en
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۲۹: جشنواره فیلم آتن / معرفی بخش‌های مختلف، ددلاین‌ها و اطلاعات دیگر

۲۴ فریم – حلقه فیلمسازان بی‌کلام گلوب – پوریا موسوی: به مدت ۴۵ سال (از ۱۹۷۴) جشنواره فیلم آتن، نمایش دهنده برترین آثار کوتاه، مستند، تجربی، انیمیشن و داستانی بلند بوده‌ است. جشنواره‌ای که همواره به حمایت از سینمای زیرزمینی و حاشیه‌ای مشهور بوده و امسال نیز در ۴۶ امین دوره‌ خود این رویکرد را حفظ کرده است.

جشنواره بین‌المللی فیلم ‌آتن که با نام کامل Athens International Film and Video Festival شناخته می‌شود، از معتبر‌ترین و قدیمی‌ترین جشنواره‎های آمریکای شمالی است. رویدادی که از رویکردش در انتخاب آثار تا شیوه‌ برگزاری به وضوح منحصر به فرد و کم نظیر است. 

این جشنواره هر سال در مرحله‌ای به نام پیش نمایش، با استفاده از کمیته‌ای متشکل از هنرمندان، دانشجویان و فعالان حلقه سینمایی فیلم‌های دریافتی جشنواره را مشاهده کرده و از میان آن‌ها آثاری را که منتخب نمایش عمومی هستند بر می‌گزینند. این جشنواره با اهدای جایزه ای ۱۰۰۰ دلاری توسط هیات داوران مدعو، در رشته‌های مستند بلند و کوتاه، تجربی، فیلم داستانی کوتاه و بلند و انیمیشن حمایت مادی خود را نیز از آثار برگزیده به نمایش می‌گذارد.

هیات داوران جشنواره فیلم آتن دو جایزه‌ی دیگر که نشان دهنده‌ی نگاهی ویژه به خلاقیت است را با عنوان جایزه «خرس سیاه» برای بهترین استفاده از صدا در فیلم و جایزه‌ی «خانه فیلم» برای بهترین دستاورد بصری در فیلم‌سازی به برگزیدگان اهدا می‌نماید. 

شیوه ی انتخاب و رویکرد جشنواره در انتخاب آثار باعث گردیده تا جشنواره Athens طی دهه ها آثار کمتر دیده شده، اما برجسته ای را از سراسر دنیا برای تماشاگران گردآوری نماید. آثاری که نگرشی متفاوت و غالبا به دور از جریان اصلی به سینما دارند. بی شک همین امر باعث شده است تا این جشنواره در دو بخش فیلم کوتاه داستانی و انیمیشن مورد تایید آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا برای معرفی نامزدهای این دو رشته برای مراسم و جایزه اسکار، قرار گیرد.

ماه آوریل امسال در ۴۵ امین دوره برگزاری، این جشنواره میزبان بیش از ۲۵۰۰ اثر بوده که ۲۵۱ اثر منتخب از ۶۲ کشور جهان طی یک هفته در Athens ایالت اوهایو به نمایش گذاشته شد. از موارد جالب توجه پیرامون این جشنواره حمایت این رویداد برای حضور فیلمسازان در محل جشنواره در طول برگزاری آن است. حمایتی که علاوه بر فراهم آوردن امکانات رفاهی و مادی، فرصت های دیدار و گفت و گو، و حضور در ورکشاپ‌ها و پشتیبانی معنوی را نیز شامل می‌شود. تجربه‌ای که هرساله با استقبال فیلم‌سازانی که اکثرا به صورت مستقل به تولید و ساخت فیلم روی آورده اند مواجه می‌شود.

در کنار اکران‌های این جشنواره، سخنرانی‌ها و ورکشاپ‌های معتبر و متعددی با حضور هنرمندان برجسته از سرتاسر جهان نیز برگزار می‌گردد. در طی سالیان گذشته، Ed Lachman، نامزد اسکار فیلمبرداری و Charles Burnett کارگردان مطرح مستقل، از جمله هنرمندان برجسته‌ای بودند که به ایراد سخنرانی و برگزاری ورکشاپ در این جشنواره پرداخته‌اند.

جشنواره بین المللی فیلم آتن هرسال ابتدای ماه آوریل در The Athena Cinema در شهر Athens ایالت اوهایو برگزار می‌گردد.

آخرین مهلت ارسال آثار برای این جشنواره ۱ دسامبر ۲۰۱۸ خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه