en
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: نگاهی به هنر فیلمبرداری «امانوئل لوبزکی»

۲۴ فریم – سرویس آموزش: ویدئو-مقاله‌ی این هفته از سرویس آموزش ۲۴ فریم درباره‌ی یکی‌ از بهترین فیلمبرداران این سال‌هاست: امانوئل لوبزکی. سعی بر این است که نگاهی داشته باشیم به هنر او و روش‌های خلاقانه‌اش در خلق تصاویر ماندگار.

 

«?I see an incredible abuse of close-ups in many films these days. Why is that»

Emmanuel Lubezki

«این روزها شاهد حجمی باورنکردنی از سوء استفاده از نماهای کلوزآپ‌ در بسیاری از فیلم‌ها هستم… چرا این‌گونه است؟»

امانوئل لوبزکی

در سینما، فیلمبرداری یکی از مهم‌ترین ارکان محسوب می‌شود. از دیرباز و اگر بخواهیم نگاهی کوتاه به پیشینه‌ی سینما به عنوان هنر هفتم بیاندازیم، می‌بینیم که این هنر بر مبنای تصویر و البته تصویر متحرک بنا شده است. تصویری که در اهمیت آن، نظریه‌پردازانی بزرگ و شهیر چه در جبهه‌ی شکل‌گرایان (رودولف آرنهایم، بلا بالاش و…) و چه در جبهه‌ی واقع‌گرایان (آندره بازن، زیگفرید کراکوئر و…) هر کدام با زمینه‌ی علمی خاص‌شان نظریات بسیاری ارائه نموده و کمک شایانی به هر چه بهتر درک شدن این جنبه‌ی مهم از سینما کرده‌اند. تصویر که می‌توان به نوعی آن‌ را همان بازنمایی آن‌چه در طبیعت است تلقی کرد، به وسیله‌ی دستگاهی به نام «دوربین» به منصه‌ی ظهور درمی‌آید. دوربین فیلمبرداری که تاکنون تحولات شگرفی را از سر گذرانده است به مهمترین و اصلی‌ترین ابزار فیلمبرداران و مدیران فیلمبرداری تبدیل شده است. تصاویر مورد نظر فیلمسازان را ضبط کرده و در نتیجه باعث ماندگاری آن تصاویر یا منجر به شکل‌گیری قاب‌هایی خاص می‌شوند. امروزه سِمت مدیران فیلمبرداری (کسانی علاوه بر قاب‌بندی و تسلط بر لنزهای گوناگون یکی از مهم‌ترین وظایف‌شان تعیین میزان و کیفیت نور در صحنه است) یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین سمت‌ها در سینما را دارند، چون آن‌ها می‌توانند در کیفیت خروجی یک فیلم نقش بسزایی بازی کنند. در تاریخ سینما شاهد ظهور مدیران فیلمبرداری بسیاری بوده‌ایم که می‌توان به چهره‌هایی چون: گِرِگ تولند، فِردی یانگ، رابرت ریچاردسن، سون نیکوئیست، امانوئل لوبزکی و…. اشاره کرد.

در ویدئو-مقاله‌ی حاضر قصد داریم هنر فیلمبرداری «امانوئل لوبزکی»، فیلمبردار مکزیکی (ملقب به چیوو Chivo)، را مورد بررسی قرار دهیم. کسی که توانست برای فیلم‌های «جاذبه» (به کارگردانی آلفونسو کوارون)، «مرد پرنده‌ای» و «از گور برخواسته» (به کارگردانی الخاندرو گونزالز ایناریتو) برنده‌ی سه جایزه‌ی اسکار پی در پی برای بهترین فیلمبرداری شود. امانوئل لوبزکی اخیراً به نماهایی با فاصله‌ی کانونی کم و برداشت بلند بدون وقفه (به وسیله‌ی استدی‌کم و دوربین روی دست و ۳-axis gimbal) معروف شده است. این تکنیکِ او را می‌توان در فیلم‌های «مردپرنده‌ای»، «از گور برخواسته» و «آرزوهای بزرگ» (مانند صحنه‌ی ورود فین «ایثن هاک» به درون نمایشگاه و دنبال کردن وی تا زمانی که همراه با اِستلا «گوینت پالترو» در عمق کادر از ما دور می‌شوند) به روشنی مشاهده کرد. وی همچنین برای پلانی مشهور در فیلم «فرزندان انسان» مورد تحسین قرار گرفت. پلانی که در آن دوربین درون ماشینی آزادانه شخصیت‌ها را درون کادر خود قرار می‌دهد، بی‌آن‌که مزاحمتی برای‌شان ایجاد کند. این پلان برای اولین بار و با استفاده از تجهیزات مدرن فیلمبرداری گرفته شد. امانوئل لوبزکی سابقه‌ی همکاری با کارگردانان بزرگی چون، آلفونسو کوارون، الخاندرو ایناریتو، تیم برتون، مایک نیکولز، برادران کوئن، تِرنس مالیک و … را در کارنامه‌اش دارد. به طور ویژه همکاری او با تِرنس مالیک در سا‌ل‌های اخیر قابل توجه بوده است.
این ویدئو که از محصولات وبسایت Wolfcrow و ساخته‌های سِریش سِدِکرن (Sareesh Sudhakaran) انتخاب شده و به طور اختصاصی توسط گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم ترجمه و زیرنویس شده است، تلاش دارد تا با نگاهی به برخی از آثار شاخص لوبزکی و شرح روش کار و نوآوری‌های وی، به عنوان گامی ابتدایی، به درک هر چه بیشتر شما از هنر فیلمبرداری امانوئل لوبزکی کمک کند.

ترجمه، زیرنویس و گرافیک: مصطفی خانی‌پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه