹۷) جایزه‌ی بهترین فیلمنامه به ترتیب به فیلم‌های «چرخ» (نوشته‌ی پویا امین پوری)، «هنوز نه…» (نوشته‌ی شادی کرم‌رودی و آرین وزیردفتری) و «مثل بچه‌ی آدم» (نوشته‌ی آرین وزیردفتری) اختصاص یافت.

«نهال» امسال در آستانه‌ی‌ برگزاری شانزدهمین دوره‌‌ی خود است و سرویس آموزش ۲۴ فریم، ضمن ابراز امیدواری برای برگزاری هر چه بهتر این رویداد، تصمیم گرفته است که مجموعه‌ای را که پیش رو دارید تقدیم نماید: «ویژه‌نامه‌ی برندگان جایزه‌ی بهترین فیلمنامه از جشنواره‌ی نهال». شایان ذکر است که تمامی این فیلمنامه‌ها پیش‌تر بر روی سایت ۲۴ فریم منتشر شده‌اند و اکنون، به مناسبت نزدیک شدن برگزاری نهال، در این مجموعه در کنار یکدیگر در اختیار مخاطبان عزیز قرار می‌گیرند. همچنین ذکر این نکته ضروری‌ست که در این مجموعه فیلمنامه‌ی فیلم کوتاه «نجس»، به دلیل انتشار آن در سایت فیدان، وجود ندارد که شما می‌توانید در آن‌جا این فیلمنامه را مطالعه کنید.

با آرزوی اعتلای هر چه بیش‌تر فیلم کوتاه کشورمان.

دریافت فایل PDF ویژه‌نامه‌:

فیلمنامه های برنده جایزه جشنواره نهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه