en
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: آیا مطمئنید که «زوم» را از «دالی» تشخیص می‌دهید؟

۲۴ فریم – سرویس آموزش: «زوم» و «دالی» دو مورد از اصطلاحات تخصصی فیلم‌برداری و کارگردانی هستند که ممکن است در عمل به جای یکدیگر اشتباه گرفته شوند. ویدئو-مقاله‌ی این پست تلاش دارد شما را با تفاوت‌های این دو تکنیک آشنا کند.

خیال نکنید «زوم» را تشخیص می‌دهید!

زمان بررسی دقیق‌تر این تکنیک کلاسیک فیلم‌برداری فرارسیده است. نسبت تصویر، پَن، تیلت، دریچه‌ی دیافراگم، تغییر فوکوس: وقتی نوبت به فیلم‌سازی و کار با دوربین می‌رسد، انگار پایانی برای اصطلاحات تکنیکی وجود ندارد. امّا تنها تکنیکی که به نظر می‌رسد همه متوجّه‌اش می‌شوند و می‌توانند آن را تشخیص دهند، همین تکنیک معمول و ساده‌ی «زوم» است. پس همه زوم را می‌شناسند، بله؟ خُب… واقعاً نه.

هر چند که ممکن است «زوم» یک واژه‌ی سینمایی بسیار شناخته شده باشد، ولی در عین حال به میزان قابل توجّهی اشتباه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصلی‌ترین دلیل‌اش هم این است که «زوم» با «دالی» اشتباه گرفته می‌شود. تفاوت این دو چیست؟ به زبان ساده، وقتی دوربین را به سوژه نزدیک یا از آن دور می‌کنیم، «دالی» انجام داده‌ایم. برای این کار معمولاً از شاریو و یک ردیف رِیل استفاده می‌شود. «زوم» بزرگ‌نمایی ساده‌ی تصویر است که با تنظیم کردنِ فاصله‌ی کانونیِ عدسی دوربین ایجاد می‌شود.

هنوز سردرگمید؟

خُب، شانس آورده‌اید! این ویدئو، که از ساخته‌های جیکوب تی. سوئینی (Jacob T. Swinney) از وب‌سایت فندور (Fandor) انتخاب و به طور اختصاصی توسط گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ترجمه و زیرنویس شده است، قرار است تفاوت‌های اساسیِ تکنیکی و نظری میان «زوم» و «دالی» را یک‌به‌یک بررسی کند. ویدئو را تماشا کنید و تا آخر همراه ما باشید تا توانایی‌تان در تشخیص زوم و دالی را بسنجید! همچنین در انتهای این ویدئو موقعیتی فراهم شده است تا آموخته‌های خود را محک بزنید. ویدئو را ببینید و سعی کنید تشخیص دهید که در هر یک از نماهای مورد سوال از کدام‌یک از تکنیک‌های «زوم» یا «دالی» استفاده شده است. جواب این تست را می‌توانید پایین همین صفحه ببینید.

 و حالا که ویدئو را دیدید، پاسخ‌ها:

۱- دالی

۲- دالی

۳- زوم

۴- دالی

۵- زوم

۶- زوم

۷- زوم

۸- زوم

۹- دالی

۱۰- زوم

چند مورد را توانستید به درستی تشخیص دهید؟

ترجمه‌ی متن و ویدئو: نگار عباس‌پور

زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور

آموزش: آیا مطمئنید که «زوم» را از «دالی» تشخیص می‌دهید؟

  1. S گفت:

    خیلی ممنون. واقعا اموزش مفیدی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه