en
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

صفحه اصلی - آموزش - آموزش: چگونه در فیلم‌فری‌وی (FilmFreeway) ثبت‌نام کنیم؟

۲۴ فریم – سرویس آموزش: جشنواره‌ها برای اغلب فیلم‌سازان حرفه‌ای، به ویژه سازندگان فیلم‌های کوتاه، به عنوان عرصه‌ای برای ارائه‌ی اثر و برقراری ارتباط با همکاران و فعالان این‌ حرفه محسوب می‌شوند. پس‌ طبیعی‌ست که هر فیلم‌سازی در پی آن باشد که جشنواره‌های معتبر را شناسایی کرده و با شرایط خاص هر یک آشنایی پیدا کند. عاملی که می‌تواند تا حدی این تلاش را به مخاطره بیاندازد عدم تسلط به زبان انگلیسی و همچنین سردرگمی در میان انبوه جشنواره‌های ریز و درشت است. یکی از وبسایت‌هایی که این سال‌ها در راستای معرفی جشنواره‌ها و تسهیل کار ثبت‌نام در آن‌ها عملکرد مطلوبی داشته فیلم‌فری‌وی (FilmFreeway) است. کار با این وبسایت به سادگی امکان‌پذیر است و در این ویدئو-مقاله تلاش داریم‌ شما را با مراحل ثبت‌نام و ارسال فیلم در آن آشنا کنیم.

فیلم برای دیده شدن ساخته می‌شود و همین تمایل به دیده شدنِ آن نقش مهمی در سرنوشت پس از تولیدش پیدا می‌کند. در نتیجه، هر فیلم‌سازی نیز به طور طبیعی یکی از اهداف اصلی خود را اِکران عمومی اثر خود می‌داند. او می‌داند هرچه مخاطب فیلم‌اش بیش‌تر شود و هرچه بیش‌تر فیلم او را دوست داشته باشند، بدون شک ادامه‌ی راه او در این حرفه آسان‌تر خواهد بود، چرا که «شناخته شدن» در صنعت سینما عنصری است که به فیلم‌ساز در جذب حامی و اقبال عام کمک خواهد کرد. یکی از عوامل شناخته شدنِ فیلم‌ساز موفقیت او در جشنواره‌های بین‌المللی است. قرار گرفتن در میان آثارِ منتخب و کسب جوایز فیلم‌ساز را هر چه بیش‌تر به مخاطبین عام و خاص سینما معرفی خواهد کرد. به همین خاطر، پس از اتمام فرآیندهای تولید و پساتولید، تمامی فیلم‌سازان (چه مستقل و چه غیرمستقل) اولین هدفِ خود را شرکت در جشنواره‌های بین‌المللی می‌دانند. این مسأله در مدیوم «فیلم کوتاه» نیز به وضوح دیده می‌شود و تنها به فیلم‌های بلند مرتبط نمی‌شود. جشنواره به مثابه‌ تریبونی است که امکان انتقال آن‌چه را که فیلم‌ساز به عنوان یک هنرمند سعی در ارائه‌اش دارد میسر می‌کند. در واقع جشنواره‌ها یکی از معدود فرصت‌ها برای فیلم‌سازان برای معرفی خود و آثارشان است. از طرفی حضور در جشنواره‌ها ما را با مفهومی مهم در این صنعت آشنا می‌نماید و آن مفهوم «توزیع و پخش» فیلم است. فیلم‌سازان، طبق آن‌چه معمول است، فیلم خود را بعد از پایان مراحل پساتولید به پخش‌کننده‌ای می‌سپارند تا فیلم‌شان را به بهترین شکل در جشنواره‌های مرتبط ثبت‌نام نماید.

یکی از راه‌هایی که امروزه به فیلم‌ساز این امکان را می‌دهد که حتا بدون نیاز به حضور یک پخش‌کننده (البته نباید این را نیز از نظر دور داشت که مشاوره با یک پخش‌کننده‌ی حرفه‌ای مزایای غیرقابل‌انکاری دارد) و به آسانی قابلیت شرکت در جشنواره‌های موردنظر خود را داشته باشد، داشتن حساب کاربری در «فیلم‌فری‌وی» (Filmfreeway) است. این سایت به کاربر امکان می‌دهد که با ایجاد یک حساب کاربری برای فیلم موردنظر خود و ثبت مشخصات آن، هم‌زمان و یک‌جا، در جشنواره‌های متعددی شرکت کند. در واقع با این‌ کار، به نوعی فیلم‌ساز توزیع و پخش فیلم خود را به صورت شخصی و با مدیریت خود بر عهده گرفته و خود را از پرداخت هزینه‌ای مضاف بر هزینه‌های تولید و پس از تولید معاف می‌کند. Filmfreeway را می‌توان درگاهی امن و مناسب برای بارگذاری فیلم‌ها دانست که از طریق آن فیلم‌ساز با یک ثبت‌نامِ ساده می‌تواند خود را در جشنواره‌های متفاوتی ببیند، بی‌آن‌که لازم باشد، جداگانه و مستقل، به سایت جشنواره‌ها رفته و ثبت‌نام خود را انجام دهد.

در این سایت، فیلم‌ساز با قرار دادن فایل فیلم خود (به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم از طریق قرار دادن لینک فیلم در قسمت مربوط) و وارد نمودن اطلاعات درخواستی از سوی سایت، و سپس از طریق جست‌وجو در قسمت جشنواره‌ها به آسانی می‌تواند به جشنواره‌های موردنظر خود دست یافته و فرآیند ثبت‌نام فیلم خود را انجام دهد. همچنین در این سایت افراد می‌توانند نه تنها فیلم خود، بلکه فیلمنامه و گزینه‎‌های دیگری را که در سایت تعیین شده‌اند انتخاب کرده و متناسب با آن اثر خود را ثبت نمایند.

در این ویدئو-مقاله، که گروه سرویس آموزش ۲۴ فریم به طور اختصاصی و با همکاری جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم بی‌کلام گلوب تهیه کرده است، به صورت جامع به این سایت و فرآیند ثبت‌نام در آن پرداخته شده که به هر فردی این امکان را می‌دهد که به درکی درست از این سایت و امکانات و گزینه‌های موجود در آن دست یافته و به راحتی بتواند فیلم یا اثر خود را در جشنواره‌های مورد نظرش ثبت‌نام نماید.

تهیه و تدوین ویدئو و گرافیک: مصطفی خانی‌پور

نویسنده‌ی متن: محسن خانی‌پور

نریشن: نسترن دُرگرایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه