en
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

صفحه اصلی - جشنواره - معرفی جشنواره‌های شاخص جهانی در ۲۴ فریم – ۴۴: وینترتور سوئیس

۲۴ فریم – فاطمه محمدی: در یادداشتی که در ادامه می‌خوانید به معرفی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه وینترتور (Internationale Kurzfilmtage Winterthur) پرداخته شده است که یکی از جشنواره‌های شاخص فیلم و مورد تائید آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (اسکار) است.

فستیوال بین المللی فیلم کوتاه « وینترتور» که در بیست و سومین دوره برگزاری خود قرار دارد، بزرگترین جشنواره فیلم کوتاه در سوئیس به شمار می‌رود. این جشنواره هر سال در ماه نوامبر برگزار شده و یک رویداد پر مخاطب، محبوب و مهم برای فیلمهای کوتاه اروپایی محسوب می‌شود.

تمامی فیلم های کوتاه در ژانرهای مختلف که در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تکمیل شده باشند، واجد شرایط برای راهیابی به مسابقات ملی و بین المللی در این جشنواره خواهند بود و با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

در مجموع جوایز نقدی این جشنواره به ارزش ۶۹ هزار فرانک است و برندگان جشنواره به جوایز اسکار، بفتا که برای جایزه بفتا و بهترین فیلم اروپایی معرفی می‌شوند.

در سال ۱۹۹۷، اعضای Filmfoyer Winterthur و Niche Cinema یک رویداد دو روزه آزمایشی تحت عنوان جشنواره فیلم کوتاه وینترتور را راه اندازی کردند که در آن تنها فیلم های کوتاه ارائه می‌شد و تمرکزشان بر روی فیلم های سوئیسی و آثار کشورهای همسایه آلمانی زبان، که توسط فیلم های کشور میزبان ( لهستان ) ساخته شده بودند، قرار داشت .

در اولین دوره این جشنواره حدود هزار بازدید کننده به Alte Kaserne آمدند. این استقبال از سمت مخاطبان باعث شد که برگزارکنندگان، انجمن “Kurzfilmtage Winterthur” را تاسیس کنند.

این جشنواره بیش از ۲۰۰ فیلم کوتاه را هر ساله ارائه می دهد که حدود ۷۰ فیلم در مسابقات، اعم از رقابت های ملی و بین المللی و مسابقات دانشجویی فیلم سوئیس و حدود ۱۵۰ اثر دیگر نیز در جریان جشنواره در بخش های جنبی نمایش داده می شوند. در سال ۲۰۱۶، حدود ۱۸٫۵۰۰ اثر به فستیوال ارسال شد که توسط هیات انتخاب برای راهیابی به فستیوال مورد بررسی قرار گرفتند. معمولا در هردوره از جشنواره سینمای کوتاه یک کشور به صورت ویژه‌ی مورد بررسی قرار می‌گیرد، در سال ۲۰۰۵ (دوره‌ی چهارم جشنواره) سینمای کوتاه ایران در بخش ویژه‌ی وینترتور به نمایش گذاشته شد.

بیست و و سومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم کوتاه وینترتور از ۵ تا ۱۰  نوامبر در شهر وینترتور سوئیس برگزار خواهد شد. آثار متقاضی شرکت در این جشنواره تا ۱۴ جولای سال ۲۰۱۹ فرصت ثبت‌نام در این رویداد معتبر سینمایی را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت جشنواره مراجعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 فریم | همه چیز درباره فیلم کوتاه