en
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

صفحه اصلی - اخبار - تعدادی از فیلم‌های کوتاه معرفی شده به فجر، شرایط آئین‌نامه‌ای لازم برای شرکت در جشنواره را ندارند + انصراف سه فیلم

۲۴ فریم: روزهای گذشته روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، اعلام کرد که از میان فیلم‌های کوتاهی که در بخش بهترین فیلم جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن مستقل فیلم‌های کوتاه خانه سینما نامزد بودند و به نمایش درنیامده‌اند و همچین در دوره‌های قبل متقاضی نبوده‌اند، هفت فیلم دارای شرایط حضور در بخش فیلم کوتاه این دوره هستند که از سوی انجمن سینمای جوانان و انجمن فیلم کوتاه ایران به جشنواره معرفی شدند. این اتفاق در حالی رخ داد که چهار فیلم از هفت اثر معرفی شده، شرایط آئین‌نامه‌ای لازم برای شرک در فجر را نداشته‌اند و مدت زمان آن‌ها بالای ۱۵ دقیقه است. طبق قوانین فجر، فیلم‌های زیر ۱۵ دقیقه می‌توانند در رقابت بخش کوتاه شرکت کنند و از هفت فیلم معرفی شده، تنها سه فیلم زیر ۱۵ دقیقه هستند. فیلم‌های: «دریای تلخ» فاطمه احمدی، «رورانس» سوگل رضوانی و «گسل» سهیل امیر شریفی.

چهار فیلم دیگر «اس»(s) حامد اصلانی (۱۷ دقیقه)، «بچه خور» محمد کارت (۱۸ دقیقه)، «تشریح» سیاوش شهابی (۲۰ دقیقه) و «تو هنوز اینجایی» کتایون پرمر و محمد روحبخش (۲۰ دقیقه) قاعدتا نمی‌توانند در جشنواره حاضر باشند و مشخص نیست به چه دلیلی توسط انجمن سینمای جوانان و انجمن فیلم کوتاه ایران به دبیرخانه فجر معرفی شده‌اند.

در این بین دبیر جشنواره فجر نیز تاکید کرد که قانون مدت زمان هیچ تغییری نخواهد کرد و این فیلم‌ها باید نسخه‌های ۱۵ دقیقه‌ای به دبیرخانه ارائه دهند. اتفاقی که با واکنش‌های متفاوتی رو‌به‌رو شد و پروسه معرفی فیلم کوتاه به فجر را وارد حاشیه‌های متنوعی کرد. البته دبیر جشنواره دارد از قانونی صحبت می‌کند که سال گذشته نیز اجرا شده و طبعا نمی‌تواند در این مدت زمان اندک تا شروع جشنواره تغییر کند. بنابراین سوال اصلی را باید از نهاد‌های معرفی‌کننده فیلم‌ها پرسید.

انجمن سینمای جوانان و انجمن فیلم کوتاه ایران باید پاسخگو باشند که چرا حق سه فیلم دریای تلخ، رورانس و گسل را نادیده گرفته و فیلم‌هایی که واجد شرایط نیستند را نیز به فجر معرفی کرده‌اند؟ اگر نسبت به آئین‌نامه اعتراضی بود، چرا در طول یک سال گذشته هیچ اقدامی برای اصلاح آن صورت نگرفت؟ اگر این نهادها به دنبال رونق بخشیدن به بخش کوتاه در فجر با بالا بردن تعداد فیلم‌ها هستند، چرا روند معرفی (فقط نامزدهای جایزه بهترین فیلم از جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن خانه سینما) را تغییر نمی‌دهند؟ واقعا نمی‌توان تعداد مشخصی فیلم قابل قبول زیر ۱۵ دقیقه در سال شناسایی و به فجر معرفی کرد؟ آیا قرار دادن فیلمسازها در موقعیتی که یا فیلم‌ات را کوتاه کن (آن هم فیلم‌هایی که در جشنواره‌های تخصصی فیلم کوتاه به نمایش درآمده‌اند) و یا قید فجر را بزن، حرفه‌ای است؟

جالب این‌جاست که انجمن سینمای جوانان ایران بعد از سانسور تعدادی از فیلم‌های فرستاده شده به جشنواره‌اش، حالا برخی از فیلمسازها را در موقعیت سانسور فیلم‌های‌شان قرار داده است و از سوی دیگر انجمن فیلم کوتاه نیز با مدیریت منفعلانه‌ای که دارد، به پیش آمدن چنین موقعیت آشفته و مضحکی دامن زده است.

در این شرایط باید دید واکنش کارگردان‌های آثار معرفی شده چه خواهد بود. فعلا که سیاوش شهابی (تشریح)، از حضور در این رقابت انصراف داد و حاضر نشد برای فجر، ۵ دقیقه از فیلم‌اش را کوتاه کند.

امیدواریم مسئولان صنفی، مدیران دولتی انجمن سینمای جوان و البته دبیرخانه فجر در سال‌ آینده زودتر به فکر بی‌افتند و این پروسه را در شان «سینمای کوتاه ایران» پیش ببرند و به فیلمساز‌ها احترام بگذارند.

پی‌نوشت: پس از فیلم کوتاه «تشریح»، کارگردانان ۲ فیلم کوتاه «اس(s)» و «تو هنوز اینجایی» نیز با انتشار بیانیه‌ای از حضور در بخش مسابقه فیلم کوتاه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر انصراف دادند. با این حساب «بچه‌خور» تنها فیلمی است که کارگردان‌اش حاضر شده برای شرکت در فجر آن را کوتاه کند.

تعدادی از فیلم‌های کوتاه معرفی شده به فجر، شرایط آئین‌نامه‌ای لازم برای شرکت در جشنواره را ندارند + انصراف سه فیلم

 1. soon گفت:

  سوال : کسانی ک در زمره انجمن فیلم کوتاه و سینما جوان نیستند تکلیف آثارشان چیست؟ آیا نمی توانند به جشنواره فجر راه پیدا کنند؟

 2. جاسم بردبار گفت:

  سلام و وقت به خیر
  من به سایت شما زیاد سر میزنم و از طرفداران کار حرفه ای تون در زمینه آموزش سینما هستم
  ولی خبرها…
  نه …. جانبدارانه هستن متاسفانه
  در رابطه با این متن باید بگم کاش خودتون دوباره اون رو بخونید.
  من طرفدار شخص خاصی نیستم و مستقل فیلم میسازم و از خوندن این متن جانبدارانه کف بر شدم.
  ولذا بای دبگم که :
  اولا این فیلمها مقام آوران دو جشنواره مهم کوتاه سینمایی کشور بودند. پس همان لحظه که در جشنواره تهران و جشن مستقل جایزه بردن همه میدانستند که دارن به جشنواره فجر راه معرفی میشن. پس اساسا اتفاق تازه ای نیفتاده.
  شما به این مورد اشاره ای نکردید در خبرتون.
  ثانیا در این مدت یکسال تلاش صنف فیلم کوتاه و انجمن برای تغییر آیین نامه و پذیرش فیلمهای با تایم ۲۰ دقیقه ظاهرا ادامه داشته، هرچند کم و کند و بی نتیجه.
  ثالثا تا اونجا که مطلع هستم دو نهاد مذکور با فیلمساز ها تماس گرفتن و پرسیدن که آیا نسخه ای مطابق با آیین نامه جشنواره دارن یا خیر.
  این مورد آخر رو می تونیم از فیلمساز ها بپرسیم.

  در کل دم شما گرم،
  مراقب احوال سایت خوبتون باشید.

  در کل مثل همه چیز دیگه مملکتمون یه مشت آدم دهن گشاد مدعی و خودخواه دور هم جمع شدیم و داریم رس خودمون رو گرم میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه